Fanları elle durdurmak zarar verir mi?

Her elektrik motorunda olduğu gibi, dönmesi engellendiğinde normalden daha fazla akım çeker. O andan itibaren verimsiz bir ısıtıcı halini almış olur. Bazı fanlar bir süre sonra yanar. Tabi bu fan motorunun büyüklüğü ve tasarımı ile alakalı. Kasa fanlarında bu tarz durdurmanın genelde sorun çıkarmadığını görüyoruz. En azından birkaç saniye dayanıyor. Hatta benim fanlardan ikisi belli aralıklarla kendi kendine zorlanmaya ve nihayetinde tamamen kilitlenmeye başladı. Bu şekilde uzunca idare ettim. Göbek etiketini kesip rotoru yağlayınca eskisi gibi kullanmaya devam ettim. Yani kuvvetle muhtemel kasa fanının durdurulması sorun çıkarmaz. Ancak daha büyük ve kuvvetli fanlar asla kilitlenmemeli. Motor sargısı yanar çöpe gider.
Ekran kartı fanları içinde mi sıkıntı olur anlık 2-3 saniye civarı durdurma hocam?
Hocam fanın ortasındaki bobinler elektrik enerjisini hareket enerjisine çevirmeye yarar. Siz fanı durdurdugunuz zaman o enerji harekete dönüşemez ve tuttuğunuz süre boyunca ısıya dönüşür. Yani fanın ortası anlık olarak biraz ısınır. Birde çok uzun süre tutarsanız bobinin olduğu yatak genleşme yapar.
Teşekkürler, çok uzun süreden kastınız kaç saniye civarı acaba?
Max. 3-4 saniye arasıdır.
Fanın ortası anlık olarak ısınır demişsiniz PC kapatıp ertesi gün açınca o anlık ısınmada ortadan kalkar değil mi?
Yeni PC topladım da en ufak şeye takılıyorum sorun olur mu gibisinden kusura bakmayın :)

Geri
Yukarı