EYT'ye takılan birisi istediği zaman emekli olabilir mi?

Blackxnn

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. EYT'ye takıldım. Şu an emekli olmak istemiyorum, Haziran'da emekli olmak istiyorum. Böyle bir şey mümkün müdür?

Merhaba,

Böyle bir şey tabii ki mümkün. EYT ile emeklilik hakkı kazanmış oluyorsunuz, devlet sizi mecburen* emekliye ayırmıyor. Emekli olmak istediğinizde işvereninize "emeklilik sebebiyle istifa" dilekçesi vererek emekli olarak işten ayrılabilirsiniz.

*696 sayılı KHK ile kadroya geçirilen sağlık çalışanlarına zorunlu emeklilik şartı vardı ancak -emin olmamakla beraber- o da kaldırıldı.

Merhaba,

Böyle bir şey tabii ki mümkün. EYT ile emeklilik hakkı kazanmış oluyorsunuz, devlet sizi mecburen* emekliye ayırmıyor. Emekli olmak istediğinizde işvereninize "emeklilik sebebiyle istifa" dilekçesi vererek emekli olarak işten ayrılabilirsiniz.

*696 sayılı khk ile kadroya geçirilen sağlık çalışanlarına zorunlu emeklilik şartı vardı ancak -emin olmamakla beraber- o da kaldırıldı.

Peki şu aralıklarla başvuru yapabilirsiniz derse mesela Mart'ın 1 ine kadar başvuru yapabilirsiniz dediği zaman Haziran'da olmam imkansız hale geliyor.

Öyle bir durum olacağını sanmıyorum. Teklif bugün meclise sunuldu. En iyi ihtimalle taslak metin ortaya çıktığında, en kötü ihtimalle teklif yasalaştığında bütün ayrıntılara hakim oluruz.

Geri
Yukarı