Evdeki bilgisayarlar aynı anda kapanıp tekrar açılıyor

kalyon5267

Hectopat
Arada bu oluyordu ve çok umursamıyordum ancak bugün tekrar 3 4 defa olmaya başladı. Dışarıda yağmur yağarken bilgisayarlar aynı anda kapanıp tekrar açılmaya başladı buna evdeki modemde dahil. Muhtemelen ev elektriğin de bir sorun oluyor ancak bu sorun kasaya zarar verir mi sizce? Ne olmuş olabilir?

elektrikte sıkıntı büyük ihtimalle
Arada bu oluyordu ve çok umursamıyordum ancak bugün tekrar 3 4 defa olmaya başladı. Dışarıda yağmur yağarken bilgisayarlar aynı anda kapanıp tekrar açılmaya başladı buna evdeki modemde dahil. Muhtemelen ev elektriğin de bir sorun oluyor ancak bu sorun kasaya zarar verir mi sizce? Ne olmuş olabilir?

Voltaj düşüşleri ciddi zararlar verebilir elektronik cihazlarınıza.
Apartman genelinde böyle bir problem var mı komşularınıza bir sorun eğer yoksa evin iç tesisatını kontrol ettirin. Elektronik cihazlarınız da muhakkak akım korumalı prizler kullanın.

Anlık elektrik kesintisi olması depolama birimlerine zarar verir. Eğer evin elektrik tesisatında bir sorun varsa bir an önce yaptırmanızı tavsiye ederim. Ayrıca bu süre zarfı içinde bilgisayarları çok açmayın.Gerek olmadıkça yani.

Hem kasaya hem de evdeki beyaz eşyalara zarar verir. En kısa sürede elektrik tesisatına baktırın.

Kasaya zarar verebilir. Düşük voltaj PSU kalitesiz ise diğer parçalara zarar vermesine olanak sağlar. Ayrıyaten evin elektriğinde sıkıntı varsa, yüksek enerji çeken bir şey çalışırsa da voltajı düşürebilir. Mesela Buzdolabı, fırın gibi beyaz eşyalar çalışınca anlık elektrik düşmesi olabilir. Böyle bir problem varsa sadece kasaya değil evdeki anlık çalışan diğer elektronik cihazlara da zarar verebilir.

Ben tesisat yerli yerinde olmasına rağmen çift aşamalı akım korumalı priz kullanıyorum. Birinden biri herhangi bir durumda kendini feda edip bilgisayarı korusun diye. Priz çoklayıcılarına da çok fazla abanıyorsan eğer kaliteli prizleri tercih etmelisin.

Ben tesisat yerli yerinde olmasına rağmen çift aşamalı akım korumalı priz kullanıyorum. Birinden biri herhangi bir durumda kendini feda edip bilgisayarı korusun diye. Priz çoklayıcılarına da çok fazla abanıyorsan eğer kaliteli prizleri tercih etmelisin.
Dediginiz sey nasil bir koruma sagliyor bahsedebilir misiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı