Fabrika çıkışlı 3060 Ti OC'u nasıl geri alınır?

alizer01

Centipat
Daha fazla  
RAM
Kingston 16 GB 3200 Mhz CL 16
Ekran kartı
Gigabyte RTX 3060 Ti Windforce OC
Anakart
MSI B450-A Pro Max
İşlemci
Ryzen 5 5600x
İyi Sosyaller. Ekran kartım 3060 Ti. OC'lu sipariş etmiştim ama şu anda bundan rahatsızım. Oyunlarda normal FPS normal seviyedeyken %1 FPS düşüşü yaşıyorum ve bu da biraz da olsa kasmaya yol açıyor. Belki sorun budur diye ekran kartındaki OC'u geri almak istiyorum fabrika çıkışlı olduğu için geri almak mümkün değilmiş ama undervolt gibi bir şey ile stok bir 3060 Ti seviyesine çekebilirim diye düşünüyorum. GPU MHz'yi ayarlıyorum ama mem MHz olan yeri kaç yapmam gerektiği hakkında hiçbir fikrim yok. İnternette ekran kartım için yazan şey bu:

Base Clock 1410 Mhz boost clock 1665 MHz
1680 MHz (+1%) Memory Clock 1750 MHz
14 Gbps effective.

Yani fotoğrafta 7000 MHz olarak yazan yerin stok bir ekran kartında kaç olduğunu bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• fffffffff.PNG
    fffffffff.PNG
    271,6 KB · Görüntüleme: 127
Bende Rog 1660 Ti var. Power Limit değerini azaltıyorum sadece.
Stock frekans ve voltajlarla oynanması tavsiye edilmiyor.
Üstünde gelen değerler stabil değerlerdir.
Çünkü hangi frekansın stabil olduğu veya kararsız olduğunu tam olarak bilemeyiz.
Deneme yanılma yöntemi ise zaman ve sabır isteyen birşey.
Sürücüyü yeniden yüklemeyi veya önceki sürümleri deneyebilirsin.
Frekanslar değil de başka sebeplerden sorunlar yaşaman olasıdır.

Gerek yok hocam ısınma problemi yaşamadığınız sürece orijinal ayarları ile oynamayın.

Adam sana derdini ve yapmayı isteme sebebini anlatmış, gereğinin olup olmadığına kararı o versin çünkü kart onun ve hangi amaç ile kullanmak isteyeceğini ve nasıl kullanacağınıda o belirler, bilgisi ve tecrübesi olan saygıdeğer forum kullanıcılarına aktardığı soruyu bomboş bir şekilde manipüle edip dayanak belirtmeden gereksiz fikrinizi belirtmeyin lütfen iyi akşamlar.

Bende ROG 1660 Ti var. Power limit değerini azaltıyorum sadece.
Stock frekans ve voltajlarla oynanması tavsiye edilmiyor.
Üstünde gelen değerler stabil değerlerdir.
Çünkü hangi frekansın stabil olduğu veya kararsız olduğunu tam olarak bilemeyiz.
Deneme yanılma yöntemi ise zaman ve sabır isteyen bir şey.
Sürücüyü yeniden yüklemeyi veya önceki sürümleri deneyebilirsin.
Frekanslar değil de başka sebeplerden sorunlar yaşaman olasıdır.

Power limit değerini azaltmak arkadaşın isteği doğrultusunda işe yarar bir hareket değil maalesef.

Aynı sorunu bende yaşıyorum aynı karta sahibiz eğer yüzde 1 fps düşüşüne bir çözüm bulursan beni haberdar edersen çok sevinirim. @alizer01

%1 fps düşüşünden kastınız nedir? Bahsi geçen oyunlarda vsync açık mı yoksa hep tam güç mü çalışıyor? Elle ayar küçültmenin bir zararı yok merak etmeyin. Fakat müdahale etmeden önce sorunun gerçekten ekran kartından veya ekran kartının ayarlarındaki dengesizlikten olduğunu anlamanız gerekiyor.

Geri
Yukarı