Farklı Boyutlardaki RAM'ler Dual Channel Çalışır mı?

Gheky

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar, Kullanmış olduğum 8GB RAM'in bana yetmediğini düşünerek 4GB'lık bir RAM daha almaya karar verdim. RAM'in markası, CL değeri, Mhz değeri hepsi aynı fakat birisi 8GB, diğeri ise 4GB. Bu RAM'leri Dual Channel çalıştırabilir miyim?

Çözüm
Çalışıyor. Flex modu diye bir olay var. RAM'lerin uyumlu olmasına dikkat edin.

Intel Flex Memory technology dates back to 2004. It lets you use DRAM of different capacities to enable the exploitation of the motherboard’s multi-channel architecture whenever possible. Maybe you already have two 2GB DRAM modules and want to add a 4GB module. Generally, you would be running the 2x 2GB set in dual-channel mode (normally, slots 1/3 or 2/4). With flex mode, you can put the 4GB one in slot 1 and the two 2GB modules in slots 3/4 so that you have 4GB in each channel.

Flex mode can also take into account uneven amounts in the channels — if, say, that 4GB module were 8GB, then you would have 8GB running in dual-channel mode and the leftover 4GB as added capacity in single-channel mode. Another possibility would be to have 8GB in slot one, 2GB in slot two, 4GB in slot three and 4GB in slot four, giving you 18GB total or 16GB in dual-channel mode and 2GB in single-channel mode. This is sort of an odd setup, but I have seen it used. It is more common to have 2 x 8GB and 2 x 4GB where, ideally, it would be placed 8-4-8-4 so that 12GB is in each channel.

While this is a nice feature, I don’t suggest planning to buy DRAM to run in this manner. There are no guarantees that any DRAM you buy will play well with what you already have. We will expand on this in Part 2.
Çalışıyor. Flex modu diye bir olay var. RAM'lerin uyumlu olmasına dikkat edin.

Intel Flex Memory technology dates back to 2004. It lets you use DRAM of different capacities to enable the exploitation of the motherboard’s multi-channel architecture whenever possible. Maybe you already have two 2GB DRAM modules and want to add a 4GB module. Generally, you would be running the 2x 2GB set in dual-channel mode (normally, slots 1/3 or 2/4). With flex mode, you can put the 4GB one in slot 1 and the two 2GB modules in slots 3/4 so that you have 4GB in each channel.

Flex mode can also take into account uneven amounts in the channels — if, say, that 4GB module were 8GB, then you would have 8GB running in dual-channel mode and the leftover 4GB as added capacity in single-channel mode. Another possibility would be to have 8GB in slot one, 2GB in slot two, 4GB in slot three and 4GB in slot four, giving you 18GB total or 16GB in dual-channel mode and 2GB in single-channel mode. This is sort of an odd setup, but I have seen it used. It is more common to have 2 x 8GB and 2 x 4GB where, ideally, it would be placed 8-4-8-4 so that 12GB is in each channel.

While this is a nice feature, I don’t suggest planning to buy DRAM to run in this manner. There are no guarantees that any DRAM you buy will play well with what you already have. We will expand on this in Part 2.

Çözüm
Teşekkür ederim, RAM'ler boyutları hariç bire bir özellikleri uyumlu, bizzat ona dikkat ettim. ''Flex Mode'' diye bir özelliğin olması gerçekten iyi olmuş. ''RAM kit'' denilen saçmalığın biraz da olsun önüne geçmekte fayda sağlar.

RAM Kit denilen şey saçmalık değil hayat kurtarıcıdır @Gheky. GÜnümüzde RAM'ler daha da seçici olmaya başladı. RAM'lerin artık MHZ, CL, GB, çip markası gibi değerleri değil, seri numaraları, üretim tarihleri ve bant bilgileri gibi değerler de uyumluluğu etkiliyor.

Kit olan RAM'ler alınmalı artık, ayrı ayrı değil.

RAM Kit denilen şey saçmalık değil hayat kurtarıcıdır @Gheky. GÜnümüzde RAM'ler daha da seçici olmaya başladı. RAM'lerin artık MHZ, CL, GB, çip markası gibi değerleri değil, seri numaraları, üretim tarihleri ve bant bilgileri gibi değerler de uyumluluğu etkiliyor.

Kit olan RAM'ler alınmalı artık, ayrı ayrı değil.
Hala saçmalık olduğu düşüncesi içerisindeyim. Siz sadece bu standartlaştırılmaya hayat kurtarıcı demektesiniz. Siz olaya ''garanti uyumluluk'' gözüyle bakıyorsunuz. Bir ürünün zaman geçtikçe, teknoloji ilerledikçe kullanım alanını ve ömrünü azaltmak saçmalıktan başka bir şey değildir. Alıcı için söylemiyorum, firmalar için söylüyorum. Alıcı eli mahkum bir şekilde alacak tabii. Ayrıca bu durumdan faydalanıp, kit olarak satılan RAM'lerin tekli olanlarından çok daha pahalıya satan firmalar mevcut. Benim aldığım sitede 100TL gibi bariz bir fiyat farkı vardı, ben de teker teker aldım, sıkıntısız kullanmaktayım. Bilgisayarı bilgisayar yapan, yenilenebilir ve opsiyonel olmasıdır diye düşünüyorum. Eğer dediğiniz gibi bir durum varsa (ki ben hiç yaşamadım, yeni birkaç sistem toplayıp, farklı mhz değerleri ve farklı markalardaki RAM'leri kullanmama rağmen.) O zaman Tek 16GB RAM alan ve aynı banttan çıkan bir RAM'i bir daha bulamayan bir adam RAM'ini atsın çöpe çünkü satılığa çıkartsa bile o ürün elinde kalır, seri numarasını ve üretim tarihini bilmediği takdirde. Bir de alıcının, üründe uyumululuk için bir garantisi olmadığından almak istemez.

Son düzenleme:
Bu kadar uzun yazmanıza gerek yoktu. Bildiğiniz gibi son 2 senede dünya üzerindeki yarı iletken üretimlerinde daralmalar yaşandı, talebe oranla. Bu nedenle şirketler, buldukları tüm RAM modüllerini kullanmaya çalışıyorlar. Bunun sonucunda da 3 4 sene önce görülmeyen uyumluluk sorunları yaşanmaya başlıyor. Ayrıca RAM frekansı ve hızı arttıkça, hata toleransı da azalıyor, yani yine birbirine uyumluluğun önemi artmış oluyor.
Bilgisayarı bilgisayar yapan, kullanıcının isteğine eksiksiz ve tam bir şekilde cevap verebilmesidir. Yenilenebilirliği bir seçenektir sadece.

Eğer dediğiniz gibi bir durum varsa (ki ben hiç yaşamadım, yeni birkaç sistem toplayıp, farklı MHz değerleri ve farklı markalardaki RAM'leri kullanmama rağmen.) O zaman tek 16 GB RAM alan ve aynı banttan çıkan bir RAM'i bir daha bulamayan bir adam RAM'ini atsın çöpe çünkü satılığa çıkartsa bile o ürün elinde kalır, seri numarasını ve üretim tarihini bilmediği takdirde. Bir de alıcının, üründe uyumululuk için bir garantisi olmadığından almak istemez.

Böyle bir şey demedim, RAM'i çöpe atsın falan demedim, çarpıtmayın. Sadece daha iyi uyumluluk için ayrı ayrı 8 GB'lık modül almak yerine, tek seferde 2X8'lık kit almanın daha iyi olduğunu söyledim.

@Recep Baltaş ve @Ali Güngör de yayınlarıda bu konuya değindiler.

Yeni konular

Geri
Yukarı