Excalibur G900 CPU fanı kendi kendine yavaşlıyor ve fazla ses çıkartıyor

Dgkn01

Zeptopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
500gb ssd 1tb hdd
Excalibur G900 yaklaşık 1 yıllık cihaz. CPU sıcaklığı 40 45 derece arası olmasına rağmen kendi kendine CPU fanı hızlanıp yavaşlıyor çok ses çıkarıyor yaklaşık 6500RPM de çalışıyor. Bakım yaptırmadım, bilgisayarı çok yormadım sadece Valorant oynuyorum arada onun dışında adamakıllı yüksek CPU kullanacak uygulama bile yok. Yaklaşık 2 aydır böyle. Sebebi nedir ve bu şekilde kullanmam hasara yol açar mı?

45 derece çok yüksek bir ısı değeri.
benim kasa içi soğukluk 38 derece.
Fanlarınız kaç adet? kasayı yeterince soğutabildiğini düşünmüyorum.
BİOS ayarlarından fan ayarlarınızı otomatikten çıkartarak tam güçte kullanmanızı ve ısıyı kontrol etmenizi öneririm.

Excalibur G900 yaklaşık 1 yıllık cihaz. CPU sıcaklığı 40 45 derece arası olmasına rağmen kendi kendine CPU fanı hızlanıp yavaşlıyor çok ses çıkarıyor yaklaşık 6500RPM de çalışıyor. Bakım yaptırmadım, bilgisayarı çok yormadım sadece Valorant oynuyorum arada onun dışında adamakıllı yüksek CPU kullanacak uygulama bile yok. Yaklaşık 2 aydır böyle. Sebebi nedir ve bu şekilde kullanmam hasara yol açar mı?

Excalibur'un çoğu modeli kronik sorunlu ama G900 öyle mi bilmiyorum ama sanırım bu da o modellerden biri.

45 derece çok yüksek bir sıcaklık değeri.
Benim kasa içi soğukluk 38 derece.
Fanlarınız kaç adet? Kasayı yeterince soğutabildiğini düşünmüyorum.
BIOS ayarlarından fan ayarlarınızı otomatikten çıkartarak tam güçte kullanmanızı ve ısıyı kontrol etmenizi öneririm.

45 derece yüksek mi?

45 derece yüksek mi?
ideal işlemci sıcaklığı boştayken 35-50 derece, yük altındayken ise 60-85 derece aralığındadır.
Kendi sistemimle kıyaslıyorum.
Fakat ben 40 dereceye çok zorlarsam çıkıyorum bana göre yüksek.

45 derece çok yüksek bir ısı değeri.
benim kasa içi soğukluk 38 derece.
Fanlarınız kaç adet? kasayı yeterince soğutabildiğini düşünmüyorum.
BİOS ayarlarından fan ayarlarınızı otomatikten çıkartarak tam güçte kullanmanızı ve ısıyı kontrol etmenizi öneririm.
hocam 2 adet fan bulunuyor 4bölgeli fan çıkışlı ek olarak soğutucuyla kullanıyorum oyunlarda adlığım max ısı 65 70 civarı. bilgisayar boşta ve şarjdayken 38-40 arası. İşlemci sıcaklığıyla alakası olmayan bir durum bu muhtemelen çünkü bilgisayarı açar açmaz da yapıyor. kendi kendine hızlanıyor ortada hiçbir şey yokken sonra birden susuyor sonra tekrar aynı şekilde

Excalibur'un çoğu modeli kronik sorunlu ama G900 öyle mi bilmiyorum ama sanırım bu da o modellerden biri.
ilk 6 7 ay sorun çıkarmadı gayet memnundum fakat şu son 2 3 aydır can çekişir gibi fan açıp kapatıyor kendi kendine

Hocam aynı sorun bende de var pc aynı ve çözüm bulamadım. Tek çare servise göndermek sanırım.

Hocam aynı sorun bende de var pc aynı ve çözüm bulamadım. Tek çare servise göndermek sanırım

Hocam aynı sorun bende de var pc aynı ve çözüm bulamadım. Tek çare servise göndermek sanırım.
Müşteri hizmetlerini aradım servise gönderin çok geç olmadan felan dedi ben de en yakın zamanda servise götürmeyi düşünüyorum çok rahatsız edici olmaya başladı

Müşteri hizmetlerini aradım servise gönderin çok geç olmadan falan dedi ben de en yakın zamanda servise götürmeyi düşünüyorum çok rahatsız edici olmaya başladı.

Tek çözüm bu sanırım bende göndereceğim büyük ihtimalle.

PC'yi dün Casper'ın küçük bayisine gönderdim. Öğle vakti verip akşam aldım. Sorun aşırı tozlanmasından kaynaklanmış, belirtilen problem tamamen çözüldü bakımdan sonra.

Son düzenleyen: Moderatör:

PC'yi dün Casper'ın küçük bayisine gönderdim. Öğle vakti verip akşam aldım. Sorun aşırı tozlanmasından kaynaklanmış, belirtilen problem tamamen çözüldü bakımdan sonra.

Eyvallah hocam, eline sağlık. Ben de en yakın zamanda götüreceğim inşallah. Sorunun çözüldüğüne sevindim, kolay gelsin

Geri
Yukarı