Farklı CL değerine sahip RAM alınır mı?

KhayGHO

Kilopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese iyi sosyaller,
G.Skill Ripjaws V - F4-3000C15S-8gvrb RAM kullanıyorum, yanına aynı model, aynı marka, aynı MHz değerinde ama farklı CL değerde RAM alınır mı?
Alınması durumunda sorun olur mu, uyumsuzluk yaşanır mı?

Bahsettiğim RAM; G.Skill Ripjaws V - F4-3000C16S-8gvrb

Herkese iyi sosyaller,
G.Skill Ripjaws V - F4-3000C15S-8gvrb RAM kullanıyorum, yanına aynı model, aynı marka, aynı MHz değerinde ama farklı CL değerde RAM alınır mı?

Bahsettiğim RAM; G.Skill Ripjaws V - F4-3000C16S-8gvrb
Deneyerek anlayabilirsin. Ben olsam o topa girmem eskisini okutup ikili set alırdım.

Kesinlikle alınmaz, uyumsuzluk donma vs. problem yaşarsın.
Aynı marka-aynı model RAM'ler alınmalı her zaman.
İnsanları neden bile bile yanlış yönlendiriyorsunuz? Kesinlikle alınmaz falan filan. Hayatınızda kaç kere farklı farklı bellekleri bir arada kullandınız? Farklı MHz, farklı CL, farklı marka, farklı çip bile olsa bellekler fazla uyumsuzluk çıkaran donanımlar değildir. "Garantici" bir insansan aynı marka model bile alsan uyumsuzluk yapabileceğinden, kit halinde alman lazım.

Kesinlikle alınmaz, uyumsuzluk donma vs. problem yaşarsın.
Aynı marka-aynı model RAM'ler alınmalı her zaman.

Zaten aynı marka aynı model sadece CL değeri birinin 15 birinin 16.
Alınır. %99.9 yaşanmaz. %0.1 başıma gelir diyorsan elindekini satıp kit al :)

Kit almak daha maliyetli olacak o yüzden sıcak bakmıyorum o işe, CL değeri farkı var sadece, başka konuda arkadaş Laptop'a böyle bir şey yapmış altta yorumlarda CL farklı olursa 15 olan 16 ya alır gibi bir şey yazmış doğru mudur?

Son düzenleme:
"Garantici" bir insansan aynı marka model bile alsan uyumsuzluk yapabileceğinden, kit halinde alman lazım.
Ben burada arkadaşın bir RAM'i alırım, uyumsuzluk olursa satarım/alırım kafasında değil de.
Daha çok garantiye oynayıp, sorunsuz takıp kullanmak istiyor.
Bende ona göre yorum yaptım, ayrıca eskiden int. Kafede çalışan biri olarak söylüyorum.
Farklı RAM'ler memtestte vs. sorun vermez ya da direkt bir sorun vermez ama oyunlarda vs. donma kasma yaşarsın.
Birzat int. Kafede yaşadım, gözlemledim.
PC'ler iyiydi 2070 i7 9700K vs ama iki tane 4000MHz 8*2 RAM vardı. İkisi de farklı CL olduğu için sık sık drop yiyordu.
Sonra RAM'leri aynı yapınca donma drop gitti.
Ve bunu 9-10 kere yaşadım internet kafede, çünkü 9-10 tane farklı RAM ve CL değerine sahip RAM'ler vardı.

Zaten aynı marka aynı model sadece CL değeri birinin 15 birinin 16.

Kit almak daha maliyetli olacak o yüzden sıcak bakmıyorum o işe, CL değeri farkı var sadece, başka konuda arkadaş Laptop'a böyle bir şey yapmış altta yorumlarda CL farklı olursa 15 olan 16 ya alır gibi bir şey yazmış doğru mudur?
Çift kanalda uyumlu çalışan, farklı değerlere sahip belleklerin hepsinde; diğer bellek/bellekler düşük olanın değerlerinde eşitlenir. Aynı MHz farklı CL değerlerine sahip bellekler, CL değeri yüksek olan belleğe göre ayarlanır. Önceden CL15 olan belleğiniz, CL16 değerinde çift kanal çalışır. Aynı olay bellek hızı için de geçerli.

Bu RAM'i tavsiye ederim.
@KhayGHO

Bende şans eseri Trendyol'da gezinirken onu görmüştüm o yüzden konuyu açtım 😄

Yeni konular

Geri
Yukarı