Fansız M1 Air nasıl soğutulur?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Ella Freya

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
15
Yer
Ötüken
Bu rehberde görebileceğiniz gibi cihaz ısındıktan sonra kendini acayip şekilde frenliyor. İkinci elde Pro ile Air arasında 5-6 bin lira gibi fark var. Tek farkı fan, +100 nit ve pil. O parayı dövize altına yatırsanız daha çok karlı çıkarsınız bu arada.

Aklıma bu klavyenin üstündeki parmak kadar alana 4 CM fan koymak geldi. Bir de termal padleri Ice Dragon ile değiştirsek drop yemeyiz diye düşünüyorum. O fanı da sağdan soldan bulup 1-2 tanesini yapıştırıp eski telefon şarj aletleri ile USB'den beslerim. Ses çok önemli değil kulaklık takıyorum.

Bir de bu soğutucudan var elimde. Tek fanlı falan olduğuna bakmayın manyak gibi soğutuyordu eski laptopumu. Bunu tek kullan küçük fan olayını boşver derseniz onu da düşünürüm.

Laptopu şimdi almayacağım da araştırıyorum. Bana göre 1440 x 900'de low ayarlarda 70FPS Metro Exodus açan bir işlemciden umut vardır. Bendeki 2012 Pro i7'yi satıp üstüne koyarım belki. M2 ile M1 Pro 13" aynı para. Diğer ekran kartlı modellere baktığımda ölü yatırım olarak görüyorum ve klavyeleri bozuk. M çipler çıktığından beri Macbook devri değişti.

Tost makinesi olduğunu biliyorum. Ekran kartlı Radeon modellerini yatırımlıkdan dolayı düşünesim yok ama Bootcamp var işte. Emin değilim.

Zaten bu yüzden pro serisi var, tel maşa sistem ile son derece minimalist bir cihaza fan bağlama fikrinin çok saçma olduğunu düşünüyorum.

Apple mühendisleri ❌
@Ella Freya 🆗

Zaten bu yüzden pro serisi var, tel maşa sistem ile son derece minimalist bir cihaza fan bağlama fikrinin çok saçma olduğunu düşünüyorum.

Apple mühendisleri ❌
@Ella Freya 🆗
Premium laptop yapıp, fanlı ve fansız olarak sözde Pro diye çıkartıp fazla para isteyen kapitalist şirket ben miyim? Yoksa ucuz yoldan çözüm bulan mı? Sence param yok mu Pro alıp geçmek için? Onu ben de biliyorum yapmasını.

Premium laptop yapıp, fanlı ve fansız olarak sözde Pro diye çıkartıp fazla para isteyen kapitalist şirket ben miyim? Yoksa ucuz yoldan çözüm bulan mı? Sence param yok mu Pro alıp geçmek için? Onu ben de biliyorum yapmasını.
Burada kapitalist bir yaklaşım yok, ürünü daha hafif ve ince aynı zamanda daha kalın ve daha iyi bir termal yapı ile satın almak için iki farklı seçenek var. "İhtiyaçlarına" uygun olan model için ücret ödemesi yaparsın.

Mesela bir örnek vermek gerekirse bazı ekran kartlarında fan yok, demek ki burada sessizlik isteyen müşteri portföyü var. "Seçeneklerin" neden var olduğunu anlaman gerekiyor @Ella Freya

Son düzenleme:
Burada kapitalist bir yaklaşım yok, ürünü daha hafif ve ince aynı zamanda daha kalın ve daha iyi bir termal yapı ile satın almak için iki farklı seçenek var. "İhtiyaçlarına" uygun olan model için ücret ödemesi yaparsın.

Mesela bir örnek vermek gerekirse bazı ekran kartlarında fan yok, demek ki burada sessizlik isteyen müşteri portföyü var. "Seçeneklerin" neden var olduğunu anlaman gerekiyor @Ella Freya
Ekran kartlarına fan koyulmaması ihtiyaç olmadığı anlamına geliyor ama gördüğün gibi M1'de şart. M1'i soğutursan Pro ile farkı kalmıyor ama dediğin ekran kartlarında fanlı ve fansız GT1030 modelerinde belleklerden tut frekanslara kadar fark var.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı