Excel'de tek seferde çoklu veri girişi

ust_sel

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Arkadaşlar merhaba. İş yerimizde ödeme takipleri için basit bir Excel listemiz var. Her ay başlangıcında, önce belli tedarikçilere her ay düzenli olarak yapmamız gereken ve tutarı sabit olan bazı ödemeleri bu listeye ekliyor; o ay içinde aynı ya da farklı yerlere ayrıca ödeme çıkarsa, onları da altına devam ediyoruz. Yapmak istediğim şey şu; düzenli ödemelerimizi tek tıkla sıradaki boş satırlara alt alta eklemenin yolu var mıdır?

örnek: Ahmet'e her ay 100 eur, Ayşe'ye her ay 500 USD, Mehmet'e her ay 750 TL ödüyoruz diyelim. Mesela makro veya vba kodu atanmış bir butonla, en son yapılmış kaydın altına bu 3 kaydı her istediğimizde yazdırabilir miyiz? Yani butona tıkladığımızda, atılmış son kayıttan sonra boş olan 3 satıra alt alta:

Ahmet 100 eur.
Ayşe 500 USD.
Mehmet 750 TL.

Yazacak. Tabii burada isim, tutar ve para birimi yan yana hücrelerde olmalı, hepsini tek hücreye bir satır halinde yazmaktan bahsetmiyorum.

Satıcı ismi, tutar, para birimi dışında tarih, sıra no gibi sütunlar da var ama bunlar değişken olduğundan elle, otomatik doldurmayla veya kopyala-yapıştırla girişini yaparız, sorun değil. Önemli olan şey, tedarikçilerin hiç değişmeyen isimlerini ve aylık sabit tutarlarını her seferinde elle girmek zorunda kalmamak.

Bu arada illa ki makro veya vba olmak zorunda değil. Excel'in menüsünde bir yerlerinde zaten böyle bir özelliği varsa, onu da kullanabiliriz. Yardımlar için şimdiden teşekkürler.

Farklı bir sayfada bu kişilerin sabit olan gelirlerini tutan bir tablo oluşturun, her ay oradan veriyi çekersiniz. Örneğin ahmet kitap2 de olsun. İlgili bilgiyi girmeniz gereken hücreye =kitap2$A2 gibi bir kod girerek sağ altındaki köşeden de aşağı çekerek bu işi halledebilirsiniz. Kodu örnek olarak verdim tam formatını hatırlamıyorum. Yapamazsanız yine yazın bilgisayara geçince örnek bir tablo hazırlarım sizin için.

Farklı bir sayfada bu kişilerin sabit olan gelirlerini tutan bir tablo oluşturun, her ay oradan veriyi çekersiniz. Örneğin ahmet kitap2 de olsun. İlgili bilgiyi girmeniz gereken hücreye =kitap2$A2 gibi bir kod girerek sağ altındaki köşeden de aşağı çekerek bu işi halledebilirsiniz. Kodu örnek olarak verdim tam formatını hatırlamıyorum. Yapamazsanız yine yazın bilgisayara geçince örnek bir tablo hazırlarım sizin için.
Şu an ben de ilgili dosyanın olduğu bilgisayarda değilim ama makro vs. yardımıyla yönteminizi denemeye çalışacağım. Bana mantıklı geldi açıkçası. Sonucu söylerim. Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı