Çözüldü Fan Hızı Yükselince Oyunlarda FPS Düşüşü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Yasiromur

Hectopat
Daha fazla  
Ben bilgisayarda oyun oynarken fan hızı artınca FPS drop yasıyorum. Fan anlık hızlanıyor. FPS 30'un altına iniyor. Fan hızı düşünce FPS 100'ün üstüne çıkıyor. Bunun nasıl önüne geçebilirim?

Çözüm
Termal macun temizligini fan temizligini kendim yaptım. Zaten sogutucuyu geç altına vantilatör koydum sorun çözülmedi. En sonunda CPU'nun frekansini sabitleyerek cozebildim sorunu.
Söküp takmak problem değil daha önce termal macun değişikliği, fan temizliği yapmışlığım var ondan yana korkum yok fakat eğer sorunum çözülmese garantiden olucam o yüzden korkuyorum.

770M diyor, yani laptop kullanıyor. Eğer kendine güveniyor ise içini açıp, bir temizlik yapabilir. Fanlar tozlanmıştır, gerekirse termal macunuda yenileyebilir. +Sıcak ortamlarda kullanma, çabuk ısınmaya yol açıyor.

Dikkat etmemişim. Yinede macun ve temizlikten sonra bir laptop soğutucusu alabilir eminimki faydası olacaktır.

Dikkat etmemişim. Yinede macun ve temizlikten sonra bir laptop soğutucusu alabilir eminimki faydası olacaktır.
Bence ilk garantiye yolla kardeşim.

Eğer daha düşük rpm değerlerinde daha yüksek fps değerleri alıyorsan neden rpm artırmaya çalışıyorsunuz? Ayrıca laptopunuz belli bir enerji tüketimine göre ayarlandığı için extra güç harcamalarında performanstan feragat etmek zorunda kalıyor. Eğer sorun ısınma ise bunu rpm değerini yükseltmek yerine soğutucu almak, temizliklerini yapmak ve termal macunu tazelemek daha mantıklı olacaktır.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Termal macun temizligini fan temizligini kendim yaptım. Zaten sogutucuyu geç altına vantilatör koydum sorun çözülmedi. En sonunda CPU'nun frekansini sabitleyerek cozebildim sorunu.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı