Fan hızı ve sıcaklık ters orantılı

364809

Kilopat
Makaleler
1
Fan hızı artıyor gözüküyor ama aslında hızı düşüyor.
Bunu ayarlayabileceğim bir uygulama var mı? Afterburner buna izin vermiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fanlar PWM destekli ve o şekilde bağlanmış ise BIOS'tan yapabilirsin.

Fanlar PWM destekli ve o şekilde bağlanmış ise BIOS'tan yapabilirsin.

Hocam fanlar nasıl bilmyorum ama ekran kartının orijinal fanları değiller.
BIOS üzerinde sadece işlemci fanı ve kasa fanı ayarlama seçeneği var ki zaen onlar 3 pinli fanlar olduğu için tam hız dönüyorlar.

Sapphire 7850 Dual X fanını PowerColor HD7850 karta taktım. Önceden hızlar ayarlanmıyor ve 4000 RPM civarında dönüyordu ama fanın biri kırıldı ve onu çıkartım şimdi hız ayarlanabiliyor ama dediğim gibi ters orantılı bir şekilde.

Hocam fanlar nasıl bilmyorum ama ekran kartının orijinal fanları değiller.
BIOS üzerinde sadece işlemci fanı ve kasa fanı ayarlama seçeneği var ki zaen onlar 3 pinli fanlar olduğu için tam hız dönüyorlar.

Sapphire 7850 Dual X fanını PowerColor HD7850 karta taktım. Önceden hızlar ayarlanmıyor ve 4000 RPM civarında dönüyordu ama fanın biri kırıldı ve onu çıkartım şimdi hız ayarlanabiliyor ama dediğim gibi ters orantılı bir şekilde.

Ha şimdi çaktım, ben de kasa ve işlemci fanlarından bahsediyorsun sanmıştım :D

Ekran kartı sürücüsünden deneyebilir misin peki?

Ha şimdi çaktım, ben de kasa ve işlemci fanlarından bahsediyorsun sanmıştım :D

Ekran kartı sürücüsünden deneyebilir misin peki?

Radeon Software üstünden ayarlıyorum ama aynı.
Aslında yük alınta fan hızını arttırdığını sanıyor ama aslında fan hızı düşüyor garibimde ısınıyor.
FurMark üzerinden 20 dk test yaptım maksimum 70 dereceyi buldu. Bu değerler bu kart için iyi midir?
Aksi taktirde ya fan alacağım ya da kartı bu şekilde satıp daha yüksek VRAM'e sahip bir karta geçeceğim 1 GB ile çoğu oyunu açsamda bazen işkence oluyor.

@364809

O kart için asgariyi veya azamiyi bilmem de, 70 derece genel olarak günümüz için iyi bir seviye FurMark'ı baz alırsak. 20 dk stres testi yapman da iyi olmuş.

@364809

O kart için asgariyi veya azamiyi bilmem de, 70 derece genel olarak günümüz için iyi bir seviye FurMark'ı baz alırsak. 20 dk stres testi yapman da iyi olmuş.

İçin rahat etmiyor iki fanla 63 dereceyi geçmiyordu normalde.
Sizce 150 TL'ye fan takımı almaya değer mi?
ya da RDR2 ve CP2077 almak mı mantıklı ikisi de en baba indirimdeler çünkü.

@364809

Şu anki değerlerde sıkıntı görmedim, bence RDR2'yi falan al. Daha sonra fan alırsın.

Geri
Yukarı