Facebook, Kullanıcılarını Dinlediğini İtiraf Etti

Ben zaten hiç bir yazılıma güvenmem ki. Facebook, WhatsApp ve diğer bütün yazılımlar başta şunlara ve şunlara diye erişim izni istiyorum diyor senden. Sende dinleyebileceklerini kendi ellerinle kabul etmiş oluyorsun zaten. Bana itiraf etseler ne etmeseler ne. Üzerinde mikrofon bulunan her cihaz üreticileri, geliştirenleri, yazılımını programlayanları zaten sen onu kullanmaya başlar başlamaz senin verilerini de ellerine alıyor, konuşmalarını da dinliyor. Aynı şekilde kameralar da öyle.

Arkadaşım geçenlerde yeni eve çıktı. Kendisiyle akşam telefonda konuşurken bi ihtiyacı olup olmadığını sordum, tadilat için matkap gerektiğini söyledi. Tamam bende var yarın getiririm filan şeklinde konuştuk. Ertesi gün Facebook'u açtığımda ikide bir hırdavat ve özellikle matkap reklamları çıkıyordu. Bunun öncesinde tarayıcıda matkapın m'sini bile aratmamıştım yani çerezlere erişip bahsettiğim reklamları ona göre göstermesi imkansız. Direkt dinliyorlar. Yakında telefonun ön kamerasını filan bantlayacağım artık. Person of Interest dizisine döndü iyice.

Telsiz kullanacam. İnsta kullanmayacam. WP silecem. Küçük bi kulübem olacak her sabah inek sağıcam süt içecem. Domateslerimi kendim yetiştiricem.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı