Çözüldü Fan çoklayıcı önerisi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

vlyhn

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Son 2 haftadır kendi bilgisayarımı toplama derdine düştüm. Fakat fanlarla başım belaya girdi. Bu konuda Technopat ailesinin bana yardımcı olabileceğini düşünerek konu açmaya karar verdim.

Öncelikle sistemimden bahsedeyim:

Ekran kartı: (Daha almadım 3070, 3080 veya 6800, 6800 XT alacağım şimdilik eski bilgisayarımdan çıkardığım GTX660'ı kullanıyorum.)
İşlemci: (Ryzen 5 3600)
RAM: Corsair 32 GB DDR4 3200MHz.
PSU: 750W Zalman 80+ Bronze.
Anakart: Gigabyte B450M S2H.

İşte sorun anakartla başladı. Anakartımda maalesef 1 adet 4 pin fan girişi mevcut (sys_fan_1). Fakat kasamdan 2 adet 3 pin fan çıktı ve ben sadece ARGB egzoz fanımı bağlayabilmiştim normalde bu fan 3 pin ve anakartımdaki 4 pin fan girişine takılıyken fan hızını sistem otomatik ayarlıyor. Bunun üzerine;

Bu ürünü satın aldım ve 3 pinli 2 fanımı da buraya bağladım. Fakat PC'yi açınca fanlarım son hızdaydı yani sistem tarafından kontrol edilmiyordu. Sonra ürünün açıklamasını okuyunca 3 pin fanların hızının kontrol edilemeyeceği yazıyordu. Şimdi bu durumda ben ne yapmalıyım? Eğer tüm fanlarımı 4 pin yapmaya kalkarsam halihazırda olan 2 fanımı kullanamayacağım ve 4 pin fanlar çok pahalı. O yüzden bir şekilde 3 pin fanlarımın hepsini sistem tarafından kontrol edilebilecek şekilde bağlayabilmem lazım.

İnternette bu tarz 3'lü çoklayıcılar da var. Tek farkı benim aldığım çoklayıcı gücü direk PSU'dan Molex ile alıyor. Acaba bu ve bunun gibi gücü anakarttan alan çoklayıcılara bağlı 3 pinli fanların hızı sistem tarafından otomatik olarak ayarlanıyor mu? Bana fan çoklayıcı ürün önerebilir misiniz?

Yardımlarınızı bekliyorum ona göre pazartesi iade edeceğim şimdiden çok teşekkür ederim.

Çözüm
Teşekkür ederim. 1Adan kastınız 1 amper midir?
Evet 1 amper.
3-4 fan sorun yaratır mı?
0.30A'dan 3 fani gecmesin.
Bu "fanlardan birinin RPM'ini referans alıp tüm fanları o seviyede çalıştırmak" mı demek yoksa "sadece bir fanın hızı ayarlanacak diğerleri yine fullspeed" mi demek? Tekrardan teşekkür ederim şimdiden.
Bir fanın hızı değerini okuyup, diger fanlari da o RPM ile çalıştıracak. Hepsi ayni RPM ile çalışır. Bir ihtimal voltaj ile ayarlayacağı icin fanlar arasında ufak RPM farki olur ama sorun edilecek kadar degil.
Merhaba arkadaşlar. Son 2 haftadır kendi bilgisayarımı toplama derdine düştüm. Fakat fanlarla başım belaya girdi. Bu konuda Technopat ailesinin bana yardımcı olabileceğini düşünerek konu açmaya karar verdim.

Öncelikle sistemimden bahsedeyim:

Ekran kartı: (Daha almadım 3070, 3080 veya 6800, 6800 XT alacağım şimdilik eski bilgisayarımdan çıkardığım GTX660'ı kullanıyorum.)
İşlemci: (Ryzen 5 3600)
RAM: Corsair 32 GB DDR4 3200MHz.
PSU: 750W Zalman 80+ Bronze.
Anakart: Gigabyte B450M S2H.

İşte sorun anakartla başladı. Anakartımda maalesef 1 adet 4 pin fan girişi mevcut (sys_fan_1). Fakat kasamdan 2 adet 3 pin fan çıktı ve ben sadece ARGB egzoz fanımı bağlayabilmiştim normalde bu fan 3 pin ve anakartımdaki 4 pin fan girişine takılıyken fan hızını sistem otomatik ayarlıyor. Bunun üzerine;

Bu ürünü satın aldım ve 3 pinli 2 fanımı da buraya bağladım. Fakat PC'yi açınca fanlarım son hızdaydı yani sistem tarafından kontrol edilmiyordu. Sonra ürünün açıklamasını okuyunca 3 pin fanların hızının kontrol edilemeyeceği yazıyordu. Şimdi bu durumda ben ne yapmalıyım? Eğer tüm fanlarımı 4 pin yapmaya kalkarsam halihazırda olan 2 fanımı kullanamayacağım ve 4 pin fanlar çok pahalı. O yüzden bir şekilde 3 pin fanlarımın hepsini sistem tarafından kontrol edilebilecek şekilde bağlayabilmem lazım.

İnternette bu tarz 3'lü çoklayıcılar da var. Tek farkı benim aldığım çoklayıcı gücü direk PSU'dan Molex ile alıyor. Acaba bu ve bunun gibi gücü anakarttan alan çoklayıcılara bağlı 3 pinli fanların hızı sistem tarafından otomatik olarak ayarlanıyor mu? Bana fan çoklayıcı ürün önerebilir misiniz?

Yardımlarınızı bekliyorum ona göre pazartesi iade edeceğim şimdiden çok teşekkür ederim.
Neden 32 gb ram?

İnternette bu tarz 3'lü çoklayıcılar da var. Tek farkı benim aldığım çoklayıcı gücü direk PSU'dan Molex ile alıyor. Acaba bu ve bunun gibi gücü anakarttan alan çoklayıcılara bağlı 3 pinli fanların hızı sistem tarafından otomatik olarak ayarlanıyor mu? Bana fan çoklayıcı ürün önerebilir misiniz
Evet ayarlar. Bağlandığınız portu BIOS üzerinden DC alıp, sıcaklığa göre voltaj ayari yaparsınız, otomatik ayarlar kendisi lakin taktığınız fanlarin 1A'yi geçmemesi lazim.

Neden 32 GB RAM?

3D render ağırlıklı ve birazcık da oyuna dönük bir bilgisayar olacak o yüzden GPU ve RAM ağırlıklı olması gerekiyor.

Evet ayarlar. Bağlandığınız portu BIOS üzerinden DC alıp, sıcaklığa göre voltaj ayari yaparsınız, otomatik ayarlar kendisi lakin taktığınız fanlarin 1A'yi geçmemesi lazim.

Teşekkür ederim. 1Adan kastınız 1 amper midir? Benim bağlayacağım fanlar 12cm normal düz fanlar olacak. Fan sayısı olarak düz hesap sizce en fazla kaç tane bağlamalıyım? 3-4 fan sorun yaratır mı?

Bir de bu linkini paylaştığım ürünü almayı düşünüyorum;

Bu ürünün açıklamasında "RPM algılamasının, bu kabloyu kullanırken sadece bir fan için çalışacağını lütfen unutmayın." Böyle bir yazı var. Burada tam ne demek istemiş anlayamadım. Bu "fanlardan birinin RPM'ini referans alıp tüm fanları o seviyede çalıştırmak" mı demek yoksa "sadece bir fanın hızı ayarlanacak diğerleri yine fullspeed" mi demek? Tekrardan teşekkür ederim şimdiden.

Teşekkür ederim. 1Adan kastınız 1 amper midir?
Evet 1 amper.
3-4 fan sorun yaratır mı?
Bu "fanlardan birinin RPM'ini referans alıp tüm fanları o seviyede çalıştırmak" mı demek yoksa "sadece bir fanın hızı ayarlanacak diğerleri yine fullspeed" mi demek? Tekrardan teşekkür ederim şimdiden.
Bir fanın hızı değerini okuyup, diger fanlari da o RPM ile çalıştıracak. Hepsi ayni RPM ile çalışır. Bir ihtimal voltaj ile ayarlayacağı icin fanlar arasında ufak RPM farki olur ama sorun edilecek kadar degil.

Çözüm
Evet 1 amper.

Bir fanın hızı değerini okuyup, diger fanlari da o RPM ile çalıştıracak. Hepsi ayni RPM ile çalışır. Bir ihtimal voltaj ile ayarlayacağı için fanlar arasında ufak RPM farki olur ama sorun edilecek kadar degil.

Teşekkürler son bir sorum daha olacak. SYS_FAN1'i böyle çoklayıp 3 fan taktım diyelim. Aynı şekilde CPU_FAN ı da bu şekilde çoklayıp işlemci fanı + işlemci fanına göre hızlanıp yavaşlayan 2 ayrı fan daha ekleyebilir miyim? Şöyle düşündüm SYS_FAN1 girişine bağlı fanlar egzoz fanı ve öndeki 2 fan olacak. CPU_FAN a fazladan bağlı 2 fan da kasanın üzerine konumlanacak böylece CPU harareti arttıkça yukarıdaki fazladan 2 fan CPU üzerine daha fazla hava üfürecek. Böyle bir şey mümkün müdür mümkünse sizce böyle yapmak ne kadar mantıklı? Teşekkür ederim.

Geri
Yukarı