Fanlı alüminyum laptop standı alınır mı?

Ürünü ve kalitesini bilmiyorum, araştırmak lazım. Ben Trust marka sıradan 4 fanlı alüminyum bir soğutucu ile 8-10 derece düşürüyordum sıcaklığı.

Benim laptopta 7-8 derece fark ediyor fanlı stant ile. Dış kasaya da genel bir soğuma sağladığı için elimi de rahat koyabiliyorum wasd üstüne. Her laptopta bu kadar fark etmeyebilir, benimki gibi dandik soğutmalı modellerde çok etki ediyor ama.

Benim kastım şuydu; bu sitedeki ürünün fanları iş yapar mı? Yoksa 300 TL ucuza bunun aynısının fansızı mı alınır?

Kaliteli bir şey gibi gözükmedi gözüme. Fansız stant da pek mantıklı değil amaç soğutma ise. Şunlar daha iyi iş görür bence:

İzlediğim videoda sizin attığınız gibi bir standla sadece laptopun altını kaldıran standı karşılaştırıyordu ve soğutma açısından sadece 2-3 derece fark vardı aralarında genel olarak 8-9 ila 11-12 derece arasında soğutuyordu standlar. Yalnız şöyle bir şey var; sizin demiş olduğunuz standı alırsam onu çalıştırmadan soğutamayacağım ama sadece altını kaldıran standı alırsam ek bir çabaya gerek kalmadan soğutacağım diye düşünüyorum. Açıkçası pek bir bilgim de yok, yanlışım varsa düzeltin lütfen.

İzlediğim videoda sizin attığınız gibi bir standla sadece laptopun altını kaldıran standı karşılaştırıyordu ve soğutma açısından sadece 2-3 derece fark vardı aralarında genel olarak 8-9 ila 11-12 derece arasında soğutuyordu standlar. Yalnız şöyle bir şey var; sizin demiş olduğunuz standı alırsam onu çalıştırmadan soğutamayacağım ama sadece altını kaldıran standı alırsam ek bir çabaya gerek kalmadan soğutacağım diye düşünüyorum. Açıkçası pek bir bilgim de yok, yanlışım varsa düzeltin lütfen.
Evet. USB'den güç alıyorlar. Laptopa takarsanız çalışıyor yani. Bir de o dediğiniz karşılaştırmada laptop demek ki normalde alttan iyi hava alan ama yere konunca hava alması engellenen bir modelmiş. Benim laptop tek fanlı, hava girişi küçük. Yerde durmasıyla havada durması arasında fark olmuyor mesela. O yüzden fanlı stand işime yarıyor. Bunu kendiniz deneyip karşılaştırabilirsiniz. Sizin laptop havada daha soğuk çalışıyorsa sadece stand tercih edebilirsiniz.

Evet. USB'den güç alıyorlar. Laptopa takarsanız çalışıyor yani. Bir de o dediğiniz karşılaştırmada laptop demek ki normalde alttan iyi hava alan ama yere konunca hava alması engellenen bir modelmiş. Benim laptop tek fanlı, hava girişi küçük. Yerde durmasıyla havada durması arasında fark olmuyor mesela. O yüzden fanlı stant işime yarıyor. Bunu kendiniz deneyip karşılaştırabilirsiniz. Sizin laptop havada daha soğuk çalışıyorsa sadece stant tercih edebilirsiniz.

Anladım. Tecrübe dışında bunu anlayabileceğim bir yol var mı?

Bu tip ürünler bence biraz para tuzağı. Metal kasalı bir laptopta biraz işe yarayabilir ama standart plastik kasalı olanlarda çok da bir işe yaramaz. Astarı yüzünü çok da kurtarmaz bence. Güzel bir temizlik ve kaliteli termal macun, soğutmada daha etkli olur. Eğer bilgisayarın fanının hava aldığı yer altta ise biraz daha iyi hava almasını sağlamak amacıyla laptopun arka köşelerine birer tane silgi ya da şişe kapağı koyarak yükseltirseniz ekonomik olarak işi çözebilirsiniz. Onun dışında ergonomik beklentileriniz varsa, bu aletler fayda sağlayabilir.

Geri
Yukarı