Evde en uygunundan teleskop nasıl yapılabilir?

Yer
Şehr-i Stanbul
Daha fazla  
Fizik proje ödevi aldım, hoca da böyle bir ödev istedi benden. Teleskop yapmam lazım ama mercekleri nasıl temin etsem, sonrasında nasıl yapsam bilemedim. Büyüteçlerde ince kenarlı mercek varmış ve iki ince kenarlı mercek ile teleskop yapılabiliyormuş sanırsam. Sizce nasıl yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle bir tuvalet kağıdının içindeki kartonu alın ve sonra uygun bir mercek bulunuz ve merceği alıp kağıdın içine koyun alın size teleskop fakat merceğiniz yoksa 2 adet küçük yuvarlak şekildeki camı alın kağıdın sonuna ters bakacak şekilde bir tuvalet kağıdı daha ekleyin ve her 2 tarafada yuvarlak camlardan koyun buyurun size teleskop umarım bilgi işine yaramıştır.

Öncelikle bir tuvalet kağıdının içindeki kartonu alın ve sonra uygun bir mercek bulunuz ve merceği alıp kağıdın içine koyun alın size teleskop fakat merceğiniz yoksa 2 adet küçük yuvarlak şekildeki camı alın kağıdın sonuna ters bakacak şekilde bir tuvalet kağıdı daha ekleyin ve her 2 tarafada yuvarlak camlardan koyun buyurun size teleskop umarım bilgi işine yaramıştır.

Cam kısmını anlamadım daha detaylı anlatma şansınız var mıdır?

Yeni konular

Geri
Yukarı