Farklı anakart ve RAM modellerinin farkı nedir?

Merry179

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba size bir soru soracağım, ben yeni bir bilgisayar toplayacağım ama anlamadığım birkaç konu var. Benim alacağım anakart B150M, fakat B350M var, yani bundan daha iyi anakartlar var. 150M, 350M olunca nasıl bir şey değişiyor? Anakart aynı anakart değil midir? B150M yerine B350M'e taksam ne olur? 2. Corsair'in bir RAM'ini alacağım 16 GB 200 TL civarı fakat, 200 TL'den daha fazla RAM'ler var, 500 TL. Onlar da 16 GB ne fark ediyor? Lütfen anlamadım yardım edin teşekkürler arkadaşlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çokta olmasa baya bir fark var, mesela B150M 6. nesil işlemciler için çıkartılmıştır, daha sonra güncelleme ile 7. nesil işlemciyi destekler duruma gelmiştir. Z çipsetli bir anakart alırsanız O.C yapabilirsiniz. Fakat bu durum diğer anakartlarda geçerli değildir. RAM'lere gelecek olursak, misal birisinin hızı 2133 MHZ, diğerinin ise 2400 MHZ'dir, yani ne kadar hızlı olduğunu gösterir. Tavsiyem, parçaları tam öğrenmeden sistem toplamaman. Yoksa yanlış parça, dolandırılma ve elinde kalması gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Sadece isim benzerliği sözkonusudur. B150M ile B250M Intel, B350M AMD desteklidir. B150 anakart yerine direkt B350 alamazsın bunun için işlemciyi de değiştirmen gerekir. RAM'e gelirsek bahsettiğin hesaplı RAM düşük MHZ ve soğutucusuz RAM'dir. Pahalı olanın MHZ değeri yüksek ve RGB LED ışıklı soğutması mevcut olduğu için pahalıdır.

Son düzenleme:
Piyasada marka marka, model model bir sürü RAM mevcut. Bence tercih edilmesi gereken ihtiyaç olanıdır ve yükseltme düşünüldüğü zaman aynı seriden kolay bulunabilen tercih edilmeli. APU sistem kullanıyorsan, yüksek MHz tercih edilir. Anakart olayı ise bana göre bütçen ve kullanım amacın neyi el veriyorsa o alınmalı ve bulundurduğu Chipset'in güncel olması önemli.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı