Evde topraklama olduğu nasıl anlaşılır?

@l0kan1 Bana anlatmanıza gerek yok ama yine de bir ihtimalden bahsettim. Tesisatta yapılabilecek kandırmacaları ve ölçümü yanıltacağını söylüyorum sadece. Hala buşonlu sigorta saran abone çok. Bu kişilerde kaçak akımı geçtim, düzgün bir sigorta bile yok. Adam bir sarıyor, 100A çeksen atmaz.

Evde kaçak akım varsa prizin toprak ucu ile nötr ucunu kısa devre yap. Kaçak akım atarsa tebrikler. Evinde topraklama var ve kaçak akım çalışıyor.

Diğer bir yol ise kontrol kalemi ile faza dokun ve diğer elini de prizin topraklama demirine değdir. Eğer kontrol kaleminin lambası parlıyorsa topraklama var. Bu arada ayağına terlik giyip yap daha belli olur.

Prizi sök bak 3 tane girişi varsa topraklama vardır. ( Evet kabaca oldu. )
Biz tesisatı yenilediğimiz zaman sigorta kutusuna kadar topraklamayı götürüyoruz ama adamın o sırada topraklama yaptırmaya gücü yetmiyebiliyor en doğrusu üstteki dediklerim ya da direkt topraklamanın kalitesini kontrol eden cihazlar var onunla bakmak.

Son düzenleme:
Binanın dışında ya da içinde bakır bir çubuk varsa topraklama vardır demek.

Biz tesisatı yenilediğimiz zaman sigorta kutusuna kadar topraklamayı götürüyoruz ama adamın o sırada topraklama yaptırmaya gücü yetmiyebiliyor en doğrusu üstteki dediklerim ya da direkt topraklamanın kalitesini kontrol eden cihazlar var onunla bakmak.
Hiç öyle bir şey yaşanacağını düşünmedim hocam, en iyii seçenek kablo kutupları ile oynarken sigortayı arttırmak gibi duruyor.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı