OpenCore Excalibur G900 kurulum sonrası Wi-Fi ve ses ayarlama

can15223

Decapat
Daha fazla  
RAM
16 GB 3200MHz DDR4
Ekran kartı
RTX2060 & UHD 620
İşlemci
i7-10750H
EFI birazdan hazır olur. Yaptığınız ayarları belirtir misiniz? Laptopunuzu belirtmemişsiniz, bulduğuma göre G900. Intel Wi-Fi sürücüsü destekleniyor, ethernet için bir şey eklemedim. iOS development dediğinize göre eninde sonunda Bluetooth ile Apple aygıta bağlanırsınız diye düşündüm. Bu sebeple Airportitlwm yerine itlwm koydum. Aralarındaki fark ise Airportitlwm ile Apple aygıtlara bağlanımda sorun yaşayabiliyorsunuz lakin Native Wi-Fi kullanıyorsunuz. Itlwm ile bu sorun olmuyor fakat Wi-Fi için bir app kullanıyorsunuz. App'i de 'Heliport' diye klasör açarak RAR'a ekledim. Kurulum şayet başarılı olursa masaüstünden erişebiliyor olmanız lazım. Heliport.dmg'yi açıp kurarak Wi-Fi'a erişebilirsiniz.

Heliport'a girdim Wi-Fi simgesine tıkladım ama Heliport beklenmeyen bir konumda çalışıyor hatası aldım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Apple aygıtlara bağlanmanız gerekecek mi? Ona göre kexti değiştirebiliriz. Onun dışında Windows'tayken, Heliport.dmg'yi OC klasörünün içine sürükleyip bırakın ve macOS'ta tekrar deneyin. Şu an sistemde çalışmayan sadece Wi-Fi mı var? Grafikler, ses, klavye vb. her şey çalışıyor mu?

Apple aygıtlara bağlanmanız gerekecek mi? Ona göre kexti değiştirebiliriz. Onun dışında Windows'tayken, Heliport.dmg'yi OC klasörünün içine sürükleyip bırakın ve macOS'ta tekrar deneyin. Şu an sistemde çalışmayan sadece Wi-Fi mı var? Grafikler, ses, klavye vb. her şey çalışıyor mu?
Sesi test edemedim daha. Apple aygıtlara bağlanmayacağım. Dosyayı taşıdım ama olmadı.

Windows'a geçin öyleyse. Ufak bir değişiklik yapıp tekrar atacağım EFI, onunla sistemi bootlarsınız.

Merhaba. Değişiklikler:
  • Itlwm.kext yerine Airportitlwm eklendi, macOS'taki yerleşik Wi-Fi ile internete bağlanabiliyor olmanız lazım.
  • ECEnabler eklendi, bataryanın okunması için gerekli fakat 12.0.1+ desteği olup olmadığını bilmediğim için eklememiştim başta, test olacak yani.
  • RTL8111 ethernet kexti ekledim, olur da ethernet portunuzu kullanacak olursanız diye.

USB'deki EFI klasörünü tamamen silip, bu RAR'daki EFI klasörü ile test etmenizi rica edeceğim:

Son düzenleme:
Windows'a geçin öyleyse. Ufak bir değişiklik yapıp tekrar atacağım EFI, onunla sistemi bootlarsınız.

Merhaba. Değişiklikler:
  • Itlwm.kext yerine Airportitlwm eklendi, macOS'taki yerleşik Wi-Fi ile internete bağlanabiliyor olmanız lazım.
  • ECEnabler eklendi, bataryanın okunması için gerekli fakat 12.0.1+ desteği olup olmadığını bilmediğim için eklememiştim başta, test olacak yani.
  • RTL8111 ethernet kexti ekledim, olur da ethernet portunuzu kullanacak olursanız diye.

USB'deki EFI klasörünü tamamen silip, bu RAR'daki EFI klasörü ile test etmenizi rica edeceğim:
Bu da tamam. Şimdi sesi halletmemiz lazım.

Ses için layout denemeleri yapabiliriz. Ses kartınızı öğreneyim ona göre neyi, nasıl yapacağınızı anlatırım. Şu an tüm sistemde çalışmayan sadece ses mi? Touchpad, parlaklık, ekran kartı, bluetooth, USB portları çalışıyor mu?

Sitede ses kodeği hakkında bilgi yok. Windows'ta, AIDA64 kullanarak öğrenebilir misiniz?
AIDA64'te Çokluortam > PCI / PnP Ses kısmında görebilirsiniz.

Ses için layout denemeleri yapabiliriz. Ses kartınızı öğreneyim ona göre neyi, nasıl yapacağınızı anlatırım. Şu an tüm sistemde çalışmayan sadece ses mi? Touchpad, parlaklık, ekran kartı, bluetooth, USB portları çalışıyor mu?

Sitede ses kodeği hakkında bilgi yok. Windows'ta, AIDA64 kullanarak öğrenebilir misiniz?
AIDA64'te Çokluortam > PCI / PnP Ses kısmında görebilirsiniz.
Şu ikisi var:
nVIDIA TU106 HDMI/DP @ nVIDIA TU106 - High Definition Audio Controller PCI
Realtek ALC255 @ Intel Comet Point-H PCH - cAVS (Audio, Voice, Speech) PCI.

Ayrıca bazı klavye kısayol tuşları çalışmıyor ya da farklı tuşlarda. Ve mouse scroll da ters. Onun dışında bir sıkıntı yok.

Mouse scroll'un ters olması doğal, macOS'ta öyle. FN+F4 vb. fonksiyon tuşları mı çalışmıyor? Bazı karakterlerin(", ', @, ~) farklı olması da normal. ALC255 için nasıl layout deneyeceğinizi şimdi anlatacağım.

layout 3, 11, 12, 13, 15, 17, 18, 20, 21, 27, 28, 29, 30, 31, 66, 71, 82, 86, 96, 99, 100
Peki nasıl layout denerim?
Config.plist'i, ProperTree ile açtıktan sonra CTRL+F yapıp boot-args yazın. Boot-Args'ta alcid=x göreceksiniz, sizin configinizdeki değer 1. Yani alcid=1 yerine alcid=3 yapıp kaydedeceksiniz ve macOS'u yeniden açacaksınız. Benim size tavsiyem ilk önce 17'yi denemeniz, sonrasında 13, 11 ve 3'ü. Mikrofon, kulaklık ve hoparlör çıkışı tanımlandıktan ve ses kaliteli olduktan sonra daha fazla denemenize gerek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı