Çözüldü Fan dönüyor fakat RGB yanmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ahmet3331

Centipat
Daha fazla  
Selam, bu sıkıntıyla ilgili daha önce de konu açmıştım fakat cevap alamadım ve uzunca bir süre daha sistemi bu şekilde kullandım fakat yeniden bu durum kafama takıldı ve sorunu hala çözemedim. Sorun şu: Sistemi ilk kurduğumda fanlar dönmedi, fakat RGB LED yanıyordu. Bunun üzerine bir çoğaltıcı kablo aldım. Ve CHA_FAN'a taktım ve gerekli bağlantıları yaptıktan sonra test ettim. Fanlar çalışıyordu fakat bu sefer de ön 3 fanın ve işlemci soğutucunun RGB LED'ler yanmıyordu. Bilgisayarcıya gitmeden çözmek mümkünse çözmek istiyorum.

20230402_154916.jpg

20230402_154958.jpg

20230402_155027.jpg

Çözüm
1680477919573.png

Öncelikle yanlış anlamadıysam bu çıkan ek bağlantıyı RGB 12v yani 4 pin girişine takmışsın. BUrada hatayı yapmışsın en başta. Bu sadece farklı bazı rgb kontrolcü veya ana kartlarda kullanmak için ekstra bir çıkış. Yani sağondaki daha iri başlığı 5v 3pinli ARGB girişine takman yeterli. Şimdi sen bu soldaki kabloyu çıkar. Umarım oradan yanış voltaj falan çekip kontrolcünü veya fan ledlerini bozmamıştır. Böyle kurulumlarda da lütfen ürünün yanında çıkan klavuzdaki bilgiler eşliğinde ilerleyin.

Fanlarınızı anladığım kadarıyla ana kartınızdaki Fan_SYS veya CHA yani Chasis Fan girişine Y tipi çoğaltıcı kablo ile bağladınız. Eğer bağladığınız fanlar kasa fanlarıyla sorun yok ama eğer pompanızın veya radyatörünüze bağlı olan fanlarsa eğer pompayı genelde işlemcinin hemen sol altında bulunan AIO Pump girişine bağlayınız, radyatör fanlarını da CUP_Fan gişirine bağlayınız. Eğer pompa fan girişi mevcut değilse pompayı da CPU fan girişine bağlayabilirsiniz. Bu sayede işlemci sıcaklıklarına göre radyatör fanlarınızı senkron çalıştırırsınız. Daha sağlıklı olur.

1680478409402.png

GT 301 yani benimle aynı kasayı kullanıyorsunuz. Bu ilk paragraftaki adımları uyguladıysanız, kontrolcünüz eğer kasanızın önündeki Restart düğmesinin yanındaki düğmeden kontrol edilebiliyorsa RGB sorununuz yok demektir. Eğer ana kart üzerinde Armory Crate ile ARGB'leri kontrol etmek isterseniz de kasa önündeki o kontrolcü düğmesine 10-15 saniye kadar basılı tutun. Kontrolcünüz ana karttan kontrol moduna geçecektir. Ama önce şunu kontrol etmenizde fayda var. Bu işaretlediğim yerden çıkan kablo ana kart ile kontrolcünün arasındaki bağlantı kablosudur. Sadece bu kabloyu ana kartın ARGB girişine takmanız yeterli. Diğer tüm fan veya pompa ARGB kablolarını direkt kontrolcüye takabilirsiniz.

Unutmayın her kablo illa ki bir yere takılmalıdır neden bu boşta diyip ilk uyar yere takmayın, kurulum kılavuzunu dikkatlice inceleyin veya ürüne ait kurulum videolarını izleyin. Umarım şans eseri denk geldiğim ve çok yakından ilgilendiğim bu probleminizle ilgili çözüme kavuşursunuz.

Olumlu veya olumsuz deneyimlerinizi iletmenizi bekliyorum.
1680477919573.png

Öncelikle yanlış anlamadıysam bu çıkan ek bağlantıyı RGB 12v yani 4 pin girişine takmışsın. BUrada hatayı yapmışsın en başta. Bu sadece farklı bazı rgb kontrolcü veya ana kartlarda kullanmak için ekstra bir çıkış. Yani sağondaki daha iri başlığı 5v 3pinli ARGB girişine takman yeterli. Şimdi sen bu soldaki kabloyu çıkar. Umarım oradan yanış voltaj falan çekip kontrolcünü veya fan ledlerini bozmamıştır. Böyle kurulumlarda da lütfen ürünün yanında çıkan klavuzdaki bilgiler eşliğinde ilerleyin.

Fanlarınızı anladığım kadarıyla ana kartınızdaki Fan_SYS veya CHA yani Chasis Fan girişine Y tipi çoğaltıcı kablo ile bağladınız. Eğer bağladığınız fanlar kasa fanlarıyla sorun yok ama eğer pompanızın veya radyatörünüze bağlı olan fanlarsa eğer pompayı genelde işlemcinin hemen sol altında bulunan AIO Pump girişine bağlayınız, radyatör fanlarını da CUP_Fan gişirine bağlayınız. Eğer pompa fan girişi mevcut değilse pompayı da CPU fan girişine bağlayabilirsiniz. Bu sayede işlemci sıcaklıklarına göre radyatör fanlarınızı senkron çalıştırırsınız. Daha sağlıklı olur.

1680478409402.png

GT 301 yani benimle aynı kasayı kullanıyorsunuz. Bu ilk paragraftaki adımları uyguladıysanız, kontrolcünüz eğer kasanızın önündeki Restart düğmesinin yanındaki düğmeden kontrol edilebiliyorsa RGB sorununuz yok demektir. Eğer ana kart üzerinde Armory Crate ile ARGB'leri kontrol etmek isterseniz de kasa önündeki o kontrolcü düğmesine 10-15 saniye kadar basılı tutun. Kontrolcünüz ana karttan kontrol moduna geçecektir. Ama önce şunu kontrol etmenizde fayda var. Bu işaretlediğim yerden çıkan kablo ana kart ile kontrolcünün arasındaki bağlantı kablosudur. Sadece bu kabloyu ana kartın ARGB girişine takmanız yeterli. Diğer tüm fan veya pompa ARGB kablolarını direkt kontrolcüye takabilirsiniz.

Unutmayın her kablo illa ki bir yere takılmalıdır neden bu boşta diyip ilk uyar yere takmayın, kurulum kılavuzunu dikkatlice inceleyin veya ürüne ait kurulum videolarını izleyin. Umarım şans eseri denk geldiğim ve çok yakından ilgilendiğim bu probleminizle ilgili çözüme kavuşursunuz.

Çözüm
Eki Görüntüle 1725176

Eki Görüntüle 1725185

İlginiz alakanız için teşekkür ederim. Öncelikle uyardığınız için teşekkürler, mesajı görür görmez kasayı yeniden açtım ve GDV yazılı kabloyu ve onunla parelal olan kabloyu çıkardım. Sanırım onu yanlış yere takmışım ve onu bugün PC'nin ışık sorununu çözmek amacıyla taktım daha önceden takılı değildi ve güç verdikten sonra garip bir koku aldım umarım RGB ışıkları yanmamıştır. Parantez içine aldığınız PC DATA girişinde bulunan kablonun diğer ucu GDV ve onun yanındaki kabloya çıkıyor şöyle görüntü atayım:
20230403_053954.jpg
20230403_054019.jpg

GDV ve onun parelelindeki 3 pinli kısım boşta mı kalacak?

Bu arada CHA_FAN 1'de ve CHA_FAN 2'de sadece ön üç fan ve egzoz fanı bağlı ve pompa CPU fan girişine bağlı durumda.

Son düzenleme:
1680503896973.png

Eğer bu kablonun diğer ucu kontrolcüne bağlı ise eski taktığın yere geri takabilirsin. Çünkü kontrolcü ile ana kartın iletişim kuramadığı sürece yazılımla kontrol edemezsin.

Ana kartında tek bir CPU Fan girişi varsa eğer oraya pompayı takmak yerine radyatöre bağlı fanları takman gerekli. Pompayı diğer fan girişlerinden herhangi birine de taksan sorun olmaz. Her zaman son hız çalışacak şekildedir zaten onun yapısı. Burada maksat işlemciye göre sıvı soğutucu fanlarını senkrıon yapmak.

Eki Görüntüle 1725343

Eğer bu kablonun diğer ucu kontrolcüne bağlı ise eski taktığın yere geri takabilirsin. Çünkü kontrolcü ile anakartın iletişim kuramadığı sürece yazılımla kontrol edemezsin.

Ana kartında tek bir CPU fan girişi varsa eğer oraya pompayı takmak yerine radyatöre bağlı fanları takman gerekli. Pompayı diğer fan girişlerinden herhangi birine de taksan sorun olmaz. Her zaman son hız çalışacak şekildedir zaten onun yapısı. Burada maksat işlemciye göre sıvı soğutucu fanlarını senkrıon yapmak.

Kablonun işaretli kısmına takarken dikkat edin, voltajın olduğu, yazdığı yere takılacak.

Kablonun işaretli kısmına takarken dikkat edin, voltajın olduğu, yazdığı yere takılacak.
Bir tane pin zaten ağzı tıkalı olduğu için yanlış takılma gibi bir durum Ana Kartta olmuyor. Ama dediğin doğru. Fakat ok işaretinin de yanılttığı örneklere denk geldim. En iyisi hangi kablonun pozitif voltaj kısmı olduğu. O kablo da genelde silik kesik beyaz çizgilerle belirtiliyor. Elektrik hattı mantığından bakmaki oklara çok güvenmemek her zaman daha iyi yani :D

İlginiz alakanız için teşekkür ederim. Öncelikle uyardığınız için teşekkürler, mesajı görür görmez kasayı yeniden açtım ve gdv yazılı kabloyu ve onunla parelal olan kabloyu çıkardım. Sanırım onu yanlış yere takmışım ve onu bugün PC'nin ışık sorununu çözmek amacıyla taktım daha önceden takılı değildi ve güç verdikten sonra garip bir koku aldım umarım RGB ışıkları yanmamıştır. Parantez içine aldığınız PC data girişinde bulunan kablonun diğer ucu gdv ve onun yanındaki kabloya çıkıyor şöyle görüntü atayım: Eki Görüntüle 1725259Eki Görüntüle 1725261
Gdv ve onun parelelindeki 3 pinli kısım boşta mı kalacak?

Bu arada CHA_FAN 1'de ve CHA_FAN 2'de sadece ön üç fan ve egzoz fanı bağlı ve pompa CPU fan girişine bağlı durumda.

Hocam çok geçmiş olsun o kokuyu aldıysanız olay bitti. Showcase amacı ile aldığım Gamepower warcry + Gamepower skadi 360 soğutucumun RGB'lerini o koku ile kaybettim. 9 tane fan pavyon gibi yanarken beni kapkaranlık odam ile baş başa bıraktılar. RGB'ler çalışmıyor ama fanla dönüyor :(

Hocam çok geçmiş olsun o kokuyu aldıysanız olay bitti. Showcase amacı ile aldığım Gamepower warcry + Gamepower skadi 360 soğutucumun RGB'lerini o koku ile kaybettim. 9 tane fan pavyon gibi yanarken beni kapkaranlık odam ile baş başa bıraktılar. RGB'ler çalışmıyor ama fanla dönüyor :(
Fanları kontrol ettim. 3 pinli fan RGB kablolarından birini direkt olarak +5V yazan beyaz renkli girişe taktım ve ışık aldım(anakarttaki iki beyaz renkli giriştende). Sanırım sorunun kaynağı kontrolcü. Niye oraya taktığımda hiçbir ışık yanmıyor anlamış değilim.

Şimdi kontrolcü çalışmıyorsa bir tepki almaman normal. Kontrolcünün kasanın ön tarafındaki düğmesine tıkladığında kontrolcüne bağlı olan hiç bir cihazın RGB'si çalışmıyorsa kontrolcünü bozmuşsun demektir. Kontrolcü olmadan da bir önerim olabilir ama. Şimdi ana kart yazılımın olan Armory Crate yazılımını kur. RGB'ler yazılım ile bu programdan kontrol ediliyor. Herhangi bir fanlarının RGB'lerini sırayla ana kartına tak bakalım çalışan çalışmayan va rmı kontrol et. Tabii ki yazılımdan da bir RGB efekti açman gerek.

auraSync-ui-1.jpg

Eğer fanlarında sorun yoksa ARGB çoğaltıcı alman yeterli olur. Kontrolcüye ihtiyaç durmaz, direkt ana karttan kontrol edersin. Ben aşağıdaki çoğaltıcıyı kullanıyorum ama stokları bitmiş.

Ledlerimin bir kısmı kontrolcüye bir kısmı da buna bağlı. Yani çok led olduğu için ikiye bölüştürmem gerekti gücün de yemesi adına. Ana kartın iki ARGB bağlantı noktasından birine kontrolcüyü birine de bu çoğaltıcıyı bağladım. Sonra da tüm ledli donanımları hem kontrolcü hem de çoğaltıcıya bölüştürdüm. Ana kart uygulamam üzerinden de kontrolünü gerçekleştiriyorum.

Duvardaki büyük aydınlatma ve mas akenarlarındaki bazı ufak kısımlar hariç tüm ledler kasaya bağlı ve yazılımla kontrol ediyorum.

p-2023-02-28 21.47.39.jpg

Şimdi kontrolcü çalışmıyorsa bir tepki almaman normal. Kontrolcünün kasanın ön tarafındaki düğmesine tıkladığında kontrolcüne bağlı olan hiç bir cihazın RGB'si çalışmıyorsa kontrolcünü bozmuşsun demektir. Kontrolcü olmadan da bir önerim olabilir ama. Şimdi ana kart yazılımın olan Armory Crate yazılımını kur. RGB'ler yazılım ile bu programdan kontrol ediliyor. Herhangi bir fanlarının RGB'lerini sırayla ana kartına tak bakalım çalışan çalışmayan va rmı kontrol et. Tabii ki yazılımdan da bir RGB efekti açman gerek.

auraSync-ui-1.jpg

Eğer fanlarında sorun yoksa ARGB çoğaltıcı alman yeterli olur. Kontrolcüye ihtiyaç durmaz, direkt ana karttan kontrol edersin. Ben aşağıdaki çoğaltıcıyı kullanıyorum ama stokları bitmiş.

Ledlerimin bir kısmı kontrolcüye bir kısmı da buna bağlı. Yani çok led olduğu için ikiye bölüştürmem gerekti gücün de yemesi adına. Ana kartın iki ARGB bağlantı noktasından birine kontrolcüyü birine de bu çoğaltıcıyı bağladım. Sonra da tüm ledli donanımları hem kontrolcü hem de çoğaltıcıya bölüştürdüm. Ana kart uygulamam üzerinden de kontrolünü gerçekleştiriyorum.

Duvardaki büyük aydınlatma ve mas akenarlarındaki bazı ufak kısımlar hariç tüm ledler kasaya bağlı ve yazılımla kontrol ediyorum.

Eki Görüntüle 1725534
Ben armoury create üzerinden gerekli ayarlamaları yaptım öyle test ettim. Armoury crate'e olumlu yanıt veriyor sistemdeki ışıkların tamamı fakat eğer arkadaki kontrolcü kısmına takarsam hiç tepki alamıyorum. Hiçbir şekilde düğmeye bassamda, armoury crate üzerinden ayarda yapsam. Belki kasayı temizlerken bozulmuş olabilir kontrolcü emin değilim. Olmazsa ARGB çoğaltıcı alayım onunla kontrol sağlayım.

Yeni konular

Geri
Yukarı