Fan alırken CFM ve RPM değerleri kaç olmalı?

Peki hocam bir sorum daha olacak. B450M S2H anakart alacağım. Güç kaynağım ise VS550 2018 modeli. Anakartımda tek bir fan bağlantısı var ve güç kaynağımda sadece iki adet molex bağlantısı bulunuyor. Şimdi ben kasanın kendi fanlarını molex ile güç kaynağına bağlayacağım. O zaman tek bir molex bağlantısı kalacak. Bu fanlardan 3 tane alırsam çoklayıcı alıp anakarta takmam daha mı mantıklı olur? Çoklayıcı fanların devirini falan etkiler mi?
Çoklayıcı ile BIOS'tan fan hızına müdahele edebilirsiniz diye düşünüyorum. Çoklayıcı alıp anakarta takın bence.

Fiyatları artmış maalesef yapacak bir şey yok.

İki değerinde yüksek olmasına dikkat edin ama öncelik CFM olsun.
Arctic P12 56.3 CFM. TX ise 50 CFM olarak belirtilmiş. Çok bir fark olmaz herhalde. Youtube'dan bir videosuna baktım ve sesi gayet iyiydi. Ne çok azdı ne de çok fazla. Benim için kafa ütülemediği sürece yeterli. Büyük ihtimalle ileride bu fanı alabilirim. Neyse, konuya katılan, yardım eden herkese teşekkür ediyorum.

Eski PC kasasında takılı olan fanı merak ettim. Gözlerime inanamadım.
Fanın markası Powerlogic PLA12025B12H; özelliklerine baktım, gözlerime inanamadım.
2600 RPM,
86.92 CFM.
4.39 mm HO2.
2.90 başınclı 1600 RPM olan fanlar 150 TL şu an.
Arctic P12 56.3 CFM. TX ise 50 CFM olarak belirtilmiş. Çok bir fark olmaz herhalde. Youtube'dan bir videosuna baktım ve sesi gayet iyiydi. Ne çok azdı ne de çok fazla. Benim için kafa ütülemediği sürece yeterli. Büyük ihtimalle ileride bu fanı alabilirim. Neyse, konuya katılan, yardım eden herkese teşekkür ediyorum.
Arctic P12 Pwm Pst al.
Fan Speed:
200 - 1800 rpm
Airflow:
56.3 CFM/ 95.7 m³/h
Static Pressure:
2,20 (mm/H2O)
Noise Level:
0.3 Sone

Ya da Akasa viper s-flow al

Eski PC kasasında takılı olan fanı merak ettim. Gözlerime inanamadım.
Fanın markası Powerlogic PLA12025B12H; özelliklerine baktım, gözlerime inanamadım.
2600 RPM,
86.92 CFM.
4.39 mm HO2.
2.90 başınclı 1600 RPM olan fanlar 150 TL şu an.

Arctic P12 Pwm Pst al.
Fan Speed:
200 - 1800 rpm
Airflow:
56.3 CFM/ 95.7 m³/h
Static Pressure:
2,20 (mm/H2O)
Noise Level:
0.3 Sone

Ya da Akasa viper s-flow al
O kadar bütçemin olmadığını yukarıda belirttim. Okumadınız sanırım.

@Jouska Hocam öncelikle merhaba. Siz bu konularda benden daha çok bilgili gibisiniz. Hocam ben 6 ay önce yeni sistem topladım komple. Bütçem yetmediği için ilk etapta mecburen hava soğutma aldım. Kasam Blueforce Spectra 6*120mm RGB kendinden fanlı, anakartım MSI B560M Pro-E, işlemcim Intel i7 11700KF 3.60GHz, PSU'um da FSP Hydro K Pro 750Watt 80+ Bronze. Ben bu kasanın üst kısmına (üstte iki adet tekli 120mm RGB hava soğutuculu kasanın kendi RGB fanı bulunmakta) NZXT Kraken'in ya Elite 240 RGB siyah modelini, ya da düz 240 RGB siyah modelini alıp takmayı düşünüyorum. Her ikisinde de kişiselleştirilebilir LCD ekran mevcut. Hatta karşılaştırması da burada:
Elite olan 78.86CFM, düz olansa 78.02CFM veriyor. Açıkçası ben arada çok bir fark göremedim ama fiyat olarak epey fark var. Sizce Elite yerine düz olanı alsam; bana yeterli olur mu? Önde 3 adet kasanın kendinden fanı mevcut, her biri 120'lik. Arkada yine kasaya ait 1 egzoz fanı var. İşlemci ya da ekran kartında OC yapmam asla. Ya da NZXT yerine Lian Li Galahad bakın dediler. Siz ne dersiniz? Ve Trinity ile Galahad karşılaştırıldığında: 240mm için hangisi daha performanslı ürün olur? Benim kalbim NZXT'den yana; Lian Li yerine NZXT tercih edersem sonradan pişman olur muyum?

@Jouska Hocam öncelikle merhaba. Siz bu konularda benden daha çok bilgili gibisiniz. Hocam ben 6 ay önce yeni sistem topladım komple. Bütçem yetmediği için ilk etapta mecburen hava soğutma aldım. Kasam Blueforce Spectra 6*120mm RGB kendinden fanlı, anakartım MSI B560M Pro-E, işlemcim Intel i7 11700KF 3.60GHz, PSU'um da FSP Hydro K Pro 750Watt 80+ Bronze. Ben bu kasanın üst kısmına (üstte iki adet tekli 120mm RGB hava soğutuculu kasanın kendi RGB fanı bulunmakta) NZXT Kraken'in ya Elite 240 RGB siyah modelini, ya da düz 240 RGB siyah modelini alıp takmayı düşünüyorum. Her ikisinde de kişiselleştirilebilir LCD ekran mevcut. Hatta karşılaştırması da burada:
Elite olan 78.86CFM, düz olansa 78.02CFM veriyor. Açıkçası ben arada çok bir fark göremedim ama fiyat olarak epey fark var. Sizce Elite yerine düz olanı alsam; bana yeterli olur mu? Önde 3 adet kasanın kendinden fanı mevcut, her biri 120'lik. Arkada yine kasaya ait 1 egzoz fanı var. İşlemci ya da ekran kartında OC yapmam asla. Ya da NZXT yerine Lian Li Galahad bakın dediler. Siz ne dersiniz? Ve Trinity ile Galahad karşılaştırıldığında: 240mm için hangisi daha performanslı ürün olur? Benim kalbim NZXT'den yana; Lian Li yerine NZXT tercih edersem sonradan pişman olur muyum?
NZXT Kraken ve Kraken Elite arasındaki en büyük fark pompa üzerinde yer alan ekranlar. Bunun dışında farkedilir bir soğutma performansı farkı görmezsiniz. Kısaca bu ikisi arasında düz modeli tercih ederdim. Sessizlik dereceleri aynıdır, fan olarak da birebir aynılar. NZXT'nin en büyük sıkıntısı yazılım tarafı, kullanmasam da geri bildirimler hep bu şekilde. Bunun dışında Lian Li Galahad fiyat/performans olarak tercih edilebilir. Galahad'a daha iyi bir alternatif ise bana sorarsanız Arctic Liquid Freezer II. Kasanızın 280 mm sıvı soğutucu uyumlu olduğunu düşünüyorum (detaylı bakmadım) bu nedenle 280 mm olan modeli alabilirsiniz. Aslında bu fiyat seviyesinde sizi üzecek bir sıvı soğutucu yok diyebilirim. Tipini beğendiğinizi alabilirsiniz, sonuçta sıvı soğutucunun göze hitap etmesi de önemli.

NZXT Kraken ve Kraken Elite arasındaki en büyük fark pompa üzerinde yer alan ekranlar. Bunun dışında fark edilir bir soğutma performansı farkı görmezsiniz. Kısaca bu ikisi arasında düz modeli tercih ederdim. Sessizlik dereceleri aynıdır, fan olarak da birebir aynılar. NZXT'nin en büyük sıkıntısı yazılım tarafı, kullanmasam da geri bildirimler hep bu şekilde. Bunun dışında Lian Li galahad fiyat/performans olarak tercih edilebilir. Galahad'a daha iyi bir alternatif ise bana sorarsanız Arctic Liquid Freezer II. Kasanızın 280 mm sıvı soğutucu uyumlu olduğunu düşünüyorum (detaylı bakmadım) bu nedenle 280 mm olan modeli alabilirsiniz. Aslında bu fiyat seviyesinde sizi üzecek bir sıvı soğutucu yok diyebilirim. Tipini beğendiğinizi alabilirsiniz, sonuçta sıvı soğutucunun göze hitap etmesi de önemli.

Teşekkür ederim hocam, haklısınız zevk meselesi konusunda. Zaten sonradan bu RGB kablo işleriyle uğraşmamak için baştan kendinden RGB'li alayım dedim. Ben çok araştırdım hocam; ürün kalitesi olarak dünyada NZXT'nin 1., Lian Li' ninse 2. sırada olduğunu söylüyor birçok kişi. Şahsen ben Lian Li'yi hiç duymamıştım, NZXT'yi ise; PC Building Simulator 1 ve 2. oyunlarından biliyorum ama kalitesini bilmiyordum tabii araştırana kadar. Aslında görüntü olarak Corsair'in modelleri çok hoşuma gidiyor ama NZXT'nin borularının asla sızdırma yapmayacağını söylüyor herkes. Normalde 2000 TL'ye kadar bakıyordum ama piyasanın hali malum. Mecburen bütçe yükselttik biz de, olmuşken de iyi ve şık bir şey olsun istedim. Bu arada size yazdıktan sonra tekrar bir inceledim ben de; her ne kadar CFM değeri olarak Elite bir tık önde olsa da sizin de önemsediğiniz basınç konusunda düz olan model daha önde. Diğer NZXT modelleri; sadece ekranda gösterge olup olmamasıyla değil, CFM'lerinin 50-55 civarlarında olmasıyla da kafamdan çıktılar. Hocam kasam 280'e uygun mu; çok emin olamadım. Şöyle ki; üstte 120*2 olacak şekilde 2 adet RGB kasa fanı bulunmakta. Bunların boylarının bittiği yerde de boşluk yok hiç. Geriye kalan kısım kasanın kendisine ait ve kapalı. Yani 280mm; içten uysa bile dışarıdan tamamı hava sirkülasyonu yapamayacaktır, sanırım bu da verimi düşürür. Yoksa benim de aklımdaki ilk düşünce 240 Elite yerine 280 düz bakmaktı. Bakalım; bu gidişle seneye kalacak gibi, henüz iş alıp para kazanamadım. );

@Jouska hocam öncelikle merhaba. Siz bu konularda benden daha çok bilgili gibisiniz. Hocam ben 6 ay önce yeni sistem topladım komple. Bütçem yetmediği için ilk etapta mecburen hava soğutma aldım. Kasam blueforce spectra 6*120mm RGB kendinden fanlı, anakartım MSI B560M Pro-e, işlemcim Intel i7 11700KF 3.60GHz, PSU'um da FSP Hydro k Pro 750watt 80+ Bronze. Ben bu kasanın üst kısmına (üstte iki adet tekli 120mm RGB hava soğutuculu kasanın kendi RGB fanı bulunmakta) NZXT Kraken'in ya Elite 240 RGB siyah modelini, ya da düz 240 RGB siyah modelini alıp takmayı düşünüyorum. Her ikisinde de kişiselleştirilebilir LCD ekran mevcut. Hatta karşılaştırması da burada:
Elite olan 78.86CFM, düz olansa 78.02CFM veriyor. Açıkçası ben arada çok bir fark göremedim ama fiyat olarak epey fark var. Sizce Elite yerine düz olanı alsam; bana yeterli olur mu? Önde 3 adet kasanın kendinden fanı mevcut, her biri 120'lik. Arkada yine kasaya ait 1 egzoz fanı var. İşlemci ya da ekran kartında OC yapmam asla. Ya da NZXT yerine Lian Li galahad bakın dediler. Siz ne dersiniz? Ve Trinity ile galahad karşılaştırıldığında: 240mm için hangisi daha performanslı ürün olur? Benim kalbim NZXT'den yana; Lian Li yerine NZXT tercih edersem sonradan pişman olur muyum?

Hocam bu arada; bu da kasamın üst dıştan ve üst içten görüntüleri:

Dosya Ekleri

• IMG_0145.png
    IMG_0145.png
    512 KB · Görüntüleme: 4
  • IMG_0148.png
    IMG_0148.png
    241,1 KB · Görüntüleme: 4
  • IMG_0146.png
    IMG_0146.png
    446,4 KB · Görüntüleme: 11
  • IMG_0147.png