Evde kişisel bulut depolama önerisi

leagyrosix

Picopat
Evde kişisel bulut depolama için küçük çaplı ev sunucu Home-server kurmak istiyorum. İçine nextcloudpi veya yunohost kurmayı planlıyorum. Bunun için mini-PC'lerden mi almalıyım yoksa Raspberry Pi 4 8 GB mı almalıyım? Fiyatları hemen hemen aynı ama işin mini-PC tarafında RAM ve SSD avantajı işlemci avantajı oluyor sanırım. Kendi Google-Microsoft servisleri gibi yapabileceğim evin dışından da bağlanabileceğim bir sistem var kafamda. Önerilerinize açığım. Nas sunucular var ama parasına değer mi bilemiyorum. Bütçem kısıtlı çünkü 6000 TL üzerine çıkamam.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evde kişisel bulut depolama için küçük çaplı ev sunucu Home-server kurmak istiyorum. İçine nextcloudpi veya yunohost kurmayı planlıyorum. Bunun için mini-PC'lerden mi almalıyım yoksa Raspberry Pi 4 8 GB mı almalıyım? Fiyatları hemen hemen aynı ama işin mini-PC tarafında RAM ve SSD avantajı işlemci avantajı oluyor sanırım. Kendi Google-Microsoft servisleri gibi yapabileceğim evin dışından da bağlanabileceğim bir sistem var kafamda. Önerilerinize açığım. Nas sunucular var ama parasına değer mi bilemiyorum. Bütçem kısıtlı çünkü 6000 TL üzerine çıkamam.
Raspberry cok guzel, 8gb alman gerekiyor mu bilemedim. Ucuz bir raspberry al hem hobby olarak farkli projelerde de kullanabilirsin. Artan para ilede ucuz bir ssd al raspberry icin...

Rasberry'nin IO hızı göz yaşartır. :(

NextCloud bildiklerimden en iyisi.
Nextcloud açık kaynak kodlu bir yazılım hocam. O yazılımı raspberry pi'e kuracağım. Acemiler için kurulum çok kolay olsun diye nextcloud'u bir işletim sistemi haline getirip sd kart'a formatlansın diye NextcloudPi şeklinde bir linux distro yapmışlar. İçinde gerekli her şey mevcut. Sanırım rapsberry pi 4 8 gb bu ihtiyacımı karşılamaz demek istediniz.
Raspberry cok guzel, 8gb alman gerekiyor mu bilemedim. Ucuz bir raspberry al hem hobby olarak farkli projelerde de kullanabilirsin. Artan para ilede ucuz bir ssd al raspberry icin...
Kingston SATA SSD 2.5" (Kingston "SA400S37480G" 480 GB) var, PC için 970 Evo Plus söylemiştim o gelince mevcut olanı çıkarıp Raspberry Pi'a monte etmenin bir yolunu bulacağım. Sanırım SATA Expansion Board + uyumlu bir soğutucu kasa da almam gerekecek :D Yukarıda da yazdığım gibi bu ihtiyacım için özelliklerin iyi olması gerektiğini düşündüm o yüzden 8gb düşündüm hocam çünkü Nextcloud yazılımının içinde eklenti sistemi var office, takvim, mail, photos, music player, vb.. bir çok kişisel şeyler entegre edilebiliyor.

Geri
Yukarı