Faber Castell 2011 vs Grip Edition

MrSweeTSalaTa

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba uzun süredir yaşadığım ildeki bilindik bir kırtasiyeden Faber Castell Grip 2011 almayı düşünüyorum. Fakat ailem fiyatı bayağı tuzlu olduğu için izin vermiyor. İnternette daha ucuza buldum. Linkini de aşağıya koyacağım ama sorun şu ki Grip Edition diye yenilenmiş bir modeli daha varmış. Ve 2022 de tanıtılmış 2011 ile 2010 arası bir şey işte. Ama ben ikisini de çok beğendim. Şöyle ki Grip 2011 daha çok kronik sorunları varmış. Görünüşe göre Faber Castell bundan daha da emin. Ve benim baktığım yerde arka planına Grip Edition'un resmi ve tanıtımı vardı. Ama grip 2011'di ama ben karar veremedim. Size hangisini almalıyım daha az sorun çıkarır ve daha uzun ömürlü olur.

Etrafta grip Edition hakkında pek forum vs. yok bu yüzden 2010 ve 2011 kullanmış şu anda da grip Edition kullanan biri olarak birkaç kritere bakarsak üçüde kullanılabilir. 2010 ve 2011 serisinde biraz daha fazla kronik sorun gördüm. 2010 pek zorlamasa da 2011 de belki benim çok kurcaladığımdan dolayı birkaç sinir bozucu problem oldu (basınca ucun az gelmesi vs.) Neyse grip Edition bu konuda daha güvenilir hissettiriyor. Diğer kalemlerde 2 basışta az biraz uç çıkarıyordu ancak buna gelince ilk 2 basışta ucu metal şeyin olduğu hizaya getirip sonra uç çıkartıyor, bu konuda ucu kendim ayarlama genelde gerek kalmıyor. Bana göre en iyi olan yanı ise cidden hafif olması. Renk olarak da yeni pearl glam diye bir şey ancak ışığa tuttuğunda ışığı kırdığı için cidden inci gibi bir rengi oluyor. Buraya kadar iyi yönlerini konuştum kötü yönleri elbet vardır ama benim sinirimi bozan başka bir şey oldu. Kalemin kenarlarındaki nokta nokta silgi gibi olan şeyler büyük ihtimal yanlış üretimden dolayı kenarları kopuyor. Kalemlikte sivri bir şey olmadığı için kesecek bir şey de yok. Bir bakıyorum sonraki gün tekrar kopmuş. Zaten hepsinin şekli daire değil de daha kaymış gibi (fotoğrafını az çok çekmeye çalıştım ama göründüğünden daha çok kopuyor) diğer kalemlerde asla böyle bir olay olmadı. Çok önemli olmadığı için iade etmedim ama alırsanız kesinlikle dikkat edin hepsinde olan bir durumda olabilir. Yani sonuç olarak ne aldığınız çok fark etmez yine de bahsettiğim durum gibi şeyleri çok takmıyorsanız grip Edition almanızı öneririm.

Daha demin uzunca bir paragraf yazmıştım tam atacakken bir tuşa basıp kapattım. Tekrar daha uzun bir paragraf yazdım aynı hatayı tekrar yaptım. Bunlar Adel Kalemciliğin kısmen yönettiği Türkiye'deki fabrikalarında da çıkartılıyor, ve evet gerçekler. Ama bunlar dolma ve tükenmez kalemlerden sonra yapılıyor, şuraya birkaç tane link koyacağım, o yüzden pek ilgilenmiyorlar. Çünkü Faber-Castell eskiden grip uçlu kalemlerle daha çok ilgileniyordu, şimdiyse daha çok dolma ve tükenmez kalemlerini çıkartıyor, oradan da özensizce tükenmez kalemlerin iç mekanizmasını çıkartıp uçlu kalemlerinin iç mekanizmasını takıyor ve üstüne 0.7 basıyor. İlk başta bende sahte sandım, ama Faber-Castell'in resmi Alman sitesinin arşivlerinde bile var bunlar. Yani sahte değil. Siz dediğinizden değil ama bazıları sahte sanıyor bunları. Ama yolculuklarımda kırtasiyelere bakınca çoğunun silgisi ve genel olarak kalemler kalitesiz gözüküyor ve silgileri sararmış gözüküyor. O yüzden önerir miyim, hayır. Ama benim gibi tüm renklerini seven ve Faber-Castell kalitesine güvenenler, evet, alın diyorum. Ama mümkünse yurtdışından alın, Türkiye'dekiler cozutmuş, Türkiye'de asla düzgün fiyatlara satmıyorlar. Yurtdışındaki fiyatıyda iki üç tane alacağınız şeyi Türkiyeden alınca fiyatına göre beğenmiyorsunuz tabi kalemi. Bu arada bunu şahıs için yazmadım yanlış anlamayın lütfen, siz biliyorsunuz zaten, forumda biraz yeni olduğum için nasıl kullanacağımı pek anlamıyorum, af edersiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Grip Glam serisi

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Grip Edition Berry & Mistletoe serisi (Böğürtlen ve Ökseotu, zaten piyasada da böyle geçiyor.)

Geri
Yukarı