Fakir kimdir?

Türk-İş Araştırmasının Haziran 2021 ayı sonucuna göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2 bin 864,82 TL, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 9 bin 331,67 TL'dir.

4 kişilik bir ailede 9.331₺'nin altında bir gelir giriyor ise o haneye, ben o haneye fakir derim.

İnşallah hayattan zevk alıyorsunuzdur kısacası.
Benim hayatım yaşamaya değmez. Parayı boş ver. Hayatı yaşamamak istiyorum. Bunun sebebi ailem, okul, akrabalarım, hayat ve babam.
4 kişilik bir ailede 9.331₺'nin altında bir gelir giriyor ise o haneye, ben o haneye fakir derim.
Biz 5 kişilik bir aileyiz. 3.000 TL'nin üstünde gelir gelmiyor.

Herhangi bir cisim veya başka bir şeyin eksikliğini yaşayan kişi. Sadece para olarak düşünmeyin vizyonun yoktur paran çoktur vizyon fakiri olursun.

Fakirlik finansal degil; mental bir durumdur.

Bir seyin senin olabilecegini hayal dahi etmedigin zaman; "Ben buna hayatim boyunca ulasamam zaten" dedigin an fakirsindir.

Ornegin cogu ogrenci Harvard ya da MIT 'ye basvurmaz bile; nasil basvuracagini dahi bilmez. "Ben oralarda zaten okuyamam" diye dusunur ve kendi kendisini eler. Fakirlik budur.

Imkanlarin ve cevresel faktorler o kadar azdir ki bir seye ulasabilme ihtimalini mental olarak sifirlarsin.

ulan...PNG

Çok değişkenli bir soru. İlk önce etimoloji açısından bakalım. Arapça fakrdan gelir. Bu muhtaçlık ya da fakirlik hem manevi anlamda hem de maddi anlamda olabilir. Dünyadaki belirli alım gücününün altında gelire sahip kişiler maddi olarak fakir sayılabilir(Onlardan üstün ülkelere göre). Kendi içlerinde ise zengin sayılabilir. Fakirlik öznel bir ifadedir. Manevi anlam ise ölçülemez.

Geri
Yukarı