Çözüldü Fabrikasyon OC'li GTX1660s Valorant'ta 200 FPS veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

JeeJiee

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
R5 2600
Gigabayt GTX 1660S
(8+8) 16GB 3200mhz Vengeance Ram
600w gold psu
Sharkoon TG6
Asus Prime B450 M-A II
Samsung 970 Evo m2 SSD
WiewSonic 144hz
Meslek
Öğrenci
RAM
Vengeance (8+8) 3200mhz
SSD veya HDD modeli
Samsung 970 EVO
Ekran kartı
GTX 1660s
Anakart
B450M-A 2
İşlemci
R5 2600
Yaklaşık 1 sene önce 2. elden temiz aldığım GTX 1660S fabrikasyon OC'li. Valorant en düşük/minimum ayarlarda 180-200 FPS iken en yüksek ayarlarda 200-220 arası. Diğer oyunlar için de geçerli. Bunun nedeni nedir bir türlü anlayamadım.

Sistem:
  • R5 2600.
  • Gigabyte GTX1660s.
  • B450M-A II.
  • 16 GB Vengeance 3200MHz RAM.
  • 600W Gold PSU.
  • Samsung 970EVO M.2 SSD.

Afterburner ile OC yaptığımda ise ekran gidiyor fabrikasyon OC'li olduğundan. Experience ve NVIDIA Denetim Masası dahil her şey performansta ve en yüksek ayarlarda. YouTube'dan baktığımda almam gereken FPS değerlerinin yarısını alıyorum. El atın yoksa kafayı yiyeceğim.

Not: Bütün sürücüler güncel BIOS dahil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam mesele FPS değil ekran kartım oyun ayarlarıma göre performans gösteriyor CS2 orta ayarlar 160 Max 160 en düşük 140 10 yıllık oyunculuk hayatımda böyle bir şeye denk gelmedim. Ayarları yükselttikçe FPS artıyor şaka gibi 😅
CS2 ve Valorantta fps işlemciye bağlıdır. Ayarları yükselttiğinizde fpsin artmasının sebebi de ekran kartına binen yükün artmasıdır. Ekran kartına binen yük düşük ayarlarda %30larda iken yükseğe aldığında %50-70lere çıktığından fpsiniz bir nebze artacaktır. Arkadaşınızın sadece ekran kartını söylüyorsunuz ve 400fps alıyor diyosunuz. Arkadaşınızın r9 5900x'i olmadığını nerden bilelim? RDR2 gibi bir oyuna girip fps testi yapın. O zaman arkadaşınızla nerdeyse aynı fpsi aldığınızı göreceksiniz. Dediğim ayarı da açarsanız fpsiniz biraz daha artabilir.

Ayrıca, demişsiniz ki izlediğim videolarda daha fazla fps alıyorlar. Sebebi izlediğiniz videonun eski bir video olması olabilir. İlk çıktığındaki valorant ile şuandaki valorant arasında fark var. O zaman 450fps alan birisi aynı donanımla şuanda 200fps bile alamıyor olabilir.
Sorun ne anlayamadım?

Valorant işlemci tabanlı bir oyun. BIOS'dan Core Performance Boost açarsan işe yarayabilir, onun dışında yapabileceğin bir şey yok.

Sorun var hocam en düşük ayarlarda GTX 1650S olan arkadaşım Valorant'ta 400FPS alıyor ben 200 droplarda mevzut.

Sorun ne anlayamadım?

Valorant işlemci tabanlı bir oyun. BIOS'tan Core Performance Boost açarsan işe yarayabilir, onun dışında yapabileceğin bir şey yok.

Sadece Valorant değil BF5 CS Rocket League kısacası bütün oyunlarda.

Valorant'ta aldığınız değer işlemciyle ilgili bir konu ve bu işlemci için gayet iyi FPS değerleri alıyorsunuz arkadaşınızın işlemcisi ne acaba? Ayrıca diğer oyunlarda aldığınız değerleri yazabilir misiniz?

Valorant'ta aldığınız değer işlemciyle ilgili bir konu ve bu işlemci için gayet iyi FPS değerleri alıyorsunuz arkadaşınızın işlemcisi ne acaba? Ayrıca diğer oyunlarda aldığınız değerleri yazabilir misiniz?

Hocam mesele FPS değil ekran kartım oyun ayarlarıma göre performans gösteriyor CS2 orta ayarlar 160 Max 160 en düşük 140 10 yıllık oyunculuk hayatımda böyle bir şeye denk gelmedim. Ayarları yükselttikçe FPS artıyor şaka gibi 😅

Sorun ne? Zaten Valorant işlemci oyunu. 1050 Ti de taksan aşağı yukarı aynı FPS'i alırsın.

Sorun var hocam en düşük ayarlarda GTX 1650S olan arkadaşım Valorant'ta 400FPS alıyor ben 200 droplarda mevzut.

Sadece Valorant değil BF5 CS Rocket League kısacası bütün oyunlarda.
Arkadaşının işlemcisi ne? Ram tek kanalsa drop ondan oluyordur.

CS2 ve Valorantta fps işlemciye bağlıdır. Ayarları yükselttiğinizde fpsin artmasının sebebi de ekran kartına binen yükün artmasıdır. Ekran kartına binen yük düşük ayarlarda %30larda iken yükseğe aldığında %50-70lere çıktığından fpsiniz bir nebze artacaktır. Arkadaşınızın sadece ekran kartını söylüyorsunuz ve 400fps alıyor diyosunuz. Arkadaşınızın r9 5900x'i olmadığını nerden bilelim? RDR2 gibi bir oyuna girip fps testi yapın. O zaman arkadaşınızla nerdeyse aynı fpsi aldığınızı göreceksiniz. Dediğim ayarı da açarsanız fpsiniz biraz daha artabilir.

Ayrıca, demişsiniz ki izlediğim videolarda daha fazla fps alıyorlar. Sebebi izlediğiniz videonun eski bir video olması olabilir. İlk çıktığındaki valorant ile şuandaki valorant arasında fark var. O zaman 450fps alan birisi aynı donanımla şuanda 200fps bile alamıyor olabilir.

Çözüm
Sorun ne? Zaten Valorant işlemci oyunu. 1050 Ti de taksan aşağı yukarı aynı FPS'i alırsın.

Arkadaşının işlemcisi ne? RAM tek kanalsa drop ondan oluyordur.

Farkındayım hocam demeye çalıştığım şey ekran kartı kullanan oyunlarda ayarları nereye çekersem çekeyim ortalama aynı kalıyor 60 alsamda benim için değişen bir şey olmayacak ama fpss Valorant CS gibi oyunlarda nadirde olsa drop yemekteyim.

CS2 ve Valorant'ta FPS işlemciye bağlıdır. Ayarları yükselttiğinizde FPS'in artmasının sebebi de ekran kartına binen yükün artmasıdır. Ekran kartına binen yük düşük ayarlarda %30'larda iken yükseğe aldığında %50-70'lere çıktığından FPS'iniz bir nebze artacaktır. Arkadaşınızın sadece ekran kartını söylüyorsunuz ve 400FPS alıyor diyosunuz. Arkadaşınızın R9 5900X'i olmadığını nereden bilelim? RDR2 gibi bir oyuna girip FPS testi yapın. O zaman arkadaşınızla neredeyse aynı FPS'i aldığınızı göreceksiniz. Dediğim ayarı da açarsanız FPS'iniz biraz daha artabilir.

Ayrıca, demişsiniz ki izlediğim videolarda daha fazla FPS alıyorlar. Sebebi izlediğiniz videonun eski bir video olması olabilir. İlk çıktığındaki Valorant ile şuandaki Valorant arasında fark var. O zaman 450FPS alan birisi aynı donanımla şu anda 200FPS bile alamıyor olabilir.

Arkadaşın işlemcisi i3 11400F idi sanırım dediğiniz ayarı deneyip geliyorum.

Geri
Yukarı