Evime gelen altyapı fiber mi?

ramboyunda

Kilopat
Daha fazla  
2022 yılının şubat ayında yeni yapılan müstakil 2 katlı evim için internet altyapı başvurusu yapmıştım ve o zamanın şartlarıyla imkansız olmasına rağmen fiber olmasını istemiştim başvururken. İmkansız diyorum çünkü 20 bin kişilik küçük bir ilçede yaşıyorum ve daha VDSL bile yeni yeni yaygınlaşmaya başlıyordu ilçede. Zaten başvururken de söylemişlerdi müdürlük 2 katlı ev için fiber altyapı getirmez VDSL kullanırsınız, zaten santrale mesafeniz az, 70 80 Mbit hız alırsınız diye. Ben de umutsuz bir şekilde bakır kabloların çekilmesini bekliyordum. 4 ay önce binaya kadar kazı yapıldı ve kalın borular döşendi. Sorduğumda bu borunun içinden kablo geçecek ve altyapınız gelmiş olacak dedi saha ekibi. 4 gün önce ilk resimdeki gibi binamın önüne direk dikmişler ve yer altından gelen turuncu kabloyu bir kutuya bağlamışlar. Oradan da beyaz kablo çıkıyor ve binamın duvarındaki elektrik kutumun yanında bırakmışlar. O beyaz kablo da resimdeki gibi. Kablo üstünde obk falan yazıyor pek bir şey anlamadım. Ben evde yokken yapıldığı için durumu görünce ilçedeki Telekom yetkilisine telefonla ulaştım ve beyaz kablonun bitişine binaya bir kutu konulacak, kutunun gelmesini bekliyoruz dedi. Bu gerçekten daireye kadar fiber mi yoksa boşa hayal kurmayayım mı? Eğer gerçekten fiberse ne zaman aktif olur? Çünkü gerçekten küçük bir ilçe ve gözlemlediğim kadarıyla kamu binalarında bile VDSL altyapı mevcut. Bilgi verirseniz sevinirim.

Dosya Ekleri

• 20230411_205232.jpg
    20230411_205232.jpg
    97,2 KB · Görüntüleme: 150
  • 20230411_205043-2.jpg
    20230411_205043-2.jpg
    81,4 KB · Görüntüleme: 142
Son düzenleyen: Moderatör:
Obk genellikle fiber için kullanılır hocam. Onun dışında VDSL mi değil mi bilemeyiz interneti bağlamaya gelen görevli zaten sizi bilgilendirir. Kişisel düşüncem fiber çekmişler şeklinde

İlk fotoğraftaki turuncu kablo ana fiber hat kablosudur hocam bodrum katına kadar çekilir ucuna ofdk yani optik fiber dağıtım kutusu takılır. İkincisi fotoğraftaki obk dediğimiz daireye kadar çekilen iç tesisat kablosudur yani kısacası fiber.

Yeni konular

Geri
Yukarı