Farklı CL Değerine Sahip RAM Kullanma

Kayes17

Decapat
Laptopumda iki adet RAM slotu var. Birinde 4 GB, birinde 2 GB'lık Kingston var. DDR3L 1600MHz 1.35V CL11, ben 2 GB'lık Kingston'u çıkarıp, 4 GB'lık DDR3L 1600 MHz CL9 Kingston Hypex takmak istiyorum. CL değeri farklı olduğu için uyum sorunu olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kesin bir şey söylenemez. Lakin hem GB bakımından hem de CL değeri bakımından farklı ürünler. Sistem dengesiz olacaktır. Uyum sorunu olmasa bile performansınızı kötü etkiler.

Ramleri alırken dual kit almaya özen gösteriyoruz. Ramleri dual channel çalıştırmak ve stabil olmaları için ramlerin aynı değerlere, aynı çiplere , aynı markaya sahip olması önemli. Çünkü sistemde en çok kıllık yapan genellikle ramler oluyor. Soruna gelince, CL değerleri farklı olmasını geçtim tamamen iki farklı model olmasından dolayı bile uyumsuzluk yaratabilir. Anakartının kitapçığına bakarsan zaten orda ram bölümünde CL değerleri aynı ramleri kullan yazar :D
Sen CL9 ram taktığın zaman zaten CL11 olarak çalışacaktır. Bence bir problem olmaz, cl değerinden dolayı uyumsuzluk olmaz. Fakat önce yeni takacağın ramin anakartın tarafından desteklenip desteklenmediğini araştır.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı