Farklı CL RAM beraber kullanılır mı?

• Konuyu başlatan Luxy
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 19
  • Görüntüleme 614

Luxy

Centipat
Daha fazla  
Şimdi kasada 8 GB RAM var. 3000 MHz ve CL değeri 15 8 GB RAM yetmediği için kasadakiyle aynı markadan alacağım ama aynısından kalmamış. 3200 MHz CL değeri 16 olan bir tane var onu almayı düşünüyorum. Sıkıntı çıkarır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende 8 GB Corsair LPX vardı CL15 3000MHz bir tane daha alacaktım ama stoku yoktu yine Corsair LPX aldım 3600MHz CL18 aldım 8 GB ama çalışmadı ekrana görüntü gelmedi, ama arkadaşımın sisteminde CL16 ve CL18 iki farklı RAM var onda calışıyor.

Birebir aynı değerlerde hatta direkt aynısını alsan bile çalışmayabilir veya stabil olmayabilir çünkü IC'ler karışık geliyor genelde. Elindekini sat, kit al.

Birebir aynı değerlerde hatta direkt aynısını alsan bile çalışmayabilir veya stabil olmayabilir çünkü ıc'ler karışık geliyor genelde. Elindekini sat, kit al.

Bencede daha mantıklı.

Çalışır ama ikisi 3000 MHZ ve 16 CL'de çalışır. Bir sıkıntı olmaz.
Öyle bir kesinlik veremezsin. Bir adet 8 GB RAM alıp, sonradan bir adet daha 8 GB eklemeye kalktığında çalışmayabilir birebir aynı model olsa dâhi çünkü IC'ler karışık geliyor genelde. Ayrıca çalışsa bile sağlıklı olmayabilir. Kit almak, her zaman daha mantıklıdır.

Öyle bir kesinlik veremezsin. Bir adet 8 GB RAM alıp, sonradan bir adet daha 8 GB eklemeye kalktığında çalışmayabilir birebir aynı model olsa dâhi çünkü IC'ler karışık geliyor genelde. Ayrıca çalışsa bile sağlıklı olmayabilir. Kit almak, her zaman daha mantıklıdır.
Test ettim farklı CL ve MHZ olması bir sorun çıkartmıyor. Aynı markada da test ettim, farklı markaya sahip dual ramlerde de test ettim. Dediğim gibi 3000 MHZ 16 CL olarak çalışır.

Test ettim farklı CL ve MHZ olması bir sorun çıkartmıyor. Aynı markada da test ettim, farklı markaya sahip dual ramlerde de test ettim. Dediğim gibi 3000 MHZ 16 CL olarak çalışır.
Kişisel deneyime göre bir şey söyleyemezsin arkadaşım. IC var, IC var. Model var, model var. Çalışmayabilir. @William Butcher

Farklı MHz ve CL olması sorun çıkartmaz, anakart ikisini eşitler. Asıl sorun çıkartabilecek olan veri yolu ayarlarıdır. Bazı aynı model bellekler farklı dizilimlerle, farklı üreticiye sahip ve farklı kapasitedeki çiplerle gelebiliyorlar. Bunlar da belleklerin çalışabileceği optimal veri yolu ayarlarını değiştirebiliyor ve aynı ayarda stabil çalışamayabiliyorlar. Anakart farklı bellekleri aynı anda farklı veri yolu ayarlarıyla çalıştıramayacağı için sorun yaşanabiliyor. Bunun ihtimali düşük olsa da sık sık sorun yaşayanları görüyorum. Özellikle Ryzen'de biri Dual Rank biri Single Rank olmak üzere 2 belleği aynı anda çalıştırmak çok zor olur.

Farklı MHz ve CL olması sorun çıkartmaz, anakart ikisini eşitler. Asıl sorun çıkartabilecek olan veri yolu ayarlarıdır. Bazı aynı model bellekler farklı dizilimlerle, farklı üreticiye sahip ve farklı kapasitedeki çiplerle gelebiliyorlar. Bunlar da belleklerin çalışabileceği optimal veri yolu ayarlarını değiştirebiliyor ve aynı ayarda stabil çalışamayabiliyorlar. Anakart farklı bellekleri aynı anda farklı veri yolu ayarlarıyla çalıştıramayacağı için sorun yaşanabiliyor. Bunun ihtimali düşük olsa da sık sık sorun yaşayanları görüyorum. Özellikle Ryzen'de biri Dual rank biri Single rank olmak üzere 2 belleği aynı anda çalıştırmak çok zor olur.

O zaman alayim mi almıyim mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı