Fanın Sıcaklığa Etkisi Nedir?

Utinax

Hectopat
Arkadaşlar ben fan sipariş verdim ve şu an kargoda. Takdir edersiniz ki insan bir şeyi beklerken ürünü ve etkilerini merak ediyor.

Kasam:

Sipariş verdiğim fan seti:

Şu anda kasamın önünde herhangi bir fan yok. Sadece arka tarafında bir adet ve üst tarafında bir adet olmak üzere 2 adet egzoz fanı var. Sipariş verdiğim fanları kasamın ön tarafına takacağım ve içeri hava girmesini sağlayacağım.

Ben sistemi yoran bir oyun oynarken (örneğin BF5) CPU ve GPU sıcaklıkları direkt 71 dereceye çıkıyor ve oynadıkça da yükseliyor. 79'a kadar çıktığını gördüm. Sorum şu: Bu fanları taktıktan sonra bunların sıcaklığa bir etkisi olur mu, düşürür mü, düşürürse ne kadar düşürür?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Kasanın önünde fan yoksa, yandaki panele delik deldir, oradan havalandırma sağla.

Bir şekilde kasaya temiz hava girişi olsun.

Kasanın önünde fan yoksa, yandaki panele delik deldir, oradan havalandırma sağla.

Bir şekilde kasaya temiz hava girişi olsun.
Fotoğraflarda sanırım görünmüyor fakat kasaya hava girişi var. Ön panelin yanlarında bulunan küçük deliklerden hava giriyor içeriye. Diğer arkadaş da hava almıyor demiş.

Kasanın ön kapağında bulunan hava girişleri çok zayıf ama 3 adet 12cm fan yanlarda bulunan delikleri verimli kullanmaya yetecektir. Eğer fan hızlarını düzgün ayarlayabilirsen 79 derece yerine en iyi ihtimalle 70 dereceler civarına sabitleyebilirsin yük altında. 70 dereceler de kötü bir değer açık konuşmak gerekirse.

Nasıl bir seçim yapmam gerekirdi?

Fanlarınız kalitesiz.

Bundan 3 tane.
Fotoğraflarda sanırım görünmüyor fakat kasaya hava girişi var. Ön panelin yanlarında bulunan küçük deliklerden hava giriyor içeriye. Diğer arkadaş da hava almıyor demiş.

Onlar bir işe yaramıyor.
Kasanın ön kapağında bulunan hava girişleri çok zayıf ama 3 adet 12cm fan yanlarda bulunan delikleri verimli kullanmaya yetecektir. Eğer fan hızlarını düzgün ayarlayabilirsen 79 derece yerine en iyi ihtimalle 70 dereceler civarına sabitleyebilirsin yük altında. 70 dereceler de kötü bir değer açık konuşmak gerekirse.

Bakın bu kasada da aynı delikler var ama kapağı çıkarıldığında bayağı bir fark atıyor kapağı kapalı haline.

Geri
Yukarı