Exynos vs Snapdragon

yakari

Kilopat
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Meslek
Mezun ama işsiz güçsüz.
Bildiğiniz gibi Samsung Avrupa pazarında Exynos işlemcisini kullanıyor. Özellikle S9 Plus için internetten baktığım zaman performans farkı olduğunu gördüm. Samsung neden böyle yapıyor. Sizlere sormak istedim. Aradaki bu ufak farklar için yurt dışından Snapdragon işlemcili Samsung almaya değer mi sizce?

Bunlara ek olarak 5000 lira civarında bir telefon almak istiyorum. Samsung S9+ düşünüyorum ama bir yandan da iPhone X aklımı çeliyor. Bu konuda da fikrinizi almak istiyorum. Farklı modeller de olabilir. Özellikle Xaomi'nin modellerinden hiç bilgim yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
S9 ve S9 Plus modelindeki Exynos 9810, açık şekilde SD 845 modelinden daha güçlü bir işlemcidir, tek çekirdek performansında büyük fark var.

Exynos ve Snapdragon işlemci kullanmasının belli başlı nedenleri var. Öncelikle Çin ve ABD pazarında Qualcomm işlemciler daha bilindik olduğu için bu işlemcileri tercih etme durumları oluyor, S7 modeline kadar çıkan Exynos işlemcilerin modem hızları Snapdragon rakiplerine göre daha düşüktü, bu yüzden bunu da düşünüp Çin ve ABD pazarında Qualcomm modellerini kullanılabiliyorlar.

Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam patent durumlarından ötürü ABD pazarında Qualcomm kullanıyor.

Ülkelere göre farklı pazarlama taktikleri yürütüyor. Maliyetleri azaltmak için Snapdragon işlemci yanında Exynos işlemci de kullanıyor. Tüm modellerine birden Exynos verecek kadar fabrikalarının yeterli olduğunu sanmıyorum şimdilik. Artık eskiye nazaran daha fazla kendi işlemcilerini kullanmaya başladı, maliyetleri azaltıp kar etmek için CPU üretime önem verdi ve Galaxy Alpha modelinden sonra kendi işlemcileri artık rekabetçi bir konuma geldi, Alpha modelinden önce de Note 3, S4, S3, Note 2 gibi modellerde kendi işlemcileri vardı ancak bu işlemciler rakip Qualcomm modellerine göre geride kalıyordu. Daha sonra Note 4 modelinde kendi işlemcisi 5433 modelini kullandı ve rakibi SD 805 modelinden daha güçlü bir işlemci yapmayı başardı. S6 ile birlikte ise milat yaptı, ilk defa Samsung rakibi Qualcomm karşında ciddi bir atılım yaptı çünkü o dönem Exynos 7420 modeline karşılık Qualcomm tarafında SD 810 modeli vardı ve bu işlemci ısınmayı ile nam salmış bir model oldu ve Qualcomm firmasının başını ciddi derece ağrıttı. S6 ile beraber Samsung Android pazarında rakipsiz oldu.

S7 ve S8 modellerindeki 8890 ve 8895 modelleri ise SD 820 ve 835 ile benzer güçte modeller, hatta 8895, SD 835 modelinden azıcık daha iyi.

Snapdragon almaya değecek bir durum yok.

S9 serilerindeki Exynos 9810, SD 845 modeline göre çok daha güçlü bir işlemci. GPU tarafında ise SD 845 daha avantajlı.

Son olarak genel olarak optimizasyon konularında Android tarafında en iyi marka Qualcomm, Samsung kendi işlemcilerini kendi telefonlarına iyi optimize ediyor.

İşlemci pazarında Samsung gittikçe büyüyor ve sadece işlemci üretmek ile kalmıyor başka üreticilerin işlemcilerini de kendi fabrikasında seri üretime geçiren bir marka konumuna geldi, Meizu firmasına da Exynos işlemci veriyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı