Evde Kendimiz Ekran Kartı, CPU ya da RAM Yapabilir miyiz?

@Selim Ateş gayet iyi anladım.

Computer Science deyince programlama anlamadım, ama yine de bağlantı kuramadım, GPU üretmekle.

"Integrated Circuit Design", buna bir bak bence.
Değerli arkadaşım ben hala konuyu tam olarak anlayamadığınızı düşünüyorum sizinle uzun uzun buradan yazışmak ve konuyu anlatmayı çok isterdim lakin vaktim buna müsaade etmiyor saygılarımla...
Değerli arkadaşım ben hala konuyu tam olarak anlayamadığınızı düşünüyorum sizinle uzun uzun buradan yazışmak ve konuyu anlatmayı çok isterdim lakin vaktim buna müsaade etmiyor saygılarımla...
Bu arada yanlış anlaşılmasın lütfen anlayışınızı ya da bilginizi sorgulamıyor, küçük görmüyorum. Sadece bakış açınızı genişletmenizi öneriyorum :)

Son düzenleme:
Aslında "bizim ülkemizde" elektronik müh. 'Nin konulari bunlar tamamiyle. Ben de İTÜ elektronik muh. Mezunuyum. FPGA, sayısal tasarım, mikroişlemci, modüller vs demeden daha temeli bjt-mos transistörler vs donanımsal olarak hepsi elektronik müh. de var. Yalnız evde kendi başına yapabileceğin bir şey değil üzgünüm. 30-40 yıl öncesinin teknolojisini belki yakalayabilirsin evde kendin uğraşarak. Şu an nanometre mertebelerinde bu kartlar yani metrenin milyarda biri.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dünyada 2 tane işlemci markası var, sen düşün. Diğerleri de aynı şekilde fazla marka yok ve bunlar şirkette yapıyor. Kolay bir şey değil yapılması.

Merhaba, başlıktan da anlaşılacağı üzere evde kendimiz bu tür donanımları yapabilir miyiz ve hangi malzemeler kullanılır?
(Merak ettiğim için soruyorum.)
Sadece fabrikasyon olarak üretilebilen parçalardan bahsediyorsan hayır.

Birakin ciddi ciddi uzun aciklamalar yapmayi arkadasa önce bir hesap makinesi yaptiralim daha sonra işlemci veya ekran karti yaptiririz arkadaşlar hevesini kirmayin önce ufak işler verin yapabiliyorsa ki hesap makinesi en kolayidir. Daha sonra yeni bir işlemci ile piyasaya cikariz sonra manşet ler de Intel ve AMD'ye rakip Technopat T3 t5 T7 t9 model işlemciler ile piyasaya gireriz fenami olur? Kardeşim sen hesap makinesi ile başla Allah ömur verirde gorursek bir, 50 sene sonra belki mobil işlemci yapabilirsin 😀😀

Yapmaya yaparsın fakat o düşündüğün gibi malzemeleri alıp evde çorba yapmaya benzemez sonuçta adamlar nano metre mertebesinde üretim yapıyor :D
Öncelikle entegre haline kendin getiremezsin onda hem fikir olalım(bir yöntem var fakat o akıl karı değil bahsetmeye gerek yok eski ilk bilgisayar gibi oda kadar falan yapabilirsin dediğim gibi akıl karı değil.
Dünyada bu işi işlemci üretme işini 3-4 fabrika yapıyor ve AMD, Intel vb firmalar bunlara ürettiriyorlar ben bu şekilde biliyorum.

Gelelim sen nasıl üreteceksin;
1-Elektronik öğrenmen lazım
2-Elektronik tasarım programları var bunların kullanımını öğrenmeniz lazım
3-Bilgisayar yapısını en ince ayrıntısına kadar öğrenmeniz lazım
4-Bilgisayarın haberleşme protokollerini bilmeniz Ya da kendinize özgü tasarlayabilmeniz lazım ki donanımınız çalışsın.
5-Bu üretici firmanın sizin siparişinizi nasıl ve ne kadar bekleme süreli yapacağını araştırmanız lazım
Ve evet her şey bitti hatasız kusursuz gpu/cpu/ram entegrelerinizi ürettiniz diyelim şimdi sıra GPU için ekran kartı, RAM için RAM kartı üretimine
6-Bu entegre basmak gibi karmaşık değil 2/10$ arası 1 kart basımı yapıp kapıya kargolayan yerler var o kolay iş asıl zor olan entegre üretmekten daha çetrefilli kısım :D
7-driver yazmanız gerekecek sonuçta ekran kartı için konuşuyorum kendine has bir şey PC ile haberleşmesi lazım, RAM ve CPU bu haberleşmeyi BIOS ile en başta yapıyor zaten yoksa işletim sistemi başlatılamaz zaten.
Şimdi ne kadar sürer kısmı için standart zekalı iseniz 1,2 ve 6 ıncı maddeler için okulu 4-5 sene diyor, 3, 4 ve 7. madde 1/5 sene çift anadal okursanız üniversitenizi normalin üstü zeka Ya da çaba ister sanırım, yani en az 0 iseniz yani bilginiz hiç yok ise 6 ila 10 sene arası tabii bu arada bu standart şu anki işlemci ve GPU mimarisi önümüzde konuşulan kuantum mimarisi CPU, GPU vb alana geçiş olursa artık orası size kalmış olur.

Birakin ciddi ciddi uzun aciklamalar yapmayi arkadasa once bir hesap makinesi yaptiralim daha sonra işlemci veya ekran karti yaptiririz arkadaşlar hevesini kirmayin once ufak işler verin yapabiliyorsa ki hesap makinesi en kolayidir . Daha sonra yeni bir işlemci ile piyasaya cikariz sonra manşet ler de intel ve amd ye rakip technopat t3 t5 t7 t9 model işlemciler ile piyasaya gireriz fenami olur? Kardeşim sen hesap makinesi ile başla Allah ömur verirde gorursek bir ,50 sene sonra belki mobil işlemci yapabilirsin 😀😀
İşte senin gibiler böyle düşündüğü sürece bu ülkeden hiçbir şey beklenmez.

İşte senin gibiler böyle düşündüğü sürece bu ülkeden hiçbir şey beklenmez.
Aslında dostum arkadaş haklı. Konu sahibi arkadaşın bunu düşünüp burada konu açması haksız. Ben teknolojiden anlamıyorsam bile filmlerde çiplerin çok değerli olduğunu ve operasyonlarla ele geçirildiğini görürsün. Hatta bunu yapan devlete bağlı insanlardır ve gidip kendileri üretsin devlet ne uğraşıyorlar diye hiç mi düşünmedi? Bu soruyu sormak için bilgisiz olmak değil bilgili olmak gerekir. Arkadaş konuyu açarken sanki technopatı aşağılamış gibi. Sanki ben bu konuyu açacağım bunlar da birşey bildiğini zannedip cevap verecekler misali. Bi şimdi baktımda... Pardon konu sahibi arkadaşın yaşı küçükmüş. Tamam o zaman böyle bir soru çıkabilir arkadaştan.

Aslında dostum arkadaş haklı. Konu sahibi arkadaşın bunu düşünüp burada konu açması haksız. Ben teknolojiden anlamıyorsam bile filmlerde çiplerin çok değerli olduğunu ve operasyonlarla ele geçirildiğini görürsün. Hatta bunu yapan devlete bağlı insanlardır ve gidip kendileri üretsin devlet ne uğraşıyorlar diye hiç mi düşünmedi? Bu soruyu sormak için bilgisiz olmak değil bilgili olmak gerekir. Arkadaş konuyu açarken sanki technopatı aşağılamış gibi. Sanki ben bu konuyu açacağım bunlar da birşey bildiğini zannedip cevap verecekler misali. Bi şimdi baktımda... Pardon konu sahibi arkadaşın yaşı küçükmüş. Tamam o zaman böyle bir soru çıkabilir arkadaştan.

Dar bakıyorsunuz; :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bunun teknolojiden anlayıp anlamamakla alaksı yok. Ekran kartı yapılabilir mi sorusunun ucu çok açık.

Ama insanların bu soruya verdiği tepkiler çok saçma.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı