Evdeki RJ45 prizleri birbirleri ile bağlantılı mıdır?

Hunerci

Hectopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Selamlar,

Evde fotoğrafta da görüldüğü gibi RJ45 girişli prizler bulunmakta. Her odada bunlardan birer tane var. Sorum ise şu;

Evdeki bütün girişler birbirleri ile bağlantılı mıdır? Yani örnek vermek gerekirse, ben salonda bulunan modemimden buraya bir kablo taksam, ardından odamdaki çıkıştan da bilgisayarıma bir kablo çeksem interneti bu şekilde kullanabilir miyim?

Kullanabiliyorsam bunun bir hız sınırı var mıdır?

Yoksa illa odadan odaya kablo çekmek zorunda mıyım?

Kullanamıyorsam da bu girişler ne işe yarıyor?

Evet belki saçma bir soru fakat bilmiyorum. Ne de olsa bilmemek değil öğrenmemek ayıp.

Dosya Ekleri

• 6830-alia-beyaz-telefon-prizi-4-kontakli-alia-telefon-prizi-jpg-alia-telefon-prizi.jpg
    6830-alia-beyaz-telefon-prizi-4-kontakli-alia-telefon-prizi-jpg-alia-telefon-prizi.jpg
    3,6 KB · Görüntüleme: 62
Benim tahminime göre bağlı olması gerekir ancak kesin bilgim yok. Bağlı olmasa bir anlamı yok. En kolay öğrenme yöntemi ise sanırım denemek olacaktır. İki adet kablonuz varsa kolayca deneyebilirsiniz.

Duvardaki girişler RJ45 değil RJ11'dir büyük ihtimalle. RJ11 girişi telekom panosundaki DSL için kullandığınız kabloyu dairenize kadar getirir.

Fakat gözlemlediğim kadarıyla modem interneti oradan değil, telefon kablosundan alıyor. Yani o giriş boşta şu an. Eğer sizin dediğiniz gibi RJ11 ise hem modemden, hem de kendi odamdan bilgisayara modem ile gelen RJ45 (modemden RJ11 çıkmaz herhalde) kablo taksam herhangi bir sorun yaşar mıyım?

Fakat gözlemlediğim kadarıyla modem interneti oradan değil, telefon kablosundan alıyor. Yani o giriş boşta şu an. Eğer sizin dediğiniz gibi RJ11 ise hem modemden, hem de kendi odamdan bilgisayara modem ile gelen RJ45 (modemden RJ11 çıkmaz herhalde) kablo taksam herhangi bir sorun yaşar mıyım?

Modemin bağlı olduğu prizin fotoğrafını çeker misiniz? Ona göre yorum yapalım.

Herhangi bir sorun yaşamazsınız bu arada, deneyebilirsiniz.

Modemin bağlı olduğu prizin fotoğrafını çeker misiniz? Ona göre yorum yapalım.

Herhangi bir sorun yaşamazsınız bu arada, deneyebilirsiniz.

Sizin demeniz ile gidip modemin girişine baktım. Telefon kablosu modemin yanından geçen ucu boş bir kablo imiş. Dikkatsizliğime geldi çok özür dilerim. Kusuruma bakmayın. Modemden çıkan kablo gördüğüm kadarıyla RJ11. Çünkü küçük uçluydu. Gittiği yer ise RJ11 prizin hemen altı. Yani prizden girmek yerine altından direkt olarak bağlanmış şekilde. Kendi odamda bulunan prize de baktım. 4 pinlik girişe sahip. Sanırım dediğiniz gibi RJ11 girişi. Ben pek dikkat etmedim o konuda gerçekten kusura bakmayın.

Sizin demeniz ile gidip modemin girişine baktım. Telefon kablosu modemin yanından geçen ucu boş bir kablo imiş. Dikkatsizliğime geldi çok özür dilerim. Kusuruma bakmayın. Modemden çıkan kablo gördüğüm kadarıyla RJ11. Çünkü küçük uçluydu. Gittiği yer ise RJ11 prizin hemen altı. Yani prizden girmek yerine altından direkt olarak bağlanmış şekilde. Kendi odamda bulunan prize de baktım. 4 pinlik girişe sahip. Sanırım dediğiniz gibi RJ11 girişi. Ben pek dikkat etmedim o konuda gerçekten kusura bakmayın.

Estf. yahu ne özürü ne kusuru :) İnsanlık halidir olur öyle şeyler. Genelde evdeki prizler RJ11 oluyor, şirketler vb. ethernet kablosunu o mantıkla döşüyor. Evde pek ethernet mantığı ile döşeme olmaz eğer özel olarak istemediyseniz yapılırken.

Estf. yahu ne özürü ne kusuru :) İnsanlık halidir olur öyle şeyler. Genelde evdeki prizler RJ11 oluyor, şirketler vb. ethernet kablosunu o mantıkla döşüyor. Evde pek ethernet mantığı ile döşeme olmaz eğer özel olarak istemediyseniz yapılırken.

Herhangi bir istemde bulunmadık tabii. O yüzden böyle bir şeyi kullanamıyorum demek sanırım bu da.

İnternet sağlayıcımı değiştirdiğim zaman modemi odama almayı düşünüyorum fakat öyle de balkonda vesaire internet zor çekecek. Onun için de bir router almam lazım.

Veya kablolu şekilde modemden getiririm ki o da biraz zor olur ki modeme en uzak odaya sahibim😆. Bir şekilde ayarlayacağız artık.

Yardımınız için çok teşekkür ederim.

Linkteki ürünü tavsiye edebilirim. Kullandığım modem bir alt katta, üst kata bunu takıp repeater olarak kullanıyorum. Hız kaybı çok yok. Oyun vs. konusunda sıkıntı yapar tabi de diğer türlü rahat dolaşıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı