Fabrikalarda genç insanların olmamasının nedeni nedir?

Emre12345

Kilopat
Daha fazla  
Mavi yaka olarak bir fabrikada çalışıyorum. Benim yaşlarımda olan insan sayısı 2 elin parmağını geçmez. Toplam işçi sayısı ise 600 küsurdür. Bu durumun sebebi nedir? Neden bu kadar az genç insan bulunuyor? Vasıfsız gençler ne işle meşgüller sizce?

Mavi yaka olarak bir fabrikada çalışıyorum. Benim yaşlarımda olan insan sayısı 2 elin parmağını geçmez. Toplam işçi sayısı ise 600 küsurdür. Bu durumun sebebi nedir? Neden bu kadar az genç insan bulunuyor? Vasıfsız gençler ne işle meşgüller sizce?
Daha üniversite'yi bitirmediler, bitirsinler öyle girerler fabrikaya(!).

Senin olduğun fabrikada genç olmaması hiç bir fabrikada genç olmadığı anlamına gelmez. Türkiye'deki fabrikalar genç nesil kaynıyor.
Tabii ki, biliyorum. Çevremdeki gençlere baktığım zaman çoğu ağır, kirli işte çalışmak yerine işsiz kalmayı tercih ediyorlar. Bu durumda olmalarının nedenj nedir diye mersk ediyorum. Para kazanıp hayatlarındaki hedefleri gerçekleştirme istekleri yok mu acaba?

Tabii ki, biliyorum. Çevremdeki gençlere baktığım zaman çoğu ağır, kirli işte çalışmak yerine işsiz kalmayı tercih ediyorlar. Bu durumda olmalarının nedenj nedir diye mersk ediyorum. Para kazanıp hayatlarındaki hedefleri gerçekleştirme istekleri yok mu acaba?
Açıkçası o düşünce herkeste var. Olmalı diye de düşünüyorum. 5 liralık işi 2 liraya yapıp üstüne bir de çok fazla yorulacaksam ben de o işi (eğer çok çok fazla ihtiyacım yoksa) yapmamayı tercih ederim. Emek - gelir dengesinin orantılı olması gerekiyor.

Eğitim sisteminin kattığı bir şey bu maalesef. O kadar okuyup üzerine üniversite okuyup gidip örneğin simitçi olmak istemiyor adamlar. Kendilerince haklılar.

Geri
Yukarı