Eve internet çekilebilir mi?

Ayberk Bozkurt

Decapat
Daha fazla  
İyi geceler dostlar 1+1 bir eve çıkıyorum gibi duruyor ancak bu evde priz şeklinde internetin geldiği (port mu deniliyor bilmiyorum) işte ondan yok. 3 katlı bir bina düşünün bu binaya yapışık 1+1 bir ev daha düşünün aynı bahçe içinde. Sorum ise şu: İnternet sağlayıcıları ile konuştuğumda onlar interneti çekebilirler mi, yasal mıdır, yasalsa ücret isterler mi, isterlerse ne kadar isteyebilirler? Bu interneti sağlayan beyaz kutu da bahçe kapısını çıkar çıkmaz direk karşınızda taş çatlasın 100M.

İyi geceler dostlar 1+1 bir eve çıkıyorum gibi duruyor ancak bu evde priz şeklinde internetin geldiği (port mu deniliyor bilmiyorum) işte ondan yok. 3 katlı bir bina düşünün bu binaya yapışık 1+1 bir ev daha düşünün aynı bahçe içinde. Sorum ise şu: İnternet sağlayıcıları ile konuştuğumda onlar interneti çekebilirler mi, yasal mıdır, yasalsa ücret isterler mi, isterlerse ne kadar isteyebilirler? Bu interneti sağlayan beyaz kutu da bahçe kapısını çıkar çıkmaz direk karşınızda taş çatlasın 100M.

Çekilir fakat uzun sürebilir arayıp Telekom'la görüşün.

Çekerler fakat ekstra kablo ücreti isterler. Onun dışında kabloya zarar gelmeyeceğinden emin olmanız lazım çünkü normal ethernet kablosu gibi değil daha ince bir kablo.

Çekilir ama bazı ek ücretler isterler. Türk Telekom ile konuşun. Daha pahalı mı bilmiyorum ama direkt uydu bağlantısı yapan cihazlar var. Alternatif olarak kullanabilirsiniz.

Türk Telekom'un aldığı bazı kararlardan dolayı telefon ile müşteri hizmetlerini arayıp altyapı talebi alınmıyor. Türk Telekom bölge müdürlüğüne gidip dilekçe vermeniz gerek. Eğer apartmanda altyapı varsa iş uzayabiliyor fakat yoksa 1 ay gibi bir sürede gelip hallediyorlar (2 ay da olabilir), ardından Türk Telekom apartmana kadar kabloyu çekiyor ama evin içine gelen kablonun ücreti sana ait. Sanırım fibernet alacaksınız bu yüzden apartmana gelen fiber kutusu ücretini de kendin karşılaman gerek fakat Türk Telekom bu fiber kutusunu bazen kendisi de takabiliyor. Mesela bizim apartmana takmadılar gidip 500 lira verip aldık.

Geri
Yukarı