Fan ve termal macun bakımı i7 7700HQ

umut777

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar, HP Pavilion 15 CB007NT notebookumun garantisi bitti. Uçuş simülatörlerinde (GTX1080leri zorlayan, işlemciyi %100 yapan) ağır koşullarda kullanırken işlemcide 98 dereceleri görüyorum. Garantideyken HP servisi ekran kartını 75 derecelere indirdi ama işlemcide hiç işe yaramadı. Bende kendim Cooler Master Mastergel maker nano alıp termal macun değiştirmeyi planlıyorum. Daha önce 2 defa masaüstü bilgisayarıma yapmıştım ama notebooklarda daha zor olur diyorlar. Açıp kapatamayanları falan duyuyordum. Sizce kendim yapabilir miyim? HP böyle videolar yayınlamış:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burada hangi vidaları sökmem gerektiğini neye dikkat etmem gerektiğini anlatıyor. Bu bilgiler yeterlli olur mu? Neye dikkat etmem lazım? Altına vakumsuz soğucu stand de sipariş verdim. İşlemciyi kaç dereceye indirebiliriz. 12 Saatlik boyunca oyun açık kalabiliyor. Şu anki halinde 12 saat oyunun açık kalması zarar verir mi alete?

Kendin yapabilirsin tabii ki ama bu sadece kasalı olan PC'lerde geçerli laptoplarda fazla önermiyorum her şey küçücük bir alanda olduğu için yanlış bir şey yaparsan servisine götürürsun para bayılırsin gereksiz yere bir bilgisayarcıya götür nasıl açılır falan onu öğrenirsin.

Kendin yapabilirsin tabii ki ama bu sadece kasalı olan PC'lerde geçerli laptoplarda fazla önermiyorum her şey küçücük bir alanda olduğu için yanlış bir şey yaparsan servisine götürürsun para bayılırsin gereksiz yere bir bilgisayarcıya götür nasıl açılır falan onu öğrenirsin.
Öyle bir şey için kartı alıp bükmesi gerekir. Arka kapağın vidalarını söküp bir kart yardımıyla açın. Sonra işlemci üstündeki soğutma borularının vidalarını sökün ve çıkarın boruları. Çıkardıktan sonra eski macunu kulak çöpü ile iyice silin ve yeni macunu ufak bir damla olarak akıtıp yayın kulak çöpü ile. Son olarak boruları ve kapağı kapatın.

Aynı model i7700HQ bende de var. Sana tavsiyem termal macunla falan hiç uğraşma. Onlarca çeşit piyasadaki en kaliteli macunları denedim hiçbiri fayda etmiyor. 7700HQ modeli kolay kolay soğuyan bir model değil. Max. 3-5 derece oynama oluyor. Performanstan ödün verebilirsen eğer, forumdaki undervolt konularına bak ve işlemci voltajını -100 120 aralarına çek. Ya da özel plan oluştur ve Max. İşlemci kullanımını %95 yap. Güzelce fanlarını ve macunu temizle. 95 derece ve üstünde 7700HQ modelinde thermal throttling oluyor zaten. Bu şekilde ben Max. 75 dereceyi gördüm. Ayrıca rahatlıkla termal macun yenilemesini yapabilirsin. Sadece ince bir şekilde sürmeye çalış. Kolay gelsin.

Aynı model i7700HQ bende de var. Sana tavsiyem termal macunla falan hiç uğraşma. Onlarca çeşit piyasadaki en kaliteli macunları denedim hiçbiri fayda etmiyor. 7700HQ modeli kolay kolay soğuyan bir model değil. Max. 3-5 derece oynama oluyor. Performanstan ödün verebilirsen eğer, forumdaki undervolt konularına bak ve işlemci voltajını -100 120 aralarına çek. Ya da özel plan oluştur ve Max. İşlemci kullanımını %95 yap. Güzelce fanlarını ve macunu temizle. 95 derece ve üstünde 7700HQ modelinde thermal throttling oluyor zaten. Bu şekilde ben Max. 75 dereceyi gördüm. Ayrıca rahatlıkla termal macun yenilemesini yapabilirsin. Sadece ince bir şekilde sürmeye çalış. Kolay gelsin.
Yazdıkların doğru. MQ ve HQ ısınan modeller.

Yazdıkların doğru. MQ ve HQ ısınan modeller.
H, HQ, MQ modellerinin çoğu ısınıyor zaten. U serisi ısınmıyor sadece adam akıllı. Bunlar yüksek performansa yönelik seriler ve ısınmaları normal. İletkenliği yüksek bir macun ve sağlıklı bir undervolt ile 80 derece altına rahatlıkla inilebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı