Excalibur G870'da Turbo fan çok çalışıyor

Ogün uğurlu

Centipat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar;
Bir sorum olacak 4 gün önce Excalibur G870 i5 12 nesil 4060 ekran kartlı laptop aldım 27k.
PC tipinden vs çalışma hızı görüntüsü memnunum ama Turbo fanlar çok devreye giriyor. Oyuna girer girmez başlıyor hemen. Normal işlem yaparken de bazen yine başlıyor. 30-40 saniye çalışıyor, kapanıyor. Dereceye bakıyorum 40 dereceyi geçmiyor.
Normal mi acaba böyle olması ya da bir hata mı var sürücülerde? Windows 10 Pro kurdum.
Yüksek performans modunda kullanıyorum.
Yardımlarınızı bekliyorum.

IMG20240524234252.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam arkadaşlar;
Bir sorum olacak 4 gün önce Excalibur G870 i5 12 nesil 4060 ekran kartlı laptop aldım 27k.
PC tipinden vs çalışma hızı görüntüsü memnunum ama Turbo fanlar çok devreye giriyor. Oyuna girer girmez başlıyor hemen. Normal işlem yaparken de bazen yine başlıyor. 30-40 saniye çalışıyor, kapanıyor. Dereceye bakıyorum 40 dereceyi geçmiyor.
Normal mi acaba böyle olması ya da bir hata mı var sürücülerde? Windows 10 Pro kurdum.
Yüksek performans modunda kullanıyorum.
Yardımlarınızı bekliyorum.

Eki Görüntüle 2203929

GeForce Experience ayarlara girip orada genel kısmında whisper 2.0 var onu açıp sessiz fan dener misin?

GeForce Experience ayarlara girip orada genel kısmında whisper 2.0 var onu açıp sessiz fan dener misin?
Benim derdim aslında sesle alakalı değil Asus vardı bende daha önce o da aynı yüksek çıkıyordu sesi turbo fan olunca ama mesela o normalde işlemde turbo fan hiç açmıyordu oyunda ara ara gazlıyordu bu oyuna girer girmez başlıyor normal işlemdede ara ara açıyor dereceside 40 derece iken bunu yapıyor aslında PC ısınmıyor ama fanı neden açma gereği duyuyor orasını çözemedim sürücüleri vs yüklerken ilk defa yaptım bu şekilde fredos olarak dedim yanlış bişey mi yaptım acaba

Benim derdim aslında sesle alakalı değil ASUS vardı bende daha önce o da aynı yüksek çıkıyordu sesi Turbo fan olunca ama mesela o normalde işlemde Turbo fan hiç açmıyordu oyunda ara ara gazlıyordu bu oyuna girer girmez başlıyor normal işlemde de ara ara açıyor dereceside 40 derece iken bunu yapıyor aslında PC ısınmıyor ama fanı neden açma gereği duyuyor orasını çözemedim sürücüleri vs yüklerken ilk defa yaptım bu şekilde fredos olarak dedim yanlış bir şey mi yaptım acaba.

Hocam marka lekelemeyi sevmem ama Excalibur alman bayağı hata olmuş ben kullandıgımda hem dogal gazdı hem de antik jeneratör gibi ses çikarirdi.

Benim derdim aslında sesle alakalı değil Asus vardı bende daha önce o da aynı yüksek çıkıyordu sesi turbo fan olunca ama mesela o normalde işlemde turbo fan hiç açmıyordu oyunda ara ara gazlıyordu bu oyuna girer girmez başlıyor normal işlemdede ara ara açıyor dereceside 40 derece iken bunu yapıyor aslında PC ısınmıyor ama fanı neden açma gereği duyuyor orasını çözemedim sürücüleri vs yüklerken ilk defa yaptım bu şekilde fredos olarak dedim yanlış bişey mi yaptım acaba
Casper laptoplarda otomatik fan sistemi farklı çalışır, çoğunda böyledir. Avantajı da var dezavantajı da anlattığın durumun. Millet Casper gömeceğim diye ne diyeceğini şaşırıyor, arkadaş G870 zaten yeni 4000 serisi ile gelmiş bir kasa. Dur bi objektif incelemesini bile bu forumda bir tek ben yaptım. Çoğu forumda şu laptopun adam akıllı incelemesi var, bu forumda bir tek benimki var Casper kullanıp memnun olan zaten bu foruma gelip konu falan açmaz bu kitleyi bildiğinden. Kullanıyorum diye savunuyorum falan sanmayın, Turbo fanda o cihazın alışık olmadığınız için garip geliyor biliyorum ama bunu en basit oyun modunda kullanabilip bile çözebilirsiniz. Eğer oyun moduna almayacaksanız, ve laptop temizse stanta koyarak turbo fanlardan çıkmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca resimde Cpu sıcaklığı yok, cpu sıcaklığı ne alemde acaba ? Cpu sıcaklığını görmeden bir şey demek doğru olmaz ki ? Ayrıca bu laptopun ekran kartından çok işlemcisi daha çok ısınır. Yani bende en azından gerçekten fps sabitlediysem sürekli turbo fanda çalışma olayı gibi bir şey yok. En basitinden Stoneheart oynuyorum oyun optimizasyon sorunlu npc sayısı çok artınca 100 fps çalışacağına 40 fpslere iniyor ama laptop zorlanmadığı için arada turboya giriyor sonra çıkıyor bir süre kısık fanda çalışıyor. Şu G870 serisine öcü muammelesi yapanlara acıyorum. Anakartı kötü anladık, fiyatı iyiyse keşke almasaymışsınız denir mi ? 27K'ya başka 4060 laptop yok bir kere. Forumda millet global markalara o kadar alışmış ki kalite anlayışı uçmuş.

Asus laptop tamam fanları turbo da normal kullanımda da çalıştırmıyor olabilir ancak işlemcilerin ve ekran kartların aniden %90 gibi kullanımlara fırlama durumu oluyor hemen yükseliyor laptopta ne yapsın ? Abanıyor fanlara. İçindeki donanım güçlü, Asus'un içindeki donanımı bilmiyorum ama turbo fan istemiyorsanız normal kullanımda ofis modunu bile öneririm ama laptop kendini çok kısıtlar işlemci yüksek ghzlere çıkmaz. Oyun modunu tavsiye ederim. O sesten rahatsız oluyorsanız, batarya da bile kullanabilirsiniz inanılmaz susuyor fanları bataryada ofis modunda olduğundan. Oyun modu da fena değil, oda sıcak değilse de aynı şekil laptop bağırmaz. Kucaktaysa kesinlikle bağırı, Asus vb. laptoplar gibi değil bunun kasası. Alttaki ızgarası geniş alttan hava almıyorsa bu laptop bağırır. Arka çıkışı büyük, yanlardan çıkışı yok. Ayrıca GPU fanı ile Cpu fanı yan yana ama bağımsızlar birbirinden iki fanda turbo da çalışmıyordur muhtemelen. Turbo fanları fn+1 kombinasyonu ile de çalıştırabiliyorsun.
Hocam marka lekelemeyi sevmem ama Excalibur alman bayağı hata olmuş ben kullandıgımda hem dogal gazdı hem de antik jeneratör gibi ses çikarirdi.
Cpu sıcaklığını görmeden yorum yapmanızı yanlış buldum. Ks sadece cpu kullanımını koymuş. Gpu sıcaklığı 44 derecede turbo fan açmaz G870.

Son düzenleme:
CPU sıcaklığını görmeden yorum yapmanızı yanlış buldum. Ks sadece CPU kullanımını koymuş. GPU sıcaklığı 44 derecede Turbo fan açmaz G870.

Ben yaşadigim durumu anlattim şu an ısı düşük olsa bile parçaları kalitesiz 14 gün geçtiyse maalesef geçmiş olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı