Fanlar doğru yöne mi bakıyor?

JenLedger

Kilopat
Makaleler
1
Yer
C:/Program Files/Antalya
Daha fazla  
Meslek
Satış Yöneticisi
RAM
16 GB Ripjaws 3000 MHz Dual Kit
Ekran kartı
Evga GTX 1080 FTW2
Anakart
MSI B450M-A Pro Max
İşlemci
AMD Ryzen 5 5500
Merhaba arkadaşlar. Xigmatek Helios kasaya sahibim. Kasa mesh değil maalesef. Kasanın ön tarafında fan yerleri var ve kasanın ön alt tarafını açık bırakmışlar.

Xigmatek'in kendi ezgos fanı var. Bir adet Rampage 6C-121 almıştım. Şimdi gidip Xigmatek Galaxy III Arctic 3'lü set aldım.

Fan yerleşimlerim doğru mu? Öndeki ikili içeri üflüyor, üstteki ikili ve arkadaki dışarı üflüyor. Önde alt tarafta açıklık var hava alması için. Ekte resimlerde belirttim hangi fanın nereye vurduğunu.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    75,2 KB · Görüntüleme: 64
  • 2.jpg
    2.jpg
    90,3 KB · Görüntüleme: 52
  • 3.jpg
    3.jpg
    123,8 KB · Görüntüleme: 50
Kıymetli ve bir o kadar saygıyı hak eden aynı zamanda da sevgisi ile bizlerin gönlünü titreten, yumuşatan sayın @JenLedger üstadım, ✍🏼

Havalandırma, daha da doğrusu hava sirkülasyonu kasa içi için çok mühim bir göreve hususi olarak baş komutanlık yapmaktadır. 👌
Böylesine müstesna bir konuyu bilgili arkadaşlarımıza sormaktan çekinmediğiniz için sizleri kutlar ve teşekkür etmeyi kendime borç bilirim. 🙏🏼

Esas konuya gelirsek,

1 - (Dediğiniz gibi) Önden ve opsiyonel olarak var ise yan kapaktan soğuk hava girer.
2 - Arkadan ve tepeden sıcak hava çıkar. (egzos)

Şekil:
fx_5-imageleftorright.png

Bu bağlamda şemanız doğru olarak görünmektedir. Sizleri bu doğru yol patikasında görmek bizleri mesut etmektedir. 🙆🏼‍♂️

Kasanızın önünün mesh yapı harici bir yapıda olduğunu ve bu durumdan endişeli olduğunuzu dile getirmişsiniz. 🥀

Bu durumda sizden sistemin boşta ve yükte sıcaklık değerlerini istemem esas olarak sizin için hem sağlıklı hem de en doğru olan patika olacaktır.

1- Sistemi restart yapın ve oturum açıldıktan sonra 2dk hiç ellemeyin ve akabinde işlemci, ekran kartı, mümkünse RAM sıcaklıklarını atın.

2 - Sistemi CPU-Z ile CPU stres testine sokun ve CPU sıcaklığını atın.

3- Dilerseniz GPU stres testi yapabilirsiniz. Bu esas doğru olandır ancak imkanınız yok ise aynı senaryoyu yakalamak adına MSI AftereBurner ile bir oyuna girip 5 6 dk oynadıktan sonra sıcaklık değerlerini bizimle paylaşmanız size daha iyi yardımcı olmamızı sağlayacaktır.

Böylece kasanın mesh yapıda olmamasına karşın ne kadar yeterli hava akışına sahip olduğunu görebileceğiz.

Saygılarımla. 🌹

Sevgili @R.B.D hocam,

Öncelikle şu değerleri yazabilirim, Youtube'da video izlerken işlemci 44, ekran kartı 52 derece idi. Uzunca süre böyle devam etti. Şu anda GTA 5'teyim. GPU kullanımı %97'de ve sıcaklığı 61, CPU kullanımı %35-50 arası değişmekte, sıcaklığı uzunca süre 61'de kaldı ardından 64'e kadar geldi. Yaklaşık 10 dakikadır oyundayım.

Dediğiniz testleri yapacağım.

Düzenleme: İşlemci sıcaklığı 66-69 arası gidip geliyor. Ekran kartı sabit 61 derecede.

Sevgili @R.B.D hocam,

Öncelikle şu değerleri yazabilirim, Youtube'da video izlerken işlemci 44, ekran kartı 52 derece idi. Uzunca süre böyle devam etti. Şu anda GTA 5'teyim. GPU kullanımı %97'de ve sıcaklığı 61, CPU kullanımı %35-50 arası değişmekte, sıcaklığı uzunca süre 61'de kaldı ardından 64'e kadar geldi. Yaklaşık 10 dakikadır oyundayım.

Dediğiniz testleri yapacağım.

Düzenleme: İşlemci sıcaklığı 66-69 arası gidip geliyor. Ekran kartı sabit 61 derecede.
Değerli hocam, 🙆🏼‍♂️

Sıcaklık değerleriniz donanımınıza göre ziyadesiyle normal ve sağlıklı gözükmektedir. Hiç bir sorun yok. 👌

Sisteminizin keyfini çıkarın. 🥳👋🏼

Saygılarımla. 🌹

Değerli hocam, 🙆🏼‍♂️

Sıcaklık değerleriniz donanımınıza göre ziyadesiyle normal ve sağlıklı gözükmektedir. Hiç bir sorun yok. 👌

Sisteminizin keyfini çıkarın. 🥳👋🏼

Saygılarımla. 🌹
Çok teşekkür ederim saygıdeğer hocam. Baş tacısınız. 🌹

Ekran kartının boşta 52 derece olması biraz garibime gitti, fanları yüke binince mi dönüyor?
Evet şuan 49 derece mesela ama fanlar dönmüyor. Belirli bir sıcaktan sonra açıyor sanırım.
Evga GTX 1080 FTW2 modeli bu. Biraz baktım bununla ilgili bir şey bulamadım ama.

Ekran kartının boşta 52 derece olması biraz garibime gitti, fanları yüke binince mi dönüyor?
Video izliyordum Youtube'da, yine de boş sayılır mı ki? Gerçi şuan bilgisayarı açtım ve video izlemedim hiç. 49 derece yine de. Ama fanlar hiç dönmedi.

Evet şuan 49 derece mesela ama fanlar dönmüyor. Belirli bir sıcaktan sonra açıyor sanırım.
Evga GTX 1080 FTW2 modeli bu. Biraz baktım bununla ilgili bir şey bulamadım ama.

Video izliyordum Youtube'da, yine de boş sayılır mı ki? Gerçi şuan bilgisayarı açtım ve video izlemedim hiç. 49 derece yine de. Ama fanlar hiç dönmedi.
Üreticinin belirlediği sıcaklık değerine gelene kadar fanlar dönmez 0db modunda. Genelde 60 derece oluyor bu değer.

GTX 1080 için tepe sıcaklık 94 derece olarak belirlenmiştir.
Boşta 42 - 55 ortam sıcaklığına göre değişebilir. Antalya nemli ve sıcak bir yöremizdir sonuçta. 👋🏼

Yükte de sıcaklıklar gayet sağlıklıydı. En doğru boşta ölçüm PC'yi kapattıktan sonra ertesi gün masaüstünde 10 dk bekleyip öyle ölçüm yapmak olabilir hocam. 🙏🏼

Geri
Yukarı