F serisi islemcilerin mimari farkı nedir?

Dağ keçisi

Decapat
Daha fazla  
Merhaba,
* Dahili GPU'su bulunmayan islemcilerde, GPU olmasi gereken yeri bosmu birakiyorlar? Veya CPU'yu daha genis bir alana mi yayiyorlar veya sogutucu dolgu vs ile mi dolduruyorlar?

* Bir de F serisi islemciler GPU'su olmadigi icin diger GPU'lu islemcilere kiyasla daha az isinir veya termal performansi daha iyidir desek dogru olur mu?
Gece gece aklima takildi dunden beri dusunuyorum, ingilizcemde henuz yok dogru duzgun bilgi de bulamadim, yardimci olabilir misiniz?

* Olur da yeni PC toplayacak olursam F serisi bir islemci mi yoksa normal bir islemci mi almalıyım?

Vakit ayirip cevap yazan herkese cok teşekkür ederim.

Merhaba,
* Dahili GPU'su bulunmayan islemcilerde, GPU olmasi gereken yeri bosmu birakiyorlar? Veya CPU'yu daha genis bir alana mi yayiyorlar veya sogutucu dolgu vs ile mi dolduruyorlar?

* Bir de F serisi islemciler GPU'su olmadigi icin diger GPU'lu islemcilere kiyasla daha az isinir veya termal performansi daha iyidir desek dogru olur mu?
Gece gece aklima takildi dunden beri dusunuyorum, ingilizcemde henuz yok dogru duzgun bilgi de bulamadim, yardimci olabilir misiniz?

* Olur da yeni PC toplayacak olursam F serisi bir islemci mi yoksa normal bir islemci mi almalıyım?

Vakit ayirip cevap yazan herkese cok teşekkür ederim.
Her model için değişir, nasıldır bilmiyorum ancak işlemcilerdeki dahili grafik birimleri çok yetersiz olduğu için harcadığı enerji çok farketmiyor. Zannediyorum çok bir performans farkı veya sıcaklık değerlerinde fark olmaz.

Merhaba hocam iyi akşamlar öncelikle ilk sorunuzu tam olarak bilmesem de dolgu olmuyor galiba sadece dahili grafik birimi koymuyorlar. Diğer sorunuza gelirsek ısı işlemciden işlemciye değişkenlik gösterir fakat gözle görülür bir fark yok r5 7500f mesela stock fan ile 97 dereceyi rahat görüyor o yönden bir fark yok. 3. Sorunuza gelirsek sistem alırken fiyatına göre alın zaten siz ekran kartıyla kullanacağınız için f almanız fiyatı da iyiyse daha doğru olacaktır çünkü kullanılan dahili grafik birimi ikinci el alacağınız 200 tllik ekran kartıyla aynı performansı verecektir r5 7500f ile r5 7600 arasındaki tek fark bu mesela o yüzden boşuna para vermenize gerek yok.

Eğer onboard chip ile işiniz yoksa; yani harici ekran kartı takacaksanız F serisi alın geçin. Eğer ekran kartına paranız yetmiyorsa ve bir süre sonra alırım diyorsanız; normal grafik chipli işlemciyi alıp daha sonra ekran kartı takabilirsiniz.

Geri
Yukarı