Fan sesli çalışıyor

Jonysnow

Hectopat
Daha fazla  
Monitörüm Power saving yazıp siyah ekran oluyordu. Anakart BIOS ayarlarından ez OC yerini enerji tasarrufunan performansa alınca fan yüzde yüz çalışıyor ama Power saving uyarısı vermiyor. Ek soğutucu yok, stok fan var. Ek soğutucu alırsam fan sesi azalır mı? Çünkü beni rahatsız ediyor.

İşlemci fanı yüksek devirde çalışıyor ve kasanıza takılı herhangi bir fan yok. Doğru mu anladım?
İşlemci fanı yüksek devirde çalışıyor ve kasanıza takılı herhangi bir fan yok. Doğru mu anladım?
Stock fan var o ses yapıyor. Monitör power saving yazıp sinyal yok deyip kapanıyordu. Biosdan Ez OC ayarını performans yapınca bu sorun gitti ama bu sefer de fan sesi rahatsız etti. Fan sesini yüzde yüze çekti. Default yapınca da power saving hatası veriyor çözemedim.

Stock fan var o ses yapıyor. Monitör Power saving yazıp sinyal yok deyip kapanıyordu. BIOS'tan ez OC ayarını performans yapınca bu sorun gitti ama bu sefer de fan sesi rahatsız etti. Fan sesini yüzde yüze çekti. Default yapınca da Power saving hatası veriyor çözemedim.

Stok fandan kastınız işlemci fanı mı?

Hazır sistem satın aldım fan var içinde işlemci fanı olması lazım. Ek fan almadım yeterli diye düşündüm.
Kasaya ek fan takmanız sistemin daha serin çalışmasına olanak sağlar. Fakat mevcut fanların daha sesssiz çalışmasını sağlamaz.

Performans moduna aldığınız için işlemci yüksek güç harcıyor ve ısınıyor, buna bağlı olarak da fan yüksek devirde çalışıyor.

Dengeli moda almayı denediniz mi?

Kasaya ek fan takmanız sistemin daha serin çalışmasına olanak sağlar. Fakat mevcut fanların daha sesssiz çalışmasını sağlamaz.

Performans moduna aldığınız için işlemci yüksek güç harcıyor ve ısınıyor, buna bağlı olarak da fan yüksek devirde çalışıyor.

Dengeli moda almayı denediniz mi?
Dengeli moda aldığım zaman ise fan sesi azalıyor fakat oyundan masaüstüne geçmek istediğimde ya da bilgisayar ilk açılışta power saving mode deyip siyah ekran oluyor monitör ekran tuşuna basıp açmam gerekiyor bazen.

Dengeli moda aldığım zaman ise fan sesi azalıyor fakat oyundan masaüstüne geçmek istediğimde ya da bilgisayar ilk açılışta power saving mode deyip siyah ekran oluyor monitör ekran tuşuna basıp açmam gerekiyor bazen.
Maalesef aldığınız hatanın çözümü hakkında fikrim yok. Garanti devam ediyorsa satın aldığınız yer ile görüşmeyi deneyin.

Bu arada problem fanın sesli çalışması değil, aldığınız hatadır. Hatanın çözümü üzerine yönelin.

Son düzenleme:
Maalesef aldığınız hatanın çözümü hakkında fikrim yok. Garanti devam ediyorsa satın aldığınız yer ile görüşmeyi deneyin.

Bu arada problem fanın sesli çalışması değil, aldığınız hatadır. Hatanın çözümü üzerine yönelin.

Power saving sorununa mı yönlenmeliyim?

Power saving sorununa mı yönlenmeliyim?
Evet, fan sesine çözüm bulamazsınız. Çünkü siz sistemi performans moduna alıyorsunuz, haliyle fan hızlı çalışacak. Burda bir sorun yok.

Asıl sorun aldığınız hata, hatayı çözerseniz sistemi performsans moduna almanız gerekmez, dolayısıyla fan sürekli sesli çalışmaz.

Geri
Yukarı