F-35B'lerin Alınamaması İle Değişen LHD Anadolu Gemisi Doktrinleri

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 5
  • Görüntüleme 502
Makaleler
24
Yer
İstanbul
Bildiğiniz üzere Türkiye, LHD Anadolu için 16 adet F-35B (dikey kalkış/iniş yapabilen modeli) siparişi vermişti ve F-35 projesinin malum duruma gelmesinden sonra LHD Anadolu doktrinin boş kalmaması için SİHA konsepti üzerine çalışılmaya başladı.

Şu an LHD Anadolu'da TB-3 SİHA ve MİUS kullanarak harp sahasına yeni bir Türk konsepti çıkaracağız. LHD Anadolu birçok testini tamamladı ve 2022'nin sonlarına kalmadan göreve başlayacaktır. TB-3 ve MİUS geldiğinde ise LHD Anadolu'yu donatıp Doğu Akdeniz'de diğer muharip gemilerimiz ile (fırkateyn, denizaltı, korvet vs.) takım olarak göreve başlayacaktır.

F-35B'lerin alınamamasından sonra çok hızlı bir şekilde doktrin değişikliğine giderek daha önce dünyada eşi benzeri görülmemiş bir doktrini başarıyla gerçekleştirebilirsek hem hava kuvvetleri hem de deniz kuvvetlerinin vurucu gücü karadan uzaklaştıkça da düşmeyecektir.

Atak 2 ağır taarruz helikopteri projesinde donanmada görev yapması için özel olarak çalışılacak Atak 2 projesinde her şey yolunda giderse bu helikopter de LHD Anadolu'da görev yapabilecek.

Mavi vatan doktrininde fırkateyn, denizaltı, korvet ile desteklenen çıkarma gemisi üzerindeki jet motorlu/jet motorsuz SİHA'lı, helikopterli bir Türkiye dengeleri çok fazla değiştirecektir.

anadolu-lhd-2022nin-erken-donemlerinde-envantere-girecek.jpg

Bayraktar-TB3-Infografik-scaled.jpg

Son düzenleme:
Güzel bir gelişme. F-35B'lerin bize verileceğini sanmıyorum, F-35A'ların da verileceğini sanmıyorum.

Bu durumda üretebildiğimiz ve kullanma konusunda tecrübe sahibi olduğumuz SİHA'ları kullanman mantıklı bir hareket. Bu araçları kullanmamız çıkartma yapılacak yerdeki yakın hava desteğini de kuvvetlendirir ve çıkartılacak birliklere büyük destek sağlarlar.

Doktrinin başarısını bir operasyonda görürüz. Fakat bana göre oldukça -şu anki duruma bakılırsa- mantılı ve güzel bir karar. Elimizdeki imkanları, kendimi lehimize çevirmişiz.

Fakat bana göre oldukça -şu anki duruma bakılırsa- mantılı ve güzel bir karar. Elimizdeki imkanları, kendimi lehimize çevirmişiz.
F-16 kaldırmaya gerek duymadan gemideki TB-3'ü kaldırarak 24 saat boyunca indirmeden istediğin bölgede keşif/gözetleme görevini yapıp gemine indirebileceksin. Bu hem deniz üzerindeki operasyonlarda bazı maliyet kalemlerini kısacak hem de daha işlevli bir kullanım olacak. Bir F-16 2-3 saatlik keşif görevini 30-35 bin dolarla yaparken bir TB-3 aynı görevi çok daha az bir maliyetle çok daha uzun süreler boyunca yapabilecek.

Boşuna SİHA'nın kullanım alanı ile jet uçağının kullanım alanı ve avantajları çok farklı ve karşılaştırılamaz diye söylemiyoruz.

F-16 kaldırmaya gerek duymadan gemideki TB-3'ü kaldırarak 24 saat boyunca indirmeden istediğin bölgede keşif/gözetleme görevini yapıp gemine indirebileceksin. Bu hem deniz üzerindeki operasyonlarda bazı maliyet kalemlerini kısacak hem de daha işlevli bir kullanım olacak. Bir F-16 2-3 saatlik keşif görevini 30-35 bin dolarla yaparken bir TB-3 aynı görevi çok daha az bir maliyetle çok daha uzun süreler boyunca yapabilecek.

Boşuna SİHA'nın kullanım alanı ile jet uçağının kullanım alanı ve avantajları çok farklı ve karşılaştırılamaz diye söylemiyoruz.
Evet, dediklerinize katılıyorum. Bir jet uçağı yerine SİHA kullanmak, görev maliyetini ciddi derecede düşüren ve çok daha uzun görevde kalma süresi sağlayabilen bir tercih.

Hükümetin başarısız politikaları olmasaydı şu an F-35'leri konuşuyor olurduk. Sonrasında yaşanan bu gelişmeler iyi ancak başlangıçta yapılan büyük hatayı da gormek gerek.

ABD İngiltere gibi ülkelerin sana bulaşmamasını istiyorsan kölelik yapacaksın. Bu böyledir ABD Afganistan'dan çıktı gider ayak parasını aldı bir de.
İllaki bir şeyleri sorun edip vermezlerdi.

Yeni konular

Geri
Yukarı