Fan çalışması için hangi bağlantıların takılı olması gerekir?

Daywalkerrr

Hectopat
Soğutucunun 2 fanından gelen kablolar 4 pinde birleşiyor lakin birinin durumu resimdeki gibi. Yorumlarında da kablo sorunu olduğunu yazanlar var. Bilgisayar şuan dağılı anakarta en az kablo bağlayarak fanın çalışıp çalışmadığını kontrol etmek istiyorum lakin nasıl yapılacağını bilmiyorum. Üst bağlantılar sanırım tamam alttaki o ufakların konumunu bilmiyorum.

Anakart ASUS ROG Z370-E

ND1QBa.jpg
aYGZQ4.jpg
8zdyvn.jpg
DDdvbo.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Eski sistemimde çıkarabildiğim her donanımı ve kabloyu çıkararak denedim fanlar çalışıyor fakat sorduğun soruda ben de takıldım, hatırlayamadım doğru cevabı, üzerinden bir hayli zaman geçmiş bu tarz şeylerle uğraşmayalı. İşlemciye ihtiyaç olsa bile bir iki tık kadar döndürürdü fanı sanıyorum.
Şemaya göre üst sırada soldan 3. ve 4 üncü Power gözüküyor, o iki pin arasına tornavida da değdirsen çalıştırır.
Fan kablolarının resimlerini bütün halde daha anlaşılır şekilde atarsan ben olamasam bile daha iyi bilen biri de yardımcı olacaksa onlara bakarak olsun.
Ben acemiyim hocam ama baktığım kadarıyla yok. Bu arada anakarta işlemci takmadım onla bir ilgisi yoktur değil mi hocam. Şu anakartın altındaki girişleri bir türlü öğrenemedim eskisinin içinden bi ufak aparat çıkıyordu hepsini ona takıp sonra anakarta takıyordum rahattı bu sözde yeni nesil sinirimi bozdu :)
Birde şimdi fark ettim 2 fan kablosu bir adaptör yardımı ile tek kablo ile anakarta bağlanıyor, siz bu adaptörü geçici olarak söküp fanları tek tek anakarta takarak deneyin, fanlarınızda sorun olmayıp adaptör de sorun olabilir. Zaten eksik olan kabloda adaptörde gibi görüyorum.
Yani yukardaki resimlere göre power kablosunu bağlamak fanın çalışması için yeter mi?

Dosya Ekleri

• IMG_20180720_234031.jpg
    IMG_20180720_234031.jpg
    399,5 KB · Görüntüleme: 34
Led değil hocam amacım en az kablo bağlayarak fanın çalışması. Resime göre yukarı 3 ve 4. kısma powersw kablosunu yatay olarak bağladım çalışmadı. Anakart ışıkları yanıyor fanda hareket yok

Güç kaynağından gelen çoklu kabloyu (20+4 pin) ve fanları anakarta bağlayın, anakart üzerinde power sw kablosunun bağlanacağı 2 pine tornavida ile kısa devre yaptırın çalışması gerekir.

Güç kaynağından gelen çoklu kabloyu (20+4 pin) ve fanları anakarta bağlayın, anakart üzerinde power sw kablosunun bağlanacağı 2 pine tornavida ile kısa devre yaptırın çalışması gerekir.

Eğer dediğiniz gibiyse sanırım ya fan çalışmıyor ya da ben powersw nin bağlanacağı yeri yanlış yaptım. Kılavuzdaki bağlantı yerleri yukardaki gibi

Eski sistemimde bir test yapıp emin olayım ihtimal üzerine konuşmayım sizde bu arada fanlarda molex ile bağlama gibi bir ihtimal var mı onu söyleyin. Fanlarda hem anakarta hem de direk güç kaynağına bağlayabilmek için 2 uç olabiliyor.

Ben acemiyim hocam ama baktığım kadarıyla yok. Bu arada anakarta işlemci takmadım onla bir ilgisi yoktur değil mi hocam. Şu anakartın altındaki girişleri bir türlü öğrenemedim eskisinin içinden bi ufak aparat çıkıyordu hepsini ona takıp sonra anakarta takıyordum rahattı bu sözde yeni nesil sinirimi bozdu :)

Eski sistemimde çıkarabildiğim her donanımı ve kabloyu çıkararak denedim fanlar çalışıyor fakat sorduğun soruda ben de takıldım, hatırlayamadım doğru cevabı, üzerinden bir hayli zaman geçmiş bu tarz şeylerle uğraşmayalı. İşlemciye ihtiyaç olsa bile bir iki tık kadar döndürürdü fanı sanıyorum.
Şemaya göre üst sırada soldan 3. ve 4 üncü Power gözüküyor, o iki pin arasına tornavida da değdirsen çalıştırır.
Fan kablolarının resimlerini bütün halde daha anlaşılır şekilde atarsan ben olamasam bile daha iyi bilen biri de yardımcı olacaksa onlara bakarak olsun.
Birde şimdi fark ettim 2 fan kablosu bir adaptör yardımı ile tek kablo ile anakarta bağlanıyor, siz bu adaptörü geçici olarak söküp fanları tek tek anakarta takarak deneyin, fanlarınızda sorun olmayıp adaptör de sorun olabilir. Zaten eksik olan kabloda adaptörde gibi görüyorum.

Son düzenleme:
Çözüm
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı