EVGA RTX 2060 Super 83-84 derece

Zanno

Decapat
Yaklaşık 1-1.5 hafta önce aldığım EVGA RTX 2060 Super SC Gaming oyun oynarken 83-84 derece ulaşıp orada kitleniyor 84'ün üzerini görmedim. Boştayken 40-43 derece. Kullandığım kasa THERMALTAKE VERSA J23 TEMPERED GLASS RGB 3x120mm FANLI MidT SİYAH GAMING KASA fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da. Yeni ekran kartının bu kadar yüksek sıcaklığa ulaşması normal mi? İleride sıkıntı çıkarır mı? Bir de sıcaklığını düşürmek için yapabileceğim bir şey var mı?

Kasayı Vatan'ın sitesinden linkledim. Undervoltla fan hızını ayarladım. Fan hızı çok düşürmedi ama undervolt ile 65 en düşüğe çekince 72'nin üzerini görmez oldum. Undervoltun zararı olmazdır umarım? Bir de evet kasanın ön kısmından çok az hava alıyor yanlarında açıklık var ama pek işe yaradığı söylenemez camı çıkarınca 3-4 derece düşmüştü 83'ten 79'da takılı kalmıştı. Evet gigabytın böyle bir sorunu var ne yazık ki onunla ilgili çok şey okudum. Ama EVGA'da böyle bir şey bulamadım bir tek gürültülü çalışıyor diye gördüm. MSI ve Gigabyte önerilmiyor yabancı sitelerde.

Dostum kasanın kapağını sıcaklık değerlerini gözlemlemen için en azından kısa bir zaman açık tutabilirsin. Toz konusuna gelirsek eğer, tabi ki kapalı olmasından çok daha kısa süre de toz kapacaktır. Ön kısımda ki fanları üst kısıma yerleştirebilirsin, tabi işlemci için sıvı soğutucu kullanmıyorsan. Demem şu ki, kasanın kapağını açarsın, fanları üst kısıma yerleştirirsin felan, bunları yaptıktan sonra hala benzer değerler de seyrediyorsa sıcaklıklar, o zaman EVGA garanti servis ile görüşmen de fayda var.

Yahu bir şey tam olarak anlamadan neden bu şekilde sonuç belirliyorsunuz? Biri oradan kasanın ön tarafı kapalı diyor, diğeri hemen bunu sürdürüyor, belki konuyu açan kişi bu fanları alıp üst kısma takmıştır? Üstelik kasanın ön kapağında hava almasını sağlayan açık alanlar var. Bir de nereden biliyorsunuz kapağını açarak denemediğini? Burası gerçekten tuhaf. Yani ben de az önce bir konu açtım, hiçbir şey okumadan ve anlamadan direkt yorum yapılıyor. Anlamak için konu sahibine soru da sorulmadan önce direkt sonuca bağlanıyor. Eminim bahsedilen kasanın boyutları hakkında en ufak bir bilginiz bile yoktur. Ayrıca bilgiden önce pratik deneyim önemlidir. Bu tür şeyler başınızdan kaç defa geçti ki? Belli ki orada burada yazılan şeyleri ezberleyip yorumlar yapılıyor.

Şey evet fanlar üste takılmış. Üstte bulunan tozluğun biraz altında kalıyorlar.

Dostum kasanın kapağını sıcaklık değerlerini gözlemlemen için en azından kısa bir zaman açık tutabilirsin. Toz konusuna gelirsek eğer, tabii ki kapalı olmasından çok daha kısa süre de toz kapacaktır. Ön kısımda ki fanları üst kısma yerleştirebilirsin, tabii işlemci için sıvı soğutucu kullanmıyorsan. Demem şu ki, kasanın kapağını açarsın, fanları üst kısma yerleştirirsin falan, bunları yaptıktan sonra hala benzer değerler de seyrediyorsa sıcaklıklar, o zaman EVGA garanti servis ile görüşmen de fayda var.

İşlemci için COOLER MASTER MASTERLIQUID LITE 240 (120MMx2) AM4 UYUMLU SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da kullanıyorum 77'nin üstünü görmedi genelde 70 75 civarında bazen de 60'larda seyrediyor

Son düzenleme:
şey evet fanlar üste takılmış. üstte bulunan tozluğun biraz altında kalıyorlar.

işlemci için COOLER MASTER MASTERLIQUID LITE 240 (120MMx2) AM4 UYUMLU SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da kullanıyorum 77nin üstünü görmedi genelde 70 75 civarında bazende 60larda seyrediyo

Yani ekran kartı için bahsettiğin değerler yüksek olduğu kesin. Bu sıcaklıklar uzun süreli kullanım için sıkıntı yaratabilir. Şimdi senden ricam, kasa'nın kapağını aç. Ekran kartı'nın voltaj değerini normal'e getir. Sonra sıcaklık değerlerini gözlemle. Hadi bakalım :)

Tuhaf yaratık yazıyor!!!! Tuhaf olmayan yaratıklar okumasın , dediğin o kasada hava almıyor ,zotac 2060 süper spec deltada 85 DC. Arkadaş yan kapağı açık kullanıyor .

tamamdır ben bir deniyim
Dostum kasanın kapağını sıcaklık değerlerini gözlemlemen için en azından kısa bir zaman açık tutabilirsin. Toz konusuna gelirsek eğer, tabi ki kapalı olmasından çok daha kısa süre de toz kapacaktır. Ön kısımda ki fanları üst kısıma yerleştirebilirsin, tabi işlemci için sıvı soğutucu kullanmıyorsan. Demem şu ki, kasanın kapağını açarsın, fanları üst kısıma yerleştirirsin felan, bunları yaptıktan sonra hala benzer değerler de seyrediyorsa sıcaklıklar, o zaman EVGA garanti servis ile görüşmen de fayda var.
dediğiniz gibi yapınca sıcaklık 79-80 oluyor. Fan hızını değiştirmem birşey değiştirmiyor ne yazıkki. garantiye götürmemi önerirmiydiniz?

Son düzenleme:
Kasayı Vatan'ın sitesinden linkledim. Undervoltla fan hızını ayarladım. Fan hızı çok düşürmedi ama undervolt ile 65 en düşüğe çekince 72'nin üzerini görmez oldum. Undervoltun zararı olmazdır umarım? Bir de evet kasanın ön kısmından çok az hava alıyor yanlarında açıklık var ama pek işe yaradığı söylenemez camı çıkarınca 3-4 derece düşmüştü 83'ten 79'da takılı kalmıştı. Evet gigabytın böyle bir sorunu var ne yazık ki onunla ilgili çok şey okudum. Ama EVGA'da böyle bir şey bulamadım bir tek gürültülü çalışıyor diye gördüm. MSI ve Gigabyte önerilmiyor yabancı sitelerde.
UV'nin zararı yoktur, sadece performansı biraz düşürür.

Kardeşim ben de dün aynı ekran kartını aldım ve bende de aynı sorun mevcut. Boşta 35 derece iken 3A bir oyuna girdiğimde sıcaklık birden 83-84 dereceye sabitleniyor. Acaba yaptığın undervoltun ekran görüntüsünü atabilir misin ya da bulduğun başka bir çözüm var mı ?

Yeni konular

Geri
Yukarı