Excel "eğer" formülü nasıl yapılır?

Trm3

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,
Özel bir şirkette kalite personeliyim, bir Excel çalıma sayfasında "eğer" komutu ile bir formül oluşturmaya çalışıyorum fakat Excel'de çok iyi değilim, iç içe formüllerde sürekli hata alıyorum beceremedim yardımınız lazım.
Görseldeki tabloya benzer bir tablom var, yapmaya çalıştığım şey şu, eğer "veri-1" ve "veri-2" sütünlarında değer varsa "sonraki tarih" sütünuna "tarih" sütünunun 28 gün sonraki tarihini yazıp dolgu rengini yeşil yapsın, eğer "veri-1" ve "veri-2" sütünlarında değer yoksa "sonraki tarih" sütünunu boş bırakıp dolgu rengini kırmızı yapsın.
Excel'den anlayan arkadaşlar nasıl yapılcağını anlatırsa ya da formülü yazarsa çok memnun olurum.
Not: Formülü kısmen yapıyorum ancak tarihi gün olarak artırmak istediğimde bir sonraki aya geçmiyor mevcutta yazılı olan ayın günlerini başa alıyor örneğin: 30.03.2024-formülden sonra>27.03.2024 oluyor.
Not²: Görsel temsilidir.

techsor.png

1. İlk olarak, "Sonraki Tarih" sütununda 28 gün sonrasını hesaplamak için aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz:
=IF(AND(A2<>"", B2<>""), DATE(YEAR(C2), MONTH(C2), DAY(C2)+28), "")

Burada A2 ve B2 "Veri-1" ve "Veri-2" sütunlarına işaret ediyor ve C2 "Tarih" sütununu işaret ediyor. Bu formül, "Veri-1" ve "Veri-2" sütunlarında değer varsa, "Tarih" sütunundaki tarihin 28 gün sonrasını alır. Eğer değer yoksa boş bir hücre döndürür.

1. Ardından, bu formülü kullanarak "Sonraki Tarih" sütununa yazılan tarihlerin dolgu rengini yeşil yapmak için koşullu biçimlendirme kullanabilirsiniz:
    • "Sonraki Tarih" sütununu seçin.
    • Menü çubuğundan "Koşullu Biçimlendirme" -> "Yeni Kural" seçeneğine gidin.
    • "Koşula göre biçimlendir" seçeneğini seçin.
    • Formül kutusuna aşağıdaki formülü yazın:

• =AND($C2<>"", $D2<>"")
    Bu, "Tarih" ve "Sonraki Tarih" sütunlarında değerler olduğunda koşulu kontrol eder.
    • "Biçimlendir" düğmesine tıklayın ve yeşil renk gibi istediğiniz biçimlendirmeyi seçin.
  2. Ayrıca, "Sonraki Tarih" sütununda boş hücreleri kırmızı renge boyamak için aynı şekilde bir koşullu biçimlendirme kuralı oluşturabilirsiniz:
    • "Koşullu Biçimlendirme" -> "Yeni Kural" seçeneğine gidin.
    • "Koşula göre biçimlendir" seçeneğini seçin.
    • Formül kutusuna aşağıdaki formülü yazın:

• =AND($C2="", $D2="")
    Bu, "Tarih" ve "Sonraki Tarih" sütunlarında değer olmadığında koşulu kontrol eder.
    • "Biçimlendir" düğmesine tıklayın ve kırmızı renk gibi istediğiniz biçimlendirmeyi seçin.

Geri
Yukarı