Evde sıfırdan tek başına elektrogitar öğrenilebilir mi?

@Single_factor
Pardon ancak hem kullanmış olduğunuz doneler hem de sergilemiş olduğunuz tavırlar herhangi bir şekilde farklı veya karşıt gelebilecek bütün yetilere kapalı kalabilecek derece iğneleyici, nasıl bir enstrüman veya genel olarak müzik bilginiz var bilemeyeceğim ancak her nasıl şekilde kendinize karşın bu kadar bir öz güven ve her durumu bilebildiğiniz kanısına varıyorsunuz gerçek manada komik ve gülünç, sizden ricam şu saniyeden sonra iğnelemeyi bırakın gerçekten rahatsız edici.
@AuEnx
Hocam siz en doğru olarak düşündüğünüz şekilde başlayın enstürmanınızı öğrenmeye, zaten aldığınız gitarı çalmaya başladığınız süreç itibarıyla eksiklerinizi görecek ve buna göre o eksiklerinizi giderme adına mümkünatı olan en doğru yola kendinizi yönlendirirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Belli bir yerden sonra eğitmenden ders alınması gerektiğini biliyorum, bunu da herkes söylüyor zaten fakat direk ders alınmasının şart olmadığını da biliyorum.
"Bilmiyorsunuz"; "Zannediyorsunuz".
Belli bir yerden sonra değil; Önce ders.
"Herkes" değil; "Yetkinliğe sahip insanlar"

Çevremde ders almayıp iyi şekilde çalmasını ve sahnelere çıkan tanıdıklarım da var.
Bu arkadaşları çok görüyorum. Dediğiniz gibi, kendi başlarına öğrendikleri gerçekten çok belli oluyor.
Ayrıca şu an ne kadar ilerleyebileceğimi sizde bilemezsiniz, bende bilemem. Bunu zaman gösterecektir.
25 yıldır gitar çalan, yüzlerce sahne yapmış biri olarak , neler yaşadığımı ve nasıl süreçlerden geçtiğimi / geçildiğini, nerede tıkanacağınızı ve bu şekilde başlayarak nerere kadar ilerleyebileceğinizi çok iyi bilirim. Siz bilemezsiniz. Zannetmek, bilmek değildir.

her durumu bilebildiğiniz kanısına varıyorsunuz gerçek manada komik ve gülünç
Her durumu bilebildiğim konusu nerede geçti? Sadece Bildiğim konularda yazıyorum.

Siz? Verdiğiniz tavsyelerin altı dolu mu? Hangi tecrübe / yetknliklerle insanlara "şöyle yap", "böyle yap" diyebiliyorsunuz? Hagisi komik ve gülünç?

tellerden ilk ses almayı saatlerce çalışın.
Ah pardon, şu uzmanlığın üstüne sölenecek bir şey kalmamış. Sizden özür diliyorum...

Son düzenleme:
"Bilmiyorsunuz"; "Zannediyorsunuz".
Belli bir yerden sonra değil; Önce ders.
"Herkes" değil; "Yetkinliğe sahip insanlar"

Bu arkadaşları çok görüyorum. Dediğiniz gibi, kendi başlarına öğrendikleri gerçekten çok belli oluyor.

25 yıldır gitar çalan, yüzlerce sahne yapmış biri olarak , neler yaşadığımı ve nasıl süreçlerden geçtiğimi / geçildiğini, nerede tıkanacağınızı ve bu şekilde başlayarak nerere kadar ilerleyebileceğinizi çok iyi bilirim. Siz bilemezsiniz. Zannetmek, bilmek değildir.

Her durumu bilebildiğim konusu nerede geçti? Sadece Bildiğim konularda yazıyorum.

Siz? Verdiğiniz tavsyelerin altı dolu mu? Hangi tecrübe / yetknliklerle insanlara "şöyle yap", "böyle yap" diyebiliyorsunuz? Hagisi komik ve gülünç?

Ah pardon, şu uzmanlığın üstüne sölenecek bir şey kalmamış. Sizden özür diliyorum...
Ders alınırsa daha hızlı ve iyi öğrenilebileceğini bende biliyorum bunuda defalarca belirtmeme rağmen siz, ders alınmadan hiçbir şey dahi yapılamayacağını anlamına gelecek şekilde yorumlarda bulunuyorsunuz. Ayrıca bunu yaparkende konuşma tarzınızı sert kullanmanız daha da kötü gösteriyor. Böyle anlama gelince de bende madem öyle, bunu direk yapmayan yakın tanıdıklarım nasıl bu kadar iyi olabildiler diye sorup size belirtme hakkına sahip olabilirim. 25 yıllık deneyiminiz olabilir, fakat sizin yaşadığınız, geçtiğiniz süreçlerden belki de geçecez ama belki de yaşadığınız her şeyi yaşamayacağız. Bu kadar kesin ve emin konuşmanızında kesinlikle bir anlamı yok. Genel olarak hangi alanda olursa olsun, elbette o alanda ilerleyen kişi tökezleyebilir veya belli başlı süreçler olabilir.

Ders alınırsa daha hızlı ve iyi öğrenilebileceğini bende biliyorum
Tekrar söylüyorum; Zannediyorsunuz, bilmiyorsunuz.

Ders "Daha hızlı ve iyi" öğrenmenizi sağlamaz. Doğru temeller ile başlamanızı sağlar, yanlış temeller ise ilerede düzeltemeyeceğiniz alışkanlıklara ve engellere sebep olur. Bu sebeple de ilerleyemezsiniz. Yani "Kendi başınıza daha yavaş öğrenirsiniz" diye bir durum soz konusu değil. Hatta hiç birşey bile öğrenemeyebilirsiniz.

öyle, bunu direk yapmayan yakın tanıdıklarım nasıl bu kadar iyi olabildiler diye sorup size belirtme hakkına sahip olabilirim.
Bahsettiğiniz şekilde enstrüman çalanları işim gereği her gün görüyorum.
Siz doğru çalım, müzikal ilkeler, orkestral uyum, ritm / armoni uyumu gibi faktörleri bilmediğiniz için sizde iyi çaldıkları gibi bir izlenim uyandırabilirler. Çok büyük bir kısmı aslında öyle değil.

Bu kadar kesin ve emin konuşmanızında kesinlikle bir anlamı yok.
Müzikal eğitim ve ilerleyiş meseleleri neredeyse bin yıllık kesin / tartışılmaz süreçlerdir. Benim ile bir alakası yok.

Genel olarak hangi alanda olursa olsun, elbette o alanda ilerleyen kişi tökezleyebilir veya belli başlı süreçler olabilir.
Evet doğru eğitim ile bu süreçler yaşanabilir. Ancak sizin seçmeye çalıştığınız sistemsiz ve bilim dışı yolda hiç ayağa kalkamayacaksınız...

Yeni konular

Geri
Yukarı