Farklı marka 3. ve 4. RAM eklemek problem yaratır mı?

blenxi

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. Masaüstü bilgisayarımı genellikle iş için kullanıyorum ve 2 sene önce yeterliliğe göre toparlamıştım. Son zamanlarda RAM konusunda problem hissediyorum. Tasarım programları malum RAM'den yediği için sanırım mevcut RAM'ler artık kurtarmıyor. Bunun üzerine bir de Chrome'dan 15-20 sayfa açınca bu sefer programlarda verimli çalışamıyorum, takılma oluyor. Zaten sadece Photoshop kendi başına 6 GB civarı işgal ediyor RAM'i.

Sistem özelliklerim şöyledir:

Gigabyte AB350 GAMING 3 2133 MHz-3200 MHz (OC) AM4 ATX anakart.
Ryzen 5 1600 3.20 GHz 16MB AM4 14nm işlemci.
Corsair 16 GB(2x8) Vengeance LED siyah 3200 MHz CL16 DDR4 RAM.

Hali hazırda 16 GB (2x8) RAM var ama elimde bir sürü de ofisten alınma kullanmadığım RAM var. Kimisi 4 GB kimisi 2 GB, markalarını bilmiyorum. Biraz eskiler, 5-6 senelik parçalar sanırım. Kalan 2 slota bunları taksam sizce bir faydasını görür müyüm, en önemlisiyse donanıma bir zararı olur mu?

Teşekkürler.

Deneyin belki uyumlu çalışır ama çok zor. Eğer paranız varsa ve piyasada da varsa aldığınız kitlerden tekrar alın. Farklı bellekler genellikle mavi ekran verir ama denemekten zarar gelmez.

Aslında dün akşam deneyecektim fakat pek gözüm yemedi eski oldukları için. Şu an kullandığım RAM'lere de baktım, fiyatı uçmuş gitmiş, Dual'i 1200 liradan başlıyor. Ancak yurt dışından alabilirim yaza doğru.

Aslında dün akşam deneyecektim fakat pek gözüm yemedi eski oldukları için. Şu an kullandığım RAM'lere de baktım, fiyatı uçmuş gitmiş, Dual'i 1200 liradan başlıyor. Ancak yurt dışından alabilirim yaza doğru.
Eğer takarken siz hasar vermezseniz bir şey olmaz. Aynı kitten çıkan bellekler mavi ekran veriyordu bende. Değiştirdikten sonra herhangi bir sıkıntı olmadı.

Denerim, denemekte problem yok ancak geri dönülemez bir hasar bırakırsam üzülürüm 🙂
Bu konuya aylar sonra ekleme yapacağım. Takacağım RAM'ler Kingston HyperX DDR2. KHX8500D2K2/4G olarak geçiyor. İnternette araştırdım çoğu 2G yazıyor, bendekiler neden 4G hiçbir fikrim yok.

Elimde bunlardan 10-15 tane var. Eğer mevcut sistemde sorun çıkarmazsa 2-3 tanesini kullanırım gerisini satarım. Yukarıda yazdığım sisteme sizce uyumlu olur mu arkadaşlar?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı