Exper diamond parça yenileme

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

ARK

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Foruma pc sistem konusunda insanlara yardımcı olduğunuz mesajları okuduğum için üye oldum. O kadar detaylı ve sıkılmadan tekrar tekrar aynı konulara yorumlarda bulunmuşsunuz ki gerçekten elinize emeğinize sağlık diyorum ve bana da yardımcı olmanızı rica ediyorum. Diğer konulardaki bir çok arkadaşın mesajlarından gayet pc ve donanım hakkında bilgi sahipleri oldukları anlaşılıyor.

Benim sorunuma gelince... Bundan yaklaşık 2 sene evvel TTNET kampanyasından bir PC aldım, Exper diamond diye geçiyor adı. Her nekadar yeni ve iyi bir makina olsa da bu günün şartlarına çokta yeterli görmüyorum. Halen garantisi devam etmekte ama :)

PC kullanım amacım; oyunlar -özelliklede MMORPG ve MMOFPS) ve internetten filim izlemek. Sizin sayenizde kuracağım sistem de yine bu amaç için olucak. Yani mevcut PC'min Diablo 3 ve Guild Wars 2 gibi gelişmiş oyunları rahatlıkla kaldırabilmesi için yapmam gereken upgradeler nelerdir ? Ekran kartı olarak HD 6850'yi ve GTX560'ı çok beğeniyorum. Mümkünse tavsiyelerinizde bunu unutmayın.

Kod:
AIDA64 Extreme Edition ]--------------------------------------------------------------------------------------

Sürüm                                             AIDA64 v2.30.1900/tr

İşletim Sistemi                                   Microsoft Windows 7 Starter 6.1.7601 (Win7 RTM)

--------[ Özet ]--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bilgisayar:
      Bilgisayar Türü                                   ACPI x86 tabanlı bilgisayar
      İşletim Sistemi                                   Microsoft Windows 7 Starter
      DirectX                                           DirectX 11.0
      CPU Türü                                          QuadCore AMD Phenom X4 9750, 2400 MHz (12 x 200)
      Anakart Adı                                       Foxconn A74ML(-K)  (2 PCI, 1 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 2 DDR2 DIMM, Audio, Video, LAN)
      Anakart Çipseti                                  AMD 740G, AMD K10
      DIMM1: A-Data                                  2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM  (6-6-6-18 @ 400 MHz)  (5-5-5-15 @ 333 MHz)  (4-4-4-12 @ 266 MHz)

Görüntü Birimi:
      Görüntü Bağdaştırıcısı                            ATI Radeon HD 4550  (128 MB)
      3D-Hızlandırıcı                                   ATI Radeon HD 4550 (RV710)

Çokluortam:
      Ses Bağdaştırıcı                                  ATI Radeon HDMI @ ATI RV710/730/740 - High Definition Audio Controller
      Ses Bağdaştırıcı                                  Realtek ALC662 @ ATI SB700 - High Definition Audio Controller

Disk Sürücüsü                                     SAMSUNG HD322GJ ATA Device  (320 GB, 7200 RPM, SATA-II)
      Optik Sürücü                                      HL-DT-ST DVDRAM GH22NS50 ATA Device  (DVD+R9:16x, DVD-R9:12x, DVD+RW:22x/8x, DVD-RW:22x/6x, DVD-RAM:12x, DVD-ROM:16x,          CD:48x/32x/48x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)

Klavye                                            Standart PS/2 Klavye
      Fare                                              HID uyumlu fare
      DMI Kasa Türü                                     Desktop Case

--------------------------------------------------

PSU'mun adını, marka modelini, kaç W olduğunu bilmiyorum. Kasayı açmadım zira :) Yukarıda belirttiğim gibi pc çok eski değil, şu ana dek hiç sorun çıkartmadı, arıza vermedi. Birkaç oyunu açamaması dışında beni hiç üzmedi ( canım benim :D ).

Bilgisayar konusunda sizlerin bilgisi benden çok çok çok fazla bu sebeple sizlerin önerileriniz doğrultusunda makinemi upgrade etmek istiyorum. Eğerki bu sisteme 500-600 tl yatırım yapmaktan bana fayda gelemeyeceğini düşünüyorsanız daha iyi bir sistem öneriniz olur ise buna da saygı duyar ve önerilerinizi cidden değerlendirebilirim. Monitörsüz 1517-2004 TL arası sistem kotam olabilir. Ankarada yaşıyorum, vatan computer ya da başka firma önerileriniz varsa bunları da duymak isterim. Tekrar belirtmekte fayda görüyorum, amacım oyun oynayıp stres sıkıntı atmak ve internet. Tavsiyelerinizi buna göre şekillendirin lütfen.

Şimdiden vakit ve emek ayıran arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Abi sen bu bilgisayara ekran kartıda taksan çok yaramaz illa ki darboğaz oluşur... Sistem zamana göre güzel ama yonga seti mimari felan çok eski.... Toplayacaksan:

İŞLEMCİ
VATAN COMPUTER - AMD - FX X4 4100 Soket AM3+ 3.6GHz 12MB Cache 32nm İşlemci - CPU - İşlemci

ANAKART
VATAN COMPUTER - ASUS - M5A97 AMD 970/SB950 AM3+ DDR3 2133MHz (O.C.) USB 3.0 SATA 3.0 Anakart - Anakart

RAM
VATAN COMPUTER - PATRIOT - 8GB(2x4) ViperX DDR3 1866MHz CL9 XMP Dual Kit Ram - Ram

EKRAN KARTI
VATAN COMPUTER - ASUS - GTX560 Ti DirectCU II TOP GDDR5 1GB 256Bit Nvida GeForce DX11 Ekran Kartı - Ekran Kartı

HDD
VATAN COMPUTER - WD - 3.5" 500GB Caviar Blue 16MB Cache SATA 3.0 7200Rpm Harddisk - Dahili Harddisk

KASA(PSU'LU)
VATAN COMPUTER - AOPEN - NAGAS G6 550W Siyah Oyuncu Kasası - Bilgisayar Kasası

Hepsi yaklaşık 1700 TL ediyor. Sen oyuncu bilgisayarı istedin bende sana uygun bütçeli en iyi olanı toplamaya çalıştım. 2000 TL olsun diye çok kasmadım zira ekran kartı çok güçlü ve işlemcide oyunlar ve diğer pek çok uygulama için gayet yeterli. 4-5 yıl ömrü olan bir PC.

Öncelikle işletim sisteminiz Windows 7 Starter, bana göre değişmesi gereken ilk olgu. Bu işletim sisteminde Aero yok ve başka bazı sevmediğim limitler var. İşletim sistemi olarak Windows 7 Home Premium kurabilirsiniz. Nasıl olsa Starter lisansınız var. Microsoft'a bi kere para verilmiş. Home Premium kullansanız da MS için pek problem değil :) Windows Loader ile etkinleştirebilirsiniz. Buradaki amaç sisteminizi 64 Bit'e upgrade etmek.

Açıkçası kampanya ile alınan sistemde Intel Atom tazrı bir işlemci beklerken AMD Phenom X4 9750 olması beni şaşırttı. Bu sistemin sizi üzmemesi gayet doğal diyebilirim. Ama işlemci için söylediğimi anakart için söylemem mümkün değil maalesef. Foxconn piyasadaki en ucuz ve en kırpılmış anakartları üreten firma. Foxconn A74ML-K modeli de AMD 740 yonga seti ile gelen eski bir model. Fakat değiştirmeye gerek var mı derseniz mutlaka değiştirin diyemem.

Upgrade konusuna gelince... Şu bir gerçek ki buradaki en zayıf halka ekran kartınız ve bellekleriniz. Bellek miktarı 4 GB olmalı ve ekran kartı da yeni nesil güçlü bir kart ile değişmeli. Ama ben el atmışken anakartı da değiştirelim derim. Zira DDR2 RAM'lere yatırım yapmanın pek bir mantığı yok. Fakat verdiğiniz bütçe buna elvermiyor. Bu bağlamda tavsiyem budur:

ASUS - Asus EAH6850 DC/2DIS/1GD5/V2 HD6850 1GB GDDR5 256Bit HDMI DP 16x - Ürün Detayı - Sanalmarketim.com - Internetten Güvenli Hızlı Alışveriş

4 GB DDR2 1066 MHz KIT (2X2GB) (HI-LEVEL) | BELLEK

HD 6850'yi kullanabilmek için güç kaynağınızı da değiştirmek zorundasınız:

CORSAIR CMPSU-600CXV2EU güç kaynağı - inventus

Abi sen bu bilgisayara ekran kartıda taksan çok yaramaz illa ki darboğaz oluşur... Sistem zamana göre güzel ama yonga seti mimari felan çok eski.... Toplayacaksan:

İŞLEMCİ
VATAN COMPUTER - AMD - FX X4 4100 Soket AM3+ 3.6GHz 12MB Cache 32nm İşlemci - CPU - İşlemci

ANAKART
VATAN COMPUTER - ASUS - M5A97 AMD 970/SB950 AM3+ DDR3 2133MHz (O.C.) USB 3.0 SATA 3.0 Anakart - Anakart

RAM
VATAN COMPUTER - PATRIOT - 8GB(2x4) ViperX DDR3 1866MHz CL9 XMP Dual Kit Ram - Ram

EKRAN KARTI
VATAN COMPUTER - ASUS - GTX560 Ti DirectCU II TOP GDDR5 1GB 256Bit Nvida GeForce DX11 Ekran Kartı - Ekran Kartı

HDD
VATAN COMPUTER - WD - 3.5" 500GB Caviar Blue 16MB Cache SATA 3.0 7200Rpm Harddisk - Dahili Harddisk

KASA(PSU'LU)

Hepsi yaklaşık 1700 TL ediyor. Sen oyuncu bilgisayarı istedin bende sana uygun bütçeli en iyi olanı toplamaya çalıştım. 2000 TL olsun diye çok kasmadım zira ekran kartı çok güçlü ve işlemcide oyunlar ve diğer pek çok uygulama için gayet yeterli. 4-5 yıl ömrü olan bir PC.

Teşekkürler .

Acaba işlemci için FX X6 yada X4 970 Black seçenekleri düşünülebilir mi ? Siz de X4 970 kullanıyorsunuz yanılmıyorsam.

Marka ve görsellik takıntım yoktur. Önceliğim sağlamlık, kullanışlılık ve performanstır. Donanımda bu kriterler dahilinde uygun gördüğünüz değişimler olabilir mi ?

Monitör dahil maus'una klavyesine kadar bir sistem rica etsem sizden. Vatan bilgisayardan dan olursa şahsen gidebilme imkanım da olacak .

Tekrar Teşekkürler .

Öncelikle işletim sisteminiz Windows 7 Starter, bana göre değişmesi gereken ilk olgu. Bu işletim sisteminde Ero yok ve başka bazı sevmediğim limitler var. İşletim sistemi olarak Windows 7 Home Premium kurabilirsiniz. Nasıl olsa Starter lisansınız var. Microsoft'a bi kere para verilmiş. Home Premium kullansanız da MS için pek problem değil :) Windows Loader ile etkinleştirebilirsiniz. Buradaki amaç sisteminizi 64 Bit'e upgrade etmek.

Açıkçası kampanya ile alınan sistemde Intel Atom tazrı bir işlemci beklerken AMD Phenom X4 9750 olması beni şaşırttı. Bu sistemin sizi üzmemesi gayet doğal diyebilirim. Ama işlemci için söylediğimi anakart için söylemem mümkün değil maalesef. Foxconn piyasadaki en ucuz ve en kırpılmış anakartları üreten firma. Foxconn A74ML-K modeli de AMD 740 yonga seti ile gelen eski bir model. Fakat değiştirmeye gerek var mı derseniz mutlaka değiştirin diyemem.

Upgrade konusuna gelince... Şu bir gerçek ki buradaki en zayıf halka ekran kartınız ve bellekleriniz. Bellek miktarı 4 GB olmalı ve ekran kartı da yeni nesil güçlü bir kart ile değişmeli. Ama ben el atmışken anakartı da değiştirelim derim. Zira DDR2 RAM'lere yatırım yapmanın pek bir mantığı yok. Fakat verdiğiniz bütçe buna elvermiyor. Bu bağlamda tavsiyem budur:

ASUS - Asus EAH6850 DC/2DIS/1GD5/V2 HD6850 1GB GDDR5 256Bit HDMI DP 16x - Ürün Detayı - Sanalmarketim.com - Internetten Güvenli Hızlı Alışveriş

4 GB DDR2 1066 MHz KIT (2X2GB) (HI-LEVEL) | BELLEK

HD 6850'yi kullanabilmek için güç kaynağınızı da değiştirmek zorundasınız:

CORSAIR CMPSU-600CXV2EU güç kaynağı - inventus

Öncelikle konumu düzenlediğiniz için müteşekkirim bildiğiniz üzere klavyeden kaynaklanan bir sorun neticesinde noktalama işareti ve büyük harf kullanamıyordum.

Yorumunuzda belirttiğiniz işletim sistemi değişimi birçok kez benimde aklımda bulundu . Acaba Kullanmamı özellikle tavsiye edeceğiniz işletim sistemi W7 Home Premium mu ?

Sistemimi komple yenilemeyi düşünüyorum mevcut sitemimi 2. el olarak değerlendirip elime geçecek miktarı da yeni sistemimin bütçesine dahil edeceğim.

Bir üst mesajda bana yardımcı olan OmerGndz nick'li arkadaşıma cevabımda da değindiğim gibi benim için sağlamlılık , kullanışlılık ve performans daima markadan görsellikten önce gelir .

Kaliteli olsun markası önemli değil sizin tavsiyeniz daha önemlidir , sağlam olsun illaki uzay mekiği gibi görünmese de olur ( kasanın görünüşü mavi kırmızı led'li olmaya bilir ama PSU su çok taktir edicidir )

Kasasından maus'una kadar bir sistem oluşturmanızı rica ediyorum. Zira buradan alacağım sistem tavsiyelerini aynı ile not edip vatan bilgisayara ( yada uygun başka bir firmaya ) doğruca verip hazırlamalarını isteyeceğim.

Tekrar teşekkürler .

İŞLEMCİ

ANAKART

RAM

EKRAN KARTI

HDD

KASA(PSU'LU)

MONİTÖR
VATAN COMPUTER - BENQ - 21.5" G2222HDAL GENİŞ EKRAN LED MONİTÖR - Monitör

MOUSE
VATAN COMPUTER - LOGITECH - M500 LAZER MOUSE - Mouse

KLAVYE
VATAN COMPUTER - LOGITECH - K200 Multimedya Klavye USB - Klavye

Klavye mouse ikilisini sade ve kaliteli multimedya bazlı seçtim. Gamer tarzı bir şeyler isterseniz kullanmakta olduğum Logitech G300 mouse ve alacağım Logitech G105 klavyede yapılabilir. Monitörde gayet güzel ve Full HD LED.

Edit: Hepsi 2100 TL yapıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows Loader ile aktive ettikten sonra Ultimate da kullanabilirsiniz. Ama tavsiyem en azından Aero destekli bir sürüm olması. Yani Home Premium, Professional veya Ultimate. Tavsiye konusuna gelince... Tam olarak bir bütçe belirlemeniz gerek artık. Buna göre parçaları daha net şekillendirebiliriz.

Wave ll ile mobil mesaj yaziyorum isletim sistemi dahil oyun ve internet amacli 2400-2500 tl lik kendinize toplasaniz kuracaginiz sistem tavsiyenize uyarak bu hafta ici siparisi vatan pc ye verecegim . Verdigim tum rahatsizlik icin tekrar ozur dilerim .

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı