Facebook ve Instagram, Türkiye'de temsilci açmama kararı aldı!

Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Yaman Akdeniz, Facebook ve Instagram'ın Türkiye'de temsilci açmama kararı aldığını açıkladı.
Facebook bu konuda kararları davranırsa işte yaşanacaklar:
  1. Ekim ayı içinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) önce bir uyarı listesi hazırlayıp onlara gönderecek. 'Türkiye'de temsilci bulundurma sorumluluğunuzu yerine getirin' diyecek.
  2. Ondan sonraki aşamada Kasım ayında buna uymazlarsa, 10 milyon TL idari para cezası; yine ses çıkmazsa Aralık'ta 30 milyon TL para cezası.
  3. Ocak 2021'de reklam yasağı, Nisan ayından itibaren de internet bant aralığının daraltılmasına kadar gidecek bir süreç.
Facebook ve Instagram'ın Türkiye'de temsilcilik bulundurmama kararı aldığını belirten Akdeniz, "Facebook ekibi beni aradılar. Bu açıklamayı yaptılar. Değerlendirme aşamasında değiller, kararlarını vermişler. Türkiye'de bir temsilci atamayacaklar. Aynısı Instagram için de geçerli tabii" dedi.

Aslında iki taraf içinde bence mantıksız.
Çünkü Instagram ve Facebook kullanan büyük bir çoğunluk var Türkiye'de.
Yani bu durumda Türkiye'den alınan reklam gelirleri veya benzeri şeylerde büyük bir azalmaya sebep olacaktır.
Bence Instagram ve Facebook bunu göz ardı etmezler.
Ben kolay kolay Türkiye'den çekileceklerini zannetmiyorum.

Hiç kimse canının sıkıldığı yerde durmak istemez.
Adı geçen firmalar için 10 milyon TL 30 milyon TL para değil ancak, belirsiz sorunlar ile yasal sorumluluklar altına girmek istemiyorlardır.

Yeni konular

Geri
Yukarı