Farklı kodlarda mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10
Daha fazla  
MSI RADEON RX 570 ARMOR 4G OC
KINGSTON SA400M8/240G A400
AMD Ryzen 3 3200G MPK Quad-Core 3.6GHz-4.0GHz,
MSI B450M-A PRO MAX AMD B450, DDR4
GSKILL F4-3200C16S-8GVKB G.SKILL RipjawsV DDR4-3200Mhz C16 8GB

Minidump.rar < Minidump Raporları

Selam, herkese iyi günler. Yaklaşık 2-3 gün önce aynı RAM'den bir adet daha alarak 8+8 Dual hale getirdim. RAM'i taktım, taktıktan sonra da Windows'un kendi sistem format/sıfırlama seçeneğinden sistemi fabrika ayarlarına geri döndürdüm, Windows'u da seçenekte işaretleyerek en baştan kurdurdum. Windows kurulum sırasında birkaç hata ile karşılaştım, bu hataları internetten bulduğum birkaç çözüm ile yarım yamalak kapattım. Format sonrasında da bilgisayarımın kasasını 4-5 ayın üstüne tekrar temizledim. RAM taktıktan sonra da format attıktan sonra da bilgisayarımda bir sorun olup olmadığını gözlemleyecek fırsatım olmadı, hemen akabinde kasanın temizliğini yaptım.

Bu yarım yamalak Windows formatı sonrasında mavi ekran hataları almaya başladım, arkadaşım yanlış formattan kaynaklı olabileceğini söyledi ve USB rufus tekniğiyle sağlam bir format attık. Format sonrasında Windows kurulumunu yaptım, her şey tamamdı, herhangi bir problem olmadı formatın ilk günü, normalde mavi ekran hatası 10-15 dakikada bir gelir. Yaklaşık 9-10 saat boyunca böyle bir hata söz konusu olmadı ve bunun yanında oyun yükleyip oynama bile fırsatım oldu. Format attığımız günün sonunda ise gece saatlerinde bir mavi ekran hatası aldım ve bugün itibariyle tekrar tekrar mavi ekran hatası almaya devam ediyorum.

Problem yeni aldığım RAM'de mi yoksa yanlış Windows kurulumunda mı yoksa temizlik sırasında oynatmış olabileceğim donanım kablolarında mı bilmiyorum.
Yardım ederseniz çok sevinirim, teşekkürler.

Mavi Ekran Hata Kodları
DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
IRQL NOT LESS OR EQUAL
PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA
ATTEMPTED_WRITE_TO_READONLY_MEMORY
SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION

RAM'imi Windows üzerinden kontrol ettim, bir problem olmadığı dönüşünü aldım.

Diskimi de hdtune ile kontrol ettim herhangi bir kaybı, hasarı yoktu.

Son düzenleme:
Merhaba, dosyalarınızı inceledim. Çözüm önerilerim ve testler aşağıda;
1- Memtest86 ile RAM testi yapın. İki modüllerin uyuştuğundan emin olun.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

2- DDU ile ekran kartı sürücünüzü kaldırın ve WHQL sürümünü kurun.
Ekran kartı sürücünüz: https://www.amd.com/tr/support/prev...500-series/radeon-rx-500-series/radeon-rx-570 buradan.

1625144968588.png

Olanı kurun.

İyi günler.
@Aykut Gökalp Taşkın sorunun son durumu nedir? Geri dönüş yapabilir misiniz?

Son düzenleme:
@Er73748
İlgin ve alakan için çok çok teşekkür ederim. Eve yeni geldim ve ilk işim memtest86 kurup belleklerimi test etmek oldu fakat şuan için ekte gördüğün kısımda kaldım. 5-6 dakikadır bu şekilde beklemede.

Ekran kartı driver çözüm önerini ise bir diğer aşamada deneyeceğim.

Bu arada aldığım bi öneriyi seninle paylaşmak istiyorum, yorumunu merak ettim. Hatanın yeni satın aldığım RAM'den kaynaklı olduğunu düşünüyorlar. Son taktığım RAM'i çıkartıp sistemi test etmemi istiyorlar. Çıkarttığımda mavi ekran hatası almazsam sorun ondadır şeklinde.

@Er73748
İlgin ve alakan için çok çok teşekkür ederim. Eve yeni geldim ve ilk işim Memtest86 kurup belleklerimi test etmek oldu fakat şu an için ekte gördüğün kısımda kaldım. 5-6 dakikadır bu şekilde beklemede.

Ekran kartı driver çözüm önerini ise bir diğer aşamada deneyeceğim.

Bu arada aldığım bir öneriyi seninle paylaşmak istiyorum, yorumunu merak ettim. Hatanın yeni satın aldığım RAM'den kaynaklı olduğunu düşünüyorlar. Son taktığım RAM'i çıkartıp sistemi test etmemi istiyorlar. Çıkarttığımda mavi ekran hatası almazsam sorun ondadır şeklinde.

Rica ederim. Benim de yorumum aynen o şekilde. RAM'lerin çift olması bende uyuşmamazlık izlenimi oluşturdu. Ancak RAM sorun olabileceğini garantiye almak için Memtest86 testi istedim. Ekran kartı sürücüsünü aynen, daha sonra yapın. Memtest86 hatası için biraz daha beklemenizi öneririm. Ayrıca modülleri evet başka sistemde test edip uyumsuzluklara bakabilirsiniz.

@Er73748
Test nihayet bitti ve sonuçlarda gördüğüm kadarıyla RAM'de bir problem yok ama bildiğim kadarıyla da bu sonuçlar yüzde yüz kesinlik/doğruluk içermiyor. Artık sorunu çözmek yerine sorunun nerede olduğunu tespit etmeye çalışıyorum. Problem RAM ise henüz 4 gün önce satın aldığım yere iade edeceğim, sorun farklı bir yerde ise bilgisayarcıya götüreceğim. Elim kolum bağlı.

Memtest Sonuçları

Dosya Ekleri

• sonuc1.jpg
    sonuc1.jpg
    242,9 KB · Görüntüleme: 27
@Er73748
Test nihayet bitti ve sonuçlarda gördüğüm kadarıyla RAM'de bir problem yok ama bildiğim kadarıyla da bu sonuçlar yüzde yüz kesinlik/doğruluk içermiyor. Artık sorunu çözmek yerine sorunun nerede olduğunu tespit etmeye çalışıyorum. Problem RAM ise henüz 4 gün önce satın aldığım yere iade edeceğim, sorun farklı bir yerde ise bilgisayarcıya götüreceğim. Elim kolum bağlı.

Memtest sonuçları

RAM modüllerini teker teker başka RAM olmadan Memtest86 ile test edebilir misiniz?

RAM modüllerini teker teker başka RAM olmadan Memtest86 ile test edebilir misiniz?
Dostum selam, yeni aldığım RAM'i çıkarttım ve eski RAM'imi kullanmaya devam ettim. Şuan yaklaşık 3 saattir mavi ekran hatası almıyorum, yüksek ihtimalle yeni RAM arızalı. İade işlemlerini yapıp bir yenisini alacağım. Sorun doğrudan o RAM ile alakalıdır değil mi? Çünkü aynı RAM'in uyuşmazlık sorunu çıkartması pek de mümkün değil gibi? Aynı RAM'den bir başka ve çalışanını vermelerini isteyeceğim.

Dostum selam, yeni aldığım RAM'i çıkarttım ve eski RAM'imi kullanmaya devam ettim. Şu an yaklaşık 3 saattir mavi ekran hatası almıyorum, yüksek ihtimalle yeni RAM arızalı. İade işlemlerini yapıp bir yenisini alacağım. Sorun doğrudan o RAM ile alakalıdır değil mi? Çünkü aynı RAM'in uyuşmazlık sorunu çıkartması pek de mümkün değil gibi? Aynı RAM'den bir başka ve çalışanını vermelerini isteyeceğim.

Merhaba, evet büyük ihtimalle o RAM modülü arızalı. İade etmeniz iyi olur. Dosyalarda da RAM arızalı olabileceği açıkça belirtiliyordu.

Merhaba, evet büyük ihtimalle o RAM modülü arızalı. İade etmeniz iyi olur. Dosyalarda da RAM arızalı olabileceği açıkça belirtiliyordu.
Konuştum ürünü sağlayan yer ile, seri numarasını istediler, verdim ve "hıı doğru, bilmem ne reset atılmış" dedi. Fazla irdelemedim, ürün değişimi yapacaklar şimdi. Birkaç gün daha deneme taraftarıyım aslında emin olmak için, arkadaşım çok aceleci davranma dedi. Çünkü o iki RAM de takılıyken ilk format attığımda 1 gün boyunca yine hata vermemişti. 1-2 gün, en azından 1 gün boyunca test etmeye çalışacağım. Bu süreçte ilgilendiğin için çok çok teşekkür ederim dostum.

Ek olarak bir şey sormak istiyorum, bozuk RAM ile birkaç oyun deneme fırsatım oldu, bu oyunlar 9-10GB bellek kullanan oyunlardı, bende 16GB RAM takılıydı ama birisi bozuktu. Performans düşüklüğünün sebebi bu bozuk ram ile de alakalı olabilir mi yoksa RAM'in bozuk olması sadece uyum sorunu mu yaratır?

Konuştum ürünü sağlayan yer ile, seri numarasını istediler, verdim ve "hıı doğru, bilmem ne reset atılmış" dedi. Fazla irdelemedim, ürün değişimi yapacaklar şimdi. Birkaç gün daha deneme taraftarıyım aslında emin olmak için, arkadaşım çok aceleci davranma dedi. Çünkü o iki RAM de takılıyken ilk format attığımda 1 gün boyunca yine hata vermemişti. 1-2 gün, en azından 1 gün boyunca test etmeye çalışacağım. Bu süreçte ilgilendiğin için çok çok teşekkür ederim dostum.

Ek olarak bir şey sormak istiyorum, bozuk RAM ile birkaç oyun deneme fırsatım oldu, bu oyunlar 9-10GB bellek kullanan oyunlardı, bende 16 GB RAM takılıydı ama birisi bozuktu. Performans düşüklüğünün sebebi bu bozuk RAM ile de alakalı olabilir mi yoksa RAM'in bozuk olması sadece uyum sorunu mu yaratır?

Rica ederim dostum ne demek. Soruna cevap olarak şunu verebilirm; bozuk RAM ile oyun bile oynayan gördüm. Yani ihtimal var.

Geri
Yukarı