Çözüldü Fan dönüyor fakat RGB yanmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ahmet3331

Centipat
Daha fazla  
Selam, bu sıkıntıyla ilgili daha önce de konu açmıştım fakat cevap alamadım ve uzunca bir süre daha sistemi bu şekilde kullandım fakat yeniden bu durum kafama takıldı ve sorunu hala çözemedim. Sorun şu: Sistemi ilk kurduğumda fanlar dönmedi, fakat RGB LED yanıyordu. Bunun üzerine bir çoğaltıcı kablo aldım. Ve CHA_FAN'a taktım ve gerekli bağlantıları yaptıktan sonra test ettim. Fanlar çalışıyordu fakat bu sefer de ön 3 fanın ve işlemci soğutucunun RGB LED'ler yanmıyordu. Bilgisayarcıya gitmeden çözmek mümkünse çözmek istiyorum.

20230402_154916.jpg

20230402_154958.jpg

20230402_155027.jpg

Çözüm
1680477919573.png

Öncelikle yanlış anlamadıysam bu çıkan ek bağlantıyı RGB 12v yani 4 pin girişine takmışsın. BUrada hatayı yapmışsın en başta. Bu sadece farklı bazı rgb kontrolcü veya ana kartlarda kullanmak için ekstra bir çıkış. Yani sağondaki daha iri başlığı 5v 3pinli ARGB girişine takman yeterli. Şimdi sen bu soldaki kabloyu çıkar. Umarım oradan yanış voltaj falan çekip kontrolcünü veya fan ledlerini bozmamıştır. Böyle kurulumlarda da lütfen ürünün yanında çıkan klavuzdaki bilgiler eşliğinde ilerleyin.

Fanlarınızı anladığım kadarıyla ana kartınızdaki Fan_SYS veya CHA yani Chasis Fan girişine Y tipi çoğaltıcı kablo ile bağladınız. Eğer bağladığınız fanlar kasa fanlarıyla sorun yok ama eğer pompanızın veya radyatörünüze bağlı olan fanlarsa eğer pompayı genelde işlemcinin hemen sol altında bulunan AIO Pump girişine bağlayınız, radyatör fanlarını da CUP_Fan gişirine bağlayınız. Eğer pompa fan girişi mevcut değilse pompayı da CPU fan girişine bağlayabilirsiniz. Bu sayede işlemci sıcaklıklarına göre radyatör fanlarınızı senkron çalıştırırsınız. Daha sağlıklı olur.

1680478409402.png

GT 301 yani benimle aynı kasayı kullanıyorsunuz. Bu ilk paragraftaki adımları uyguladıysanız, kontrolcünüz eğer kasanızın önündeki Restart düğmesinin yanındaki düğmeden kontrol edilebiliyorsa RGB sorununuz yok demektir. Eğer ana kart üzerinde Armory Crate ile ARGB'leri kontrol etmek isterseniz de kasa önündeki o kontrolcü düğmesine 10-15 saniye kadar basılı tutun. Kontrolcünüz ana karttan kontrol moduna geçecektir. Ama önce şunu kontrol etmenizde fayda var. Bu işaretlediğim yerden çıkan kablo ana kart ile kontrolcünün arasındaki bağlantı kablosudur. Sadece bu kabloyu ana kartın ARGB girişine takmanız yeterli. Diğer tüm fan veya pompa ARGB kablolarını direkt kontrolcüye takabilirsiniz.

Unutmayın her kablo illa ki bir yere takılmalıdır neden bu boşta diyip ilk uyar yere takmayın, kurulum kılavuzunu dikkatlice inceleyin veya ürüne ait kurulum videolarını izleyin. Umarım şans eseri denk geldiğim ve çok yakından ilgilendiğim bu probleminizle ilgili çözüme kavuşursunuz.

Olumlu veya olumsuz deneyimlerinizi iletmenizi bekliyorum.
Geçen gün koku geldi dediğin kısım büyük ihtimalle kontrolcündü. Burnunu yaklaştır kokla kasanın arkasını bir açıp. Anlarsın zaten. Fotoğraflarda tüm bağlantılar takılı çünkü. Ters elektrik verdiğin için o yanlış taktığın kafa nedeniyle, kontrolcü bozulmuş sadece dua et. Fanlar da bozulabilirdi.

Dediğim gibi bir çoklayıcı ile işin çözülebilir.

Geçen gün koku geldi dediğin kısım büyük ihtimalle kontrolcündü. Burnunu yaklaştır kokla kasanın arkasını bir açıp. Anlarsın zaten. Fotoğraflarda tüm bağlantılar takılı çünkü. Ters elektrik verdiğin için o yanlış taktığın kafa nedeniyle, kontrolcü bozulmuş sadece dua et. Fanlar da bozulabilirdi.

Dediğim gibi bir çoklayıcı ile işin çözülebilir.
Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. En azından sorunun kaynağını anlamış olduk ve bir çözüme ulaştık

Allah daha masraflı arızalardan korusun. Detaylı anlatımlı yanıtımı çözüm olarak işaretleyebilirsen sevinirim.
Hocam son olarak bana ARGB çoklayıcı tavsiye eder misiniz? Benim sistemle uyumlu ve stokta olan bir ürün mümkünse. Çok anladığım bir konu değil yanlış ürün almak istemem

Yeni konular

Geri
Yukarı