Farklı Değerlerde olan RAM'ler uyumlu çalışır mı?

contraiN

Hectopat
Corsair Value Select isimli 8 GB DDR4 CL15 2133 MHz RAM kullanıyorum. Aynısından bir tane daha almak istiyorum upgrade için ancak stoklarda bulunmuyor. Yaklaşık 4 sene önce almıştım zaten bunuda. Zaten aynı ürünü bulamadım bari aynı marka olsun diye gene Corsair'in bu iki ürününe denk geldim. CORSAIR 8GB Vengeance LPX Siyah 3000MHz CL16 DDR4 Single Kit Ram | ITOPYA ve CORSAIR 8GB Vengeance Kırmızı DDR4 2400MHz CL16 Single Ram-CMK8GX4M1A2400C16R | ITOPYA. İki üründeki CL16 değer benim RAM'deki CL15 le veya farklı MHz değerleri ne gibi sorun çıkarır? Anakartım: ASUS B450M-A

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle 2133MHz'in Ryzen işlemci için oldukça düşük olacağını belirteyim, yani işlemci gerçek performansını veremeyecek o kadar düşük frekanslı bellekle. Herhangi bir DDR4 3000MHz veya işlemcin 3000 serisinden ise 3200-3600MHz bellek alıp elindekini overclocklamayı dene. Aynı markanın olması önemli değil. Hatta aynı modellerde bile bellekten belleğe farklı çipler denk gelebiliyor. Eğer birbirleriyle uyumlu çalışırsalar herhangi bir değerin önemi yok. Ya tamamen aynı modeli alacaksın ki numarasına kadar aynı olacak, ya da kumar oynayacaksın. Bana sorarsan piyasadan ucuz 3000MHz alıp şansını dene. Bu iki RAM de fiyatını hak etmiyor.

Öncelikle 2133MHz'in Ryzen işlemci için oldukça düşük olacağını belirteyim, yani işlemci gerçek performansını veremeyecek o kadar düşük frekanslı bellekle. Herhangi bir DDR4 3000MHz veya işlemcin 3000 serisinden ise 3200-3600MHz bellek alıp elindekini overclocklamayı dene. Aynı markanın olması önemli değil. Hatta aynı modellerde bile bellekten belleğe farklı çipler denk gelebiliyor. Eğer birbirleriyle uyumlu çalışırsalar herhangi bir değerin önemi yok. Ya tamamen aynı modeli alacaksın ki numarasına kadar aynı olacak, ya da kumar oynayacaksın. Bana sorarsan piyasadan ucuz 3000MHz alıp şansını dene. Bu iki RAM de fiyatını hak etmiyor.
Hocam işi şansa bırakmak istemiyorum. İşlemcim Ryzen 7 2700. Bütçem 300 TL şuan. Mavi ekran hatası almamak için nasıl bir denklem kurmalıyım iki RAM arasında? Şans işi midir RAM'lerin birbirine uyması? Tavsiye edeceğiniz bir ürün var mı?

Dosya Ekleri

• sistemim.png
    sistemim.png
    15 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleyen: Moderatör:
Şans işi midir RAM'lerin birbirine uyması?
Evet şans işi, burada kimse sana iki belleğin birbirleri ile uyumlu çalışacağı garantisini veremez, verecek insan çok büyük sorumluluk alır, ya kumar oynayıp şansınızı deneyeceksiniz ya da elinizdeki belleği ikinci elde satıp 2x8 GB KİT bellek alacaksınız.

Bunu alıp elindeki RAM'i overclocklarsan bedavadan performans artışı elde edersin. Elindekini satıp zarara girmektense değerlendir bence.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı