F/P ses kartı tavsiyesi

22913

Kilopat
MSI B450 Tomahawk model anakartımda Logitech G633 7.1 kulaklığı USB üzerinde bağlı şekilde kullanıyorum. Ancak hoparlör olarak TV için aldığım ses sistemim olan Sony HT RT-4 (5.1) modelini taktım. 3.5mm AUX kablosu ile bağlantı yaptığım için hem ses gecikmeli geliyor hem de kalitesiz ve Surround ses efektini alamıyorum. Ses kartı ile bu sorunu çözebilir miyiz? HDMI ile ses bağlantısı kuramadım. Daha farklı tavsiyeniz varsa bu iki ürünü anakartıma bağlamak isterim.
Ses kartı ile çözülecekse nasıl bağlantı yapmalıyım ve cihaz tavsiyesi rica edeceğim.

700 TL'ye ASUS ürünleri gördüm. 1200 TL'ye de Creative ürünleri ama bilgim yok. Bütçem 500-800 arası olabilir. Harici ürünleri TV'lerde de kullanmak mümkün olacaksa bütçeyi 1200'lere çıkarabilirim. Gecikmenin sebebini bilmiyorum, AUX kablosu da kaliteli Logitech ürünü. HDMI ile TV'ye bağladığımda gecikme olmuyordu.

Analog çıkış kullanırken; dijital ses analoga çevrilir, gecikmeler de bu arada çevirmeyi yapan ekipmanların performansı ile alakalıdır(Bu arada bu çevrim her halükarda olmalıdır, neticede hoparlörler analogdur). Güçlü ve güzel bir ses sisteminiz mevcut. Şu ürüne bir bakabilirsiniz. Ses sisteminize analog bağlayıp, DAC olarak da kullanabilirsiniz;

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim, ASUS yerine Creative tavsiye ediyorlar ama siz ne dersiniz? Bir de anakarta monte edilen değil de USB ile bağlanan türleri var bu ses kartlarının. Hangisini tercih etmeliyim?

Creative tarafında 700 TL bandında pek bir sonuç yok, ona en yakın Audigy RX diyebiliriz ki 1000 TL civarı. Bir de 400 TL gibi Audigy FX var ama ona 400 vermektense Xonar AE daha iyi bir seçenek gibi duruyor. Bulunabilse, Audigy 2 ZS'de güzel bir kart, ikinci el tarafına bakılabilir.

USB kartlarda da ev sinema sistemi ile kullanabilmek için bütçenin biraz üzerine çıkmak gerekebilir. Genelde kulaklık veya daha düşük hoparlör sistemlerinde daha etkili çözüm olabilirler.

Geri
Yukarı